TRENDLER

Marsa Giden İlk İnsan Olmaya Hazırlanan Genç

Görüntülenme 631

0
Marsa Giden İlk İnsan Olmaya Hazırlanan Genç

Uzay yolculuğu bir hayal olmaktan çıktığı günden itibaren insanoğlu hep “daha ötesini” merak etmiştir. Star Trek ve Star Wars gibi filmlerin bu kadar popüler olmasının, Elon Musk’ın SpaceX roketinin uzaya gönderilmesine gösterilen aşırı ilginin ve kendi gezegenimiz dışındaki hayata duyulan aşırı merakın giderek arttığını görmek mümkün. Ancak bazılarımız uzay yolculuğunu sadece hayal ederken, 17 yaşındaki genç bir kız bu hayalini gerçeğe dönüştürmek üzere.

NASA tarafından astronot olarak yetiştirilen Amerikalı Alyssa Carson’ın en büyük hayali Mars’a giden ilk insan olmak. 2033 yılında Mars’a giden ilk insan olma hedefiyle çalışmalarına devam eden Alyssa, bu hedefine ulaşmak için bütün özelliklere sahip.

14 NASA Merkezi’ni birden ziyaret ederek NASA Pasaport Programı’nı tamamlamayı başaran ilk insan olan Alyssa, aynı zamanda Possum Uzay Akademisi’ne (Advanced Possum Academy) kabul edilen ve bu akademinden mezun olan en genç insan. Bu başarılar Alyssa’ya resmi olarak uzaya gitme ve astronot eğitimi alma hakkı kazandırdı.

Astronot eğitiminin yanı sıra tüm okul derslerini dört farklı dilde gören (İngilizce, Çince, Fransızca ve İspanyolca) Alyssa şöyle diyor: “Yaşadığım en büyük zorluk zaman bulamamak. Bir tarafan liseye devam ederken diğer taraftan her şeyi bu kadar genç yaşta yapmaya çalışmak pek kolay değil. Küçük bir yaşta eğitime devam etmenin de bazı zorlukları oluyor benim için, ama şimdiye kadar gayet iyi idare ettiğimi düşünüyorum.” Alyssa evlenemeyeceğinin ve bir aile kuramayacağının gayet farkında olduğunu ama bunu çok iyi anladığını ve hayaline ulaşmak için bunları bir kenara koyabileceğini belirtiyor.

Okul derslerinin ve astronot eğitiminin yanı sıra Alyssa aynı zamanda çeşitli etkinliklere katılan iyi bir konuşmacı. Uzayın keşfine duyulan ilgiyi artırmak ve insanları hayallerinin peşinden gitmeye teşvik etmek için konuşmalar yapan Alyssa, “Her zaman hayallerinizin peşinden gidin ve kimsenin bunu elinizden almasına izin vermeyin,” diyor. Alyssa’nın en büyük ilham kaynağı ise astronotlar: “Özellikle de bana bu yolu açan kadın astronotlar.”

 

More info: nasablueberry | Instagram | Facebook

Kaynak: https://www.boredpanda.com/nasa-human-on-mars-one-mission-alyssa-carson-nasablueberry/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!