Montessori Eğitimi Almış 12 Başarılı İnsan

0
12152

Hayatlarının bir döneminde bir Montessori okuluna gitmiş pek çok “ünlü” insan bulunuyor. Elbette Montessori eğitimi almamış çok sayıda başarılı insan da var, ancak ilginç olan Montessori okullarına gidenlerin, bu okulları başarılarındaki en önemli faktörlerden biri olarak görmesi ve övgülerde bulunması.

Larry Page ve Sergey Brin – Google’ın kurucuları

Larry Page
Sergey Brin

Montessori anaokuluna giden her iki Google kurucusu da bağımsız düşünme becerilerine ve başarılarına en büyük katkıyı Montessori eğitiminin yaptığını söylüyor. “Sanırım Montessori eğitiminin bir parçası olan, kuralları ve belli bir düzeni izlemek yerine kendi içsel motivasyonumuzla ilerlememiz, dünyada olup bitenleri sorgulamamızı ve bir şeyleri biraz daha farklı yapmamızı sağladı,” diyor Larry Page.

Jeff Bezos – Amazon.com’un kurucusu

Jeff Bezos’un annesinin bir röportajda söylediğine göre küçük Jeff, Montessori anaokulundaki etkinliklere öylesine kendini kaptırırmış ki, bir sonraki etkinliğe geçmek için öğretmenleri onu artık sandalyesinden kaldırmak zorunda kalırmış.

Steve Wozniak – Apple’ın kurucu ortağı

Bağımsız düşünmeyi öğretme konusunda en iyi işi Montessori okullarının çıkardığını söylüyor.

Will Wright – “The Sims” bilgisayar oyununun yaratıcısı

Wright, Maria Montessori’nin eğitim metodunun, tamamen yepyeni bir bilgisayar oyunu türü icat etmesi konusunda kendisine ilham verdiğini söylüyor: Oyuncuların karmaşık bilgisayar simulasyon araçları kullandığı, şiddet içermeyen ve açık uçlu bir bilgisayar oyunu.

Jimmy Wales – Wikipedia’nın kurucusu

Wales, çocukken gittiği özel okulu, “Montessori’den ilham alan eğitim felsefesi” olarak tarif ediyor. Wales okulda, Britannica ve World Book ansiklopedilerine dalarak saatlerini geçirdiğini söylüyor.

Julia Child – Aşçı, yazar, TV programcısı

Gabriel Garcia Marquez – Nobel Ödüllü Kolombiyalı yazar

Katherine Graham – Washington Post gazetesinin eski sahibi

Anne Frank – 2. Dünya Savaşı sırasında tuttuğu günlüklerle ünlenen yazar

Ünlü Montessori destekçileri: 

Thomas Edison

National Historic Park’taki tarihçilere göre Edison’ın, “Montessori yöntemini seviyorum,” dediği belirtiliyor. “Oyun yoluyla öğretiyor. Öğrenmeyi bir zevke dönüştürüyor. İnsanın doğal içgüdülerini izliyor. Mevcut sistem beyni bir şablona oturtuyor. Özgün düşünceyi ve mantık yürütmeyi teşvik etmiyor.”

Kaynak: https://www.businessinsider.com/tech-innovators-who-went-to-montessori-school-2014-3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here