TRENDLER

Koronavirüs Salgını Yüzünden Minecraft'ta Mezuniyet Töreni Düzenleyen Japon Öğrenciler

Görüntülenme 852

0
Koronavirüs Salgını Yüzünden Minecraft'ta Mezuniyet Töreni Düzenleyen Japon Öğrenciler

Koronavirüs tüm dünyayı adeta durma noktasına getirdi. Günümüz teknolojileri, pek çok rutinimizi devam ettirmemize izin veriyor. Çalışmak (her iş için olmasa da), market alışverişi, insanlarla iletişim kurmak ve daha pek çok şeyi teknoloji sayesinde devam ettirebiliyoruz. Ancak artık kalabalık etkinliklere katılmamız pek mümkün değil.

Japonya’daki okullar (diğer birçok ülkede olduğu gibi) salgın yüzünden iki haftadır kapalı ve muhtemelen ülkedeki Mart sonundaki bahar tatilinden sonra da kapalı olma devam edecek. Bu, seminerler, konserler ve en önemlisi mezuniyet gibi okulla ilgili tüm etkinliklerin de iptal edildiği anlamına geliyor.

Koronavirüs tüm dünyayı adeta durma noktasına getirdi.

Ancak bir grup ilkokul öğrencisi, mezuniyet gibi önemli bir günü, anlamına uygun bir kutlama yapmadan geçirmemeye karar verdi. Okullarında resmi bir mezuniyet töreni yapamayacaklarına göre sanal dünyada bir tören yapmaya karar verdiler. Hem de Minecraft’ta!

Ama salgın, Minecraft’ta kendi mezuniyet törenlerini organize eden bu öğrencileri durdurmayı başaramadı.

Çocuklar bu projeyi, okullarda mezuniyet törenleri dahil bütün etkinliklerin iptal edilmesi yüzünden hayata geçirdi.

Oğlu bu mezuniyet törenine katılan veli Shuhei Kashiwara’nın dediğine göre bu olay, okul ya da herhangi bir okul çalışanı tarafından organize edilmedi. Öğrenciler, hayatta bir kez başlarına gelecek olan ilkokul mezuniyet töreninden salgın yüzünden mahrum kalmamak için her şeyi kendileri organize ettiler. Üstelik bunu evlerinde otururken yaptılar.

Sanal törende bir sunucu, konuşma yapanlar ve diplomaların verilmesi gibi her detay bulunuyor.

Kashiwara’ın dediğine göre çocuklar o gün neredeyse tüm günlerini ekran başında birlikte oyunlar oynayarak, bol bol gülerek ve eğlenerek geçirdiler. Tören alanının ne kadar iyi tasarlandığına inanamadığını söylüyor Kashiwara.

“Bu çocuklar neredeyse her gün belli saatlerde birlikte online oyun oynuyorlar. Toplamda sekiz çocuklar ve hepsi farklı yerlerde yaşıyor,” diye anlatıyor Kashiwara.

Törende kapsamlı bir konferans salonunda sunucu, mezuniyet konuşmaları, tebrikler, diplomaların verilmesi gibi her küçük detaya yer verildi.

Kashiwara olayı, “Kasvetli bir sosyal ortamı aydınlatan güzel bir haber” başlıklı bir tweet ile duyurdu.”

Kashiwara, Japonya’da (ve muhtemelen dünyanın her ülkesinde) mezuniyetin ve mezuniyet törenine katılmanın neden önemli olduğunu şöyle anlatıyor: “En önemli nokta arkadaşlarla yaşanan bir anı olmasıdır. Törenler sıkıcıdır ve yetişkinler tarafından uzun konuşmalar yapılır. Ancak bu çocuklar, gerçek bir törenden kendilerine göre en önemli olan kısımlarını aldılar. Töreni hem yönettikleri hem de içinde oldukları için çok daha harika anılar yarattılklarını düşünüyorum.”

“Çocukların yaşadıkları bir problemi kendi başlarına çözdüklerini görmek beni çok mutlu etti,” diye ekliyor Kashiwara.

İşte o mezuniyet töreninin videosu:

Ve mezuniyet töreninin mutlu katılımcılarından biri: Shuhei Kashiwara’nın oğlu

?????????????????????????????????????? pic.twitter.com/sYqoJ1zYaj

— ???? (@backyennew) March 14, 2020

Kaynak: https://www.boredpanda.com/minecraft-school-graduation-japan-coronavirus/

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!