TRENDLER

Laptop Yerine Kağıt Kalem

Görüntülenme 1603

0
Laptop Yerine Kağıt Kalem

Bugün bir üniversitede herhangi bir derse girin, öğrencileri ışıldayan ekranların önünde oturmuş klavyelerini tıkır tıkır tuşlarken görürsünüz.

Muhtemelen bilgisayarlarını, dersin içeriğini daha iyi hatırlamak için not almak amacıyla kullanıyorlar. Ancak yeni yapılan bir araştırmaya göre eğer bir öğrencinin hedefi öğrenmek ise ders sırasında laptop kullanmak oldukça kötü bir fikir.

Üstelik bunun tek sebebi internete bağlı laptopların çok kolay dikkat dağıtması değil. Sebebi, öğrencilerin dikkati dağılmasa bile bilgisayara not alma işleminin bilgiyi hatırlama becerisini engellemesi.

Yeni araştırmayı yapan iki psikolog Pam Mueller ve Daniel Oppenheimer’a göre bilgiyi hatırlayamamanın en temel sebebi, öğretmenin ağzından çıkan her kelimenin dikkatsizce yazılması. Oysa elle not alanlar, anlatılanları aktif bir şekilde dinlemek ve neyin önemli olduğuna karar vermek durumunda. Çünkü elle her şeyi kelimesi kelimesine yazacak kadar hızlı not almak mümkün değil. İşte elle not almanın bu özelliği, öğrencilerin öğrenmesine yardımcı oluyor.

Laptop kullanıcıları sonrasında daha az bilgi hatırlıyor.

Psikologların bu yeni araştırması, 3 farklı çalışmayı içeriyor. Çalışmaların tümü, internet bağlantısı olmayan laptopların yanı sıra elle not alan UCLA ve Princeton üniversitesinden toplam 327 öğrenci üzerinde yapılmış. Çalışmaların sonunda öğrencilerin hatırlama oranları karşılaştırımış.

İlk çalışmada öğrenciler, 15 dakikalık bir TED konuşması seyrediyor ve izlerken notlar alıyor. Öğrencilere yaklaşık yarım saat sonra video ile ilgili bir test yapılıyor. Test sorularının bazıları, belli bir verinin ya da sayının sorulduğu oldukça düz ve kolay sorulardan oluşuyor. Diğerleri ise kıyaslama ya da fikirleri analiz etme gibi daha çok kavramaya yönelik sorular.

Laptopla ve elle not alan grupların her ikisi de veriye dayalı sorularda benzer başarı gösteriyorlar. Ancak laptop kullanıcıları belirgin bir şekilde kavramaya yönelik testlerde daha kötü sonuçlar elde ediyor.

Araştırmacılar ayrıca laptop kullananların çok daha fazla kelime not aldığını ve videodaki konuşmadan kelimesi kelimesine not almaya daha yatkın olduklarını fark ediyor.

Bu mekanik not almanın problemin bir parçası olup olmadığını anlamak için ikinci bir çalışma daha yapılıyor. Laptop kullanıcılarına açıkça şu talimat veriliyor: “Kendi kelimelerinizle not alın ve konuşmacının her söylediğini kelimesi kelimesine yazmayın.”

Üstün başarılı öğrenciler, bu çalışma sırasında şuursuzca hareket eden ama çok gayret gösteren br gruba dönüşüyor adeta. Ve bu çalışmada da laptop kullanıcıları videodaki konuşmayı kelimesi kelimesine not alma eğilimi gösterirken, kavramaya yönelik sorularda yine kötü bir performans gösteriyorlar. Üstelik bunu, kelimesi kelimesine not almama konusunda talimat almalarına rağmen yapıyorlar.

Her iki çalışma da laptopla not tutmanın önemli bir avantajını ortadan kaldırıyor: Ders çalışırken çok daha fazla nota bakabilme şansı. Ve yapılan son çalışmada araştırmacılar, öğrencilere 7 dakikalık bir ders izletiyor ve öğrencilerden not almalarını istiyor. Çalışmanın ardından bir hafta geçmesi bekleniyor. Bir hafta sonra yapılan testten önce öğrencilere notlarına bakarak 10 dakika kadar çalışma süresi veriliyor.

Araştırmacılara göre çalışmaya zaman bulmak fark yaratıyor gerçekten. Ancak sadece elle not alan öğrencilerde! Bu öğrenciler belirgin bir şekilde hem kavramlarla hem de verilerle ilgili sorulara daha iyi cevaplar veriyorlar. Ders çalışmak laptop kullanıcılarına hiç de yardımcı olmuyor. Aksine testlerde daha kötü performans göstermelerine bile sebep oluyor.

Araştırmacılar bu son çalışmayı şöyle açıklıyor: Öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olması açısından, not alma eyleminin nasıl olduğu, daha sonra notlara çalışma kadar önemli.

Not alma eylemi kağıt ve kalemle yapıldığında; aktif dinlemeyi, hangi bilginin en önemli olduğu belirlemeyi ve onu seçerek not etmeyi de içeriyor. Laptopla yapıldığında ise genellikle konuşulan kelimeleri robot gibi algılayarak onları metin olarak yazmayı içeriyor.

Laptoplar aşırı derece dikkat dağıtıyor.

Bir başka araştırmaya göre öğrenciler başka bir şey yapmıyor olsalar dahi laptopla not almak öğrenme becerilerini engelliyor. Bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç. Ancak şaşırtıcı olmayan şey, laptoplarını çok seyrek kullanan öğrencilerin derslere çok daha fazla odaklanıyor olması.

Eğer yakın bir zamanda ders verilen bir sınıfı gözlemleme şansınız olduysa, bu farkı zaten fark etmişsinizdir. Ancak yine de bilimsel bir açıklama istiyorsanız, bakın araştırmalar ne diyor: Lisans ve hukuk öğrencileri üzerinde yapılan bir başka çalışmaya göre laptop kullanan öğrenciler, zamanlarının yüzde 40’ını sınıfta olup bitenden alakasız bir şekilde ekranlarına bakarak geçiriyor. Sonuçta daha kötü bir performans gösteriyorlar ve eğitimlerinden daha az tatmin olduklarını söylüyorlar.

Bunların hiçbiri roket bilimi değil. Şu an muhtemelen siz de internettesiniz ve büyük ihtimalle yapmanız gereken bir iş varken dikkatinizi dağıtan bu yazıyı okuyorsunuz. Ben bütün gün internette çalışıyorum ve ona rağmen interneti aşırı derecede dikkat dağıtıcı buluyorum. Bir şeylere odaklanmak istediğimde interneti kapatıyorum.

Ancak esas çılgın olan şey, pek çok üniversite öğrencisinin laptopları tarafından dikkatleri dağılsın diye bu cihazlara on binlerce dolar harcıyor olması.

Bilim ve sağduyu yapmamız gereken şeyi net olarak söylüyor bize: Eğer bir dersten, bir konuşmadan, bir toplantıdan, bir konferanstan, kısacası oturup dinlediğiniz herhangi bir durumdan bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, iyisi mi kaleminizi kağıdınızı çıkarın ve not alın.

 

Kaynak: http://www.vox.com/2014/6/4/5776804/note-taking-by-hand-versus-laptop?utm_content=buffer4231a&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!