TRENDLER
Müjdat Ataman
Müjdat Ataman Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği / Ankara Üniversitesi Yaratıcı Drama

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde, Türkçe Öğretmenliği yan alanı ile yüksek lisans eğitimini de Ankara Üniversitesinde Yaratıcı Drama alanında tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hazırlık Okulunda (BLIS) ve Özel İzmir SEV Okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İstanbul'da Tarabya İngiliz Okulları İlkokul Müdürlüğü görevinde bulundu.

Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesinin kuruluşunu ve başkanlığını yürüttü. Forum Tiyatro, sınıfta yaratıcılık, çocuk yazını, alternatif eğitim konuları üzerinde çalışıyor. Eğitim kurumları, sanat akademileri, dernekler ya da çeşitli kuruluşların gereksinimlerine yönelik, konulu atölyeler gerçekleştiriyor. Eğitimpedia yazarıdır. PEGEM Akademi tarafından yayımlanan "Yaratıcı Yazma için Yaratıcı Drama", "Yaratıcı Türkçe Dersleri", "Eğitim Gerçeğimiz" ve "112 Öğretmenliğime Notlar" kitaplarının yazarıdır. Koza Yayınlarından çıkan 4. Sınıf Türkçe kitabı yazarlarındandır. "Türkçe Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar", "Yaratıcı Yazma", "Sınıfta Yaratıcılık", "Yaratıcı Dramanın Yöntem Olarak Kullanılması" konularında bildiriler sundu ve seminerler verdi. Halen Fide Okulları'nda Okul Müdürü olarak görev yapıyor.

TÜM YAZILARI

Kubaşık

Görüntülenme 1114

0
Kubaşık

Bu sözcüğü ilk duyduğumda gülümsemiştim, uyduruk sözcük diye, yıllar sonra Anadolu’da bir köy kahvesinde aynı sözcüğü orada yaşayanlardan duyunca da şaşırmış ve utanmıştım. İş birliği yapmak niyetiyle kullanılan bu öz Türkçe sözcük aynı zamanda sınıfta birlikte iş yapma anlamına geliyor. İngilizcede cooperative learning olarak adlandırılan teknik, grupla iş yapmaya açılan en iyi kapılardan biri.

Kubaşık öğrenme, öğrencilerin gruplara ayrılarak küme şeklinde çalışmasına böylece etkileşimde bulunmasına dayalı bir sistemdir. Küme seçiminde öğretmen çalışma dinamiğine bağlı olarak farklı seçimlerde bulunabilir. Örneğin her kümede akademik anlamda başarılı birer öğrenci, her grupta akademik olarak zorlanan bir öğrenci vb. Bu etkileşimde kümelerin birbiri arasında rekabet ediyor olmaları heyecanı artıracağı gibi iş yapma isteğini de açığa çıkaracaktır.

Küme çalışmasına geçildiğinde grupların bir takım olarak hareket edebilemeleri için öncelikle kendilerine bir isim bulmaları, bu isim bulma çalışmasının ardından bir logo tasarlamaları istenir. Aynı şekilde istenirse grupların kendi cıngıllarını hazırlamaları ya da kendi reklam filmlerini çekmeleri önerilebilir. Grup olma adına yapılan tüm bu adımlar, kümedeki üyelerin etkileşimle bir arada çalışmasının önünü açacaktır. Aynı şekilde küme ismi olması, kümelerin kendi içinde bir şeyler üretiyor olmaları, iyiyi arıyor olmaları da rekabeti artırdığı gibi ortaya çıkacak ürünlerin de kalitesini artıracaktır.

Kubaşık öğrenme yeni bir üniteye geçişte ve uzun soluklu bir öğrenme sürecinde etkili olacaktır. Özellikle farklı ilgi ve tutumları olan öğrencilerin bir arada çalışıyor olması akran öğrenmesinin en üst seviyede olmasını sağlayabilir.

 

Müjdat Ataman

Okul Müdürü

www.mujdatataman.com

[email protected]

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!