TRENDLER
Fethiye Şenel
Fethiye Şenel

TÜM YAZILARI

Üstün Yetenekli Öğrenciler İçin de Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP)

Görüntülenme 1395

0
Üstün Yetenekli Öğrenciler İçin de Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP)

Ülkemizde aileler ve eğitimciler bilinçlendikçe, çocuklarının ve öğrencilerinin üstün yetenekli olup olmadığı ile ilgili kafalarında soru işareti oluşturacak durumlarla karşılaştıklarında, kısıtlı imkanlar dahilinde de olsa bu çocukların belirlenmesi konusunda aktif ve önemli bir rol oynuyorlar. Çocukların tanılanması konusunu ayrıca eski yazılarımda ele almıştım. Burada aslında herkes için önemli olan nokta sanırım, bu çocukların tanılandıktan sonra anlamlı bir şekilde sosyal, duygusal ve akademik ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacak kurum ve kuruluşların çok sınırlı olduğu gerçeği ve hal böyleyken üstün yetenekli mi değil mi kısmını hiç bilmesek acaba daha mı iyi olur düşüncesi.

Okullardaki “farklılaştırma” adı altında yapılan eğitim programları genellikle yetersiz kalmakta, bilim-sanat merkezlerinin sayısı kesinlikle mevcut ihtiyacı karşılamakta zorlanmakta, özel bir iki okul veya merkez de yine üstün zekalı öğrencilerin çoğunluğuna ulaşamamaktadır. Okullarında üstün yetenekliler için ayrı bir eğitim programı olmayan kurumlar; öğretmenler, psikolojik danışman ve aile işbirliği ile üstün yetenekli olan öğrenci için Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) oluşturarak, söz konusu öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini geliştirmek üzere destek verebilir. Bu uygulama, hem öğrencinin öğrenme motivasyonun artmasına hem de olası davranış problemlerinin önlenmesine yardımcı olacak bir eğitim tedbiridir. Yine özellikle söz konusu öğrenci daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi “iki kere farklı” tanımına giren bir öğrenci ise, yani hem üstün yetenekli olup hem de özel öğrenme güçlüğü olan veya dikkat eksikliği olan veya benzeri bir durum yaşayan bir öğrenci ise, BEP’in hazırlanıp uygulanması kaçınılmazdır.

BEP Nedir? Nasıl Hazırlanır?

“Bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP), özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin gelişim özellikleri, eğitim performansları ve ihtiyaçları doğrultusunda hedeflenen amaçlara yönelik hazırlanan ve bu bireylere verilecek destek eğitim hizmetlerini de içeren özel eğitim programıdır.”( http://mebk12.meb.gov.tr/)

Bazı okullarda özellikle özel öğrenme güçlüğü yaşayan (okuma-matematik ve dil gibi alanlarda farklı öğrenen) veya kaynaştırma programına dahil olan öğrenciler için sistematik bir şekilde hazırlanıp uygulanan BEP’i, gerektiğinde üstün zekalı çocuklar için de oluşturmalıyız. Onların da bireysel ihtiyaçları doğrultusunda, gerçekçi bir şekilde, var olan güncel akademik ve sosyal durumu belirlenmeli ve BEP komitesi (psikolojik danışmanı, ilgili tüm öğretmenleri, müdür yardımcısı, varsa özel eğitim uzmanı) tarafından kısa ve uzun vadeli hedefler belirlenerek eğitim programı oluşturulmalıdır. Öğrenci, belirlenen hedeflere ulaştıkça yapılan toplantılar yenilenmeli ve yeni hedefler oluşturulmalıdır.

BEP oluşturulurken bir kişinin koordinatörlüğünde, o öğrencinin tüm derslerine giren öğretmenlerin aynı anda bir araya gelerek öğrencinin kişisel özellikleri hakkında paylaşımda bulunmaları önemli püf noktalarından birisidir. Bu sayede bahsi geçen öğrencinin hangi derslerde nasıl öğrendiği, sevdiği ve sevmediği şeyler, yapılandırılmış çalışma ortamlarında mı yoksa bağımsız projelerde mi daha iyi iş çıkardığı, hangi alanlarda yetenekli olduğu hangi alanlarda desteğe ihtiyaç duyduğu gibi pek çok bilgi öğrencinin kısa ve uzun dönem eğitim ve öğretim hedeflerini belirlerken yardımcı olacaktır.

Özellikle öğrencinin yaşı büyükse onun da toplantıya katılması kendisini ifade etme fırsatı bulması ve alınan kararları benimsemesi açısından faydalı olacaktır.

Kısa ve uzun dönem hedefleri belirlendikten sonra psikolojik danışman ve varsa yine özel eğitim uzmanı tarafından aile ile bu hedeflerin paylaşılması gerekir. Sınıf ve branş öğretmenleri akademik hedefleri oluştururken, psikolojik danışman tarafından da, öğrencinin sosyal ve duygusal gelişimini destekleyecek hedefler belirlenerek bu alanda da çalışmalar yapılır ve bu sayede öğrenci bütüncül bir şekilde desteklenmiş olur.

Fethiye Şenel

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!