TRENDLER

Maaşının Yüzde 80'ini Öğrencilerine Bağışlayan Kenyalı Tabichi, Dünyanın En İyi Öğretmeni Seçildi

Görüntülenme 676

0
Maaşının Yüzde 80'ini Öğrencilerine Bağışlayan Kenyalı Tabichi, Dünyanın En İyi Öğretmeni Seçildi

Kenya’nın kırsal bölgelerinde, maaşının çoğunu yoksul öğrencilere yardım etmek için bağışlayan bir fen bilgisi öğretmeni, dünyanın en iyi öğretmeni seçildi. 179 ülkeden 10 bin adayı geride bırakarak 1 milyon dolarlık büyük ödülü kazandı.

Kenya’nın Pwani Köyü’ndeki Keriko ortaokulunda matematik ve fizik öğretmeni olan Peter Tabichi, Varkey Vakfı tarafından verilen 2019 Global Öğretmen Ödülü’nün sahibi oldu. Tabichi, ödülünü aktör Hugh Jackman’ın ev sahipliğini yaptığı Dubai’deki bir törenle aldı.

Tabichi, aylık gelirlerinin yüzde 80’ini, yetersiz donanımlı ve aşırı kalabalık okuldaki üniforma ve kitap masraflarını karşılayamayan en yoksul öğrencilere yardım etmek için veriyor.

Öğrencilerinin yüzde 90’dan fazlası yoksul ailelerden gelirken, neredeyse 3’te biri yetim ya da yalnızca bir ebeveyne sahip. Çocuklar arasında uyuşturucu kullanımı, ergenlikte gebelik, okul terki, genç evlilikler ve intihar oldukça yaygın. Öğrenciler okula ulaşmak için yağışlı mevsimde geçilmez hale gelebilen 7 km’lik bir yolu yürümek zorunda kalıyor. Okulun bulunduğu bölge kuraklık ve kıtlıktan da etkilenebiliyor.

Sadece bir bilgisayara, zayıf bir internet bağlantısına ve 58’e bir 1 öğretmen-öğrenci oranına sahip olmasına rağmen, Tabichi okulda bir “yetenek geliştirme kulübü” başlattı. Okulun bilim kulübünü zenginleştiren Tabichi, öğrencilerin bugün ulusal yarışmalara katılmaya hak kazanacak nitelikte araştırma projeleri tasarlamalarına yardımcı oldu.

Öğrencileri uluslararası bilim yarışmalarına katıldı ve yerel bitki örtüsünü elektrik üretmek için kullanarak İngiltere’deki Royal Society of Chemistry’den (Kraliyet Kimya Derneği) bir ödül kazandı.

Tabichi ve dört meslektaşı aynı zamanda öğrencilerin evlerini ziyaret ederek ve karşılaştıkları zorlukları belirlemek için aileleriyle bir araya gelerek öğrencilere matematikte ve fen bilimlerinde bire bir özel ders veriyorlar.

Tüm bunlardan sonra okula kaydolma oranı üç yılda iki katına çıkarak 400’e ulaştı ve özellikle kız öğrencilerin başarısında önemli bir artış görüldü.

Tabichi ödülünü alırken şöyle dedi: “Sadece öğrencilerimin başardıkları şeyler sayesinde buradayım. Bu ödül onlara bir fırsat veriyor. Dünyaya, her şeyi yapabileceklerini söylüyor. ”

Kenya devlet başkanı Uhuru Kenyatta ise törene bir video mesajıyla katılarak şöyle dedi: “Peter, senin hikayen Afrika’nın hikayesidir. Yeteneklerle dolu genç bir kıta olan Afrika’nın.”

Öğretmenlerin toplumda oynadığı hayati rolü vurgulamak için verilen Global Öğretmen Ödülü’nün beşincisini kazanan Tabichi, Afrikalı çocukların artık düşük beklentilere mahkum edilmeyeceğini dile getiriyor: “Afrika bir gün dünyanın her köşesinde tanınan bilim insanları, mühendisler, girişimciler yetiştirecek. Ve kızlar bu hikayenin önemli bir bölümünü oluşturacak.”

“Bilim ve teknolojinin Afrika’nın potansiyelini açığa çıkarmada en önemli rolü oynayacağına inanıyorum. Afrika’ya gün doğdu. Gökyüzü daha berrak. Afrika zamanı başlıyor.”

 

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/education/2019/mar/24/kenyan-science-teacher-peter-tabichi-wins-1m-global-award?CMP=twt_gu

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!