TRENDLER

Mahalleniz İçin Küçük Bir Ücretsiz Kütüphane Yaratın!

Görüntülenme 705

0
Mahalleniz İçin Küçük Bir Ücretsiz Kütüphane Yaratın!

Küçük ücretsiz ve halka açık kütüphaneler, bölge yaşayanlarına kitaplar sunmakla kalmayıp aynı zamanda toplulukları da bir araya getiren yaratıcı bir fikir. Kâr amacı gütmeyen iki insan, Todd Bol ve Rick Brooks, Amerika’da 2009 yılından beri evlerin önüne ya da sokak köşelerine küçük, kolay ulaşılabilir kitap değişim kutuları yerleştiriyor. Kurdukları internet sitesinden dilerseniz doğrudan bir kutu satın alıyorsunuz ya da bir kutu yapımıyla ilgili planları indirip tamamen kendiniz yapabiliyorsunuz.

Todd Bol ve Rick Brooks, ücretsiz küçük mahalle kütüphanelerinin neden çok özel bir fikir olduğunu şöyle anlatıyor: “Küçük Ücretsiz Kütüphanelerde kişisel bir dokunuş var, çünkü gerçek insanlar sevdikleri kitapları topluluklarıyla paylaşıyorlar. Bunlar sadece eski kitaplar değil, dikkatle seçilmiş özgün koleksiyonlar. Kütüphanenin kendisi bile bir çeşit mahalle sanatı!”

2011 yılında sadece 100 kütüphane varken bugün dünyadaki küçük ücretsiz kütüphanelerin sayısı yüzbinleri buluyor. “Bu kütüphanelerin insanların komşularıyla konuşmasını ve onlarla daha rahat bir iletişim kurmalarını sağlıyor. Ayrıca dayanışma yapabiliyorlar.”

İşte kendi küçük ücretsiz mahalle kütüphanelerini kuran insanların yaratıcı kütüphanelerinden bazıları:

kutuphane 4kutuphane 7kutuphane 5kutuphane 8kutuphane 6kutuphane2kutuphane1kutuphane 9

kutuphane 12kutuphane 15kutuphane 14kutuphane 16kutuphane 11

Kaynak: http://mymodernmet.com/little-free-library/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!