TRENDLER
Murat Moroğlu
Murat Moroğlu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı

1982 yılında Adana'da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimini 2002-2006 yılları arasında gerçekleştirdi.

2003-2006 yılları arasında Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği programını tamamlayarak "Yaratıcı Drama Lideri/Eğitmeni" unvanını aldı. Ankara'da farklı eğitim kurumlarında (Okul öncesi), Gazi Üniversitesi Vakıf Kolejinde (2009-2013) ve Özel Doğaç Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Kursunda (2013-2018) eğitmen olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Bölümü Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisansı programını (2017) bitirdi.

2012 yılından bu yana çeşitli internet sayfalarına "Çocuk Edebiyatı ve Yaratıcı Drama" ilişkisine yönelik yazılar yazıyor. Yaklaşık iki yıldır öğretmenlerle, ailelerle ve çocuklarla "Nitelikli Çocuk Edebiyatı" üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor.

Fide Okulları'nda Yaratıcı Drama Öğretmeni olarak görev yapıyor.

@murat.moroglu

TÜM YAZILARI

Merak ve Cesareti Olan Çocuklar, Duvarları Olan Yetişkinlere Karşı

Görüntülenme 1984

0
Merak ve Cesareti Olan Çocuklar, Duvarları Olan Yetişkinlere Karşı

Son dönemde kişisel olarak en etkilendiğim kitaplardan bir tanesi oldu: Küçük Fare ile Kırmızı Duvar. Anlatma biçiminden tutun da anlatmak istediği konuya kadar insanı saran ve sarsan bir havası var. Çocukları yaşamın gerçekliğine karşı hazırlamaya çalışırken bir yanda da yetişkinleri kendilerini sorgulama sürecine ve sorulara yönlendiriyor.

Peki bu kitabı önemli kılan ne? Bu soru üzerine çeşitli cevaplar verilebilir. Benim cevabım ise kesinlikle: Merak ve cesaret yayması…

Kitabı 6 yaştan başlayarak birçok yaş grubuna okudum ve “duvar” konusunun anlaşıldığını biliyorum artık. Kitabı okuyanlar bilir, bir duvar var kitabın ilk sayfalarında ancak bu duvar sonlara doğru yok oluyor. Birçok yaş grubu da ilk olarak şunu söylüyor: “Aslında duvar yokmuş öğretmenim.”

Evet duvar hem var gibi hem yok gibi…

Sadece sen nasıl görmek istiyorsun acaba? Kitapta bahsedilen duvar, kişisel duygu ve düşüncelerimiz ve aynı zamanda yaşadığımız toplumun duygu, düşünce ve istekleri… Bunları duvar olarak görürüz ve bu duvarların bazen kendimiz bazen de toplum tarafından inşa edilmesine izin veririz.

Duvarlarımız kendimiz ya da birileri tarafından örüldükçe aslında “hapsoluruz” ve duvarı aşmak için bir şeyler yapmamaya çabalarız.

Çünkü korkarız.

Çünkü tedirgin oluruz.

Çünkü güçlü hissetmeyiz kendimizi.

Tedirgin, korkan ve kendini güçlü hissetmeyen özelliklerimize bir de anne-baba veya eğitimci rollerinden birini aldığımızda yaşadığımız topluma, ülkeye ve dünya toplumlarına ne denli şiddetli bir tokat indirdiğimizi düşündünüz mü hiç? Demem o ki; “birilerinin” eğitim ve farkındalık yolculuğuna rehber olmadan önce yetişkinler olarak bazı duvarlarımızı sorgulamamız hatta sorgulamakla kalmayıp o duvarları yıkmamız gerekiyor. Kendi duvarlarını yıkmayan/yıkamayan bir rehberin, başkalarına ne kadar farkındalık sağlayacağını düşünün lütfen. Yaptığım birçok yetişkin eğitiminde yıllar sonra çıkardığım sonuç şu ki; yetişkinlerimizin çok ve sağlam duvarları var ve daha kötüsü birçoğu duvarlarının olduğundan bile bihaber ancak en kötüsü ise duygularının, düşüncelerinin, inançlarının duvar olduğunu fark etmeyen yetişkinlerin olması.

Bu kişiler hemen her gün çocuklarla buluşuyorlar ve belli bir zamanı onlarla geçiriyorlar. Kısacası önce yetişkinlerin duvarlarından başlamak gerek. Kırmaya, sarsmaya…

İçteki sarsıntılar iyidir eğer fırsat verirsek…

Nitelikli bir çocuk kitabı bu ciddi sorgulamaları ve düşünmeleri sağlayabiliyor. Küçük Fare ile Kırmızı Duvar kitabındaki önemli ayrıntılardan bir tanesi de küçük bir farenin kendinden çok büyük olan diğer hayvanlara farkındalık sağlıyor, onların kendi duvarlarını yıkabileceklerine inandırabiliyor olması. Ayı, Aslan, Tilki ve Kedi için küçük bir ayrıntı olan Fare, onlara cesaret aşılayabiliyor. Ancak Fare’nin bunu yapmasındaki temel etken ise merak duygusu ve onun getirdiği heyecanla atılan bir adım, duvarın aslında olmadığı gerçeğini ortaya çıkarıyor. O duvarın olmadığını gören Fare böylelikle diğerlerini daha kolay harekete geçirebiliyor. Kitaptaki Fare’nin yerine kendinizi koyun lütfen. Anne-baba veya eğitmenseniz öncelikle sizin duvardan geçmeniz gerektiği üzerine kafa yorun.

Nitelikli çocuk edebiyatı okurları kim bilir belki de bu kitap sizin klasiklerinizden bir tanesi olabilir. Kitapta geçen birkaç cümle ile bitsin bu yazı:

“Onlar korkuyla bakıyorlardı, sen merakla bakıyorsun. Kendin için gerçeği bulacak kadar cesursun. Hayatında pek çok duvar olacak Minik Fare. Bazıları başkaları tarafından yapılacak ama çoğunu kendin yapacaksın. Ama zihnini ve kalbini açarsan o duvarlar birer birer kaybolur ve daha önce hayalini bile kurmadığın güzellikler keşfedersin.”

Cesaretle, merakla bakmanız ve yaşamın farklı güzelliklerini keşfetmeniz dileğiyle…

 

Murat Moroğlu

Yaratıcı Drama Eğitmeni

@murat.moroglu

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!