TRENDLER
Yılmaz Erdal
Yılmaz Erdal Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

1980 yılında Adana'da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde tamamladı. Çeşitli özel ve devlet okullarında psikolojik danışman ve yönetici olarak çalıştı. Geştalt terapi, psikodrama, bilişsel terapi, çözüm odaklı terapi gibi alanlarda uzun dönemli eğitimlere katıldı. Yaratıcı drama alanında eğitimci eğitimi programlarında uzun yıllar çalışmalar yürüttü. Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

Daha İyi Bir Eğitim İçin 2016’dan 6 Dileğim

Görüntülenme 996

0
Daha İyi Bir Eğitim İçin 2016’dan 6 Dileğim

Türkiye için zor bir yıl oldu. Bu zorluğun içinden çıkmanın en güçlü yolu daha nitelikli eğitim uygulamalarından geçiyor. Umarım 2016, eğitim dünyası için verimli bir yıl olur. Bu yılın eğitim dünyası açısından verimli geçmesi için dileklerimi sizinle paylaşmak istedim.

1. Çocuklar ölmesin.

10171772_723536707729143_5401275573895312244_nEğitimin varlık amacı çocuklardır. Çocukların hatta bebeklerin öldürüldüğü zamanlarda eğitimin bütün bileşenlerinin öncelikli gündemi çocukların yaşam hakkını savunmaktır. Bu yıl hiçbir aile evlatlarının, hiçbir sınıf arkadaşlarının, hiçbir öğretmen öğrencisinin yasını tutmak zorunda kalmasın.

2. Eğitim uygulamalarının yapboz olmadığı bir yıl olsun.

giphyYılın sonuna doğru yarı tatilin süresinin bir aya çıkacağına dair dedikodular çıktı. Milli Eğitim Bakanı bu haberi yalanladı ama her yıl yapılan geniş çaplı değişikliklere alıştık. Bir önceki uygulamanın etkisi tam olarak ölçülmeden ve yapılmak istenen değişiklikle ilgili hazırlık çalışmaları tamamlanmadan gerçekleştirilen değişimler eğitimin tıkanmasına neden oluyor.

3. Öğretmenlerin birbirinden öğrenmesinin arttığı bir yıl olsun.

J84A2026-Version-2Öğretmenlerin etkileşiminin artması, birbirlerinin uygulamalarına geribildirim vermesi, birlikte üretmeleri, disiplinlerarası etkileşimin artması pek çok ülkenin ulusal eğitimlerini kalkındırmasının temel faktörlerinden biri oldu. Bütün MEB öğretmenlerinin aynı anda okullara toplanarak internet üzerinden Milli Eğitim Bakanı tarafından “eğitildiği” uygulamalar yerini yereldeki öğretmenlerin etkileşiminin arttığı uygulamaların çoğalması dileğiyle…

4. Eğitimin, farklılıklarla bir arada yaşama kültürünü önemsediği ve bunu sağlayabilmek için ayakları yere basan uygulamalar geliştirdiği bir yıl olsun.

diversity2015 yılı, sosyal kutuplaşmaların giderek arttığı bir yıl oldu. Doğal olarak çocuklar bu süreçten etkileniyorlar. Şu anda okullarda olan çocukların birbirlerinin farklılığını bir tehdit olarak değil zenginlik olarak görmelerini sağlayacak özel çalışmalar yapmazsak toplumsal kutuplaşmaların içinden çıkmak imkansızlaşacak.

5. Çocukların okuduklarını anladıkları bir yıl olsun.

7931438efd0bb1ff89dacb2ed4a26378Bu eğitim yılında, “okuduğunu anlamanın” odakta olmasını umarım. Akademik bir eğitimin gerçekleşebilmesinin ilk önceliği okuduğunu anlamak. Bir matematik problemini bile çözmenin ilk adımı okuduğunu anlamaktır. Okuma bilmek değil, okuduğunu anlamak! Uluslararası araştırmalar gösteriyor ki okuduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Umarım bu yıl okuduğunu anlama konusunda gelişiriz.

6. Bilim ve teknolojinin gelişmesi için dönüşümün başlatıldığı bir yıl olsun.

_77533513_boycoderBilim ve teknoloji açısından gelişmiş ülkelerle aramızdaki fark giderek açılıyor. Bu farkı kapatmak için eğitimin yaptığı tek eylem tablet dağıtmak olursa, üretebileceğimiz tek ürün de yerli otomobil olur. Robotik ve kodlama gibi alanların yaygınlaştığı bir yıla ihtiyacımız var.

Bonus: Hiçbir eğitimcinin çatışmalar yüzünden öğrencilerini bırakıp gitmek zorunda kalmadığı bir yıl olsun!

 

Yılmaz Erdal

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!