TRENDLER

Mülteci Çocukların Hayallerini Görselleştiren Sanatçılar

Görüntülenme 730

0
Mülteci Çocukların Hayallerini Görselleştiren Sanatçılar

Yedi yaşındaki Marianne’nin en büyük hayali bir gün kendi bisikletine sahip olmak.

“Belki o zaman gerçekten hızlı sürerim, hatta uçabilirim,” diyen Marianne, Somali’de doğan ama artık Berlin’de yaşayan, Avrupa’da yeni bir hayat kurmak için evinden kaçan milyonlarca çocuktan biri.

Yeni bir BM Mülteci Örgütü projesi olan “Hayal Günlükleri”, Avrupa’ya göçmen olarak gelen çocukların hayallerini ve umutlarını resmetmeyi amaçlıyor.

Hollanda’da yaşayan Manaal, “bol bol seyahat etmek, Paris’i görmek ve büyük heyecanlar yaşamak” için hostes olmak istiyor.

Tıpkı Marianne gibi Manaal da Somaliden gelen bir göçmen. Bugün Amsterdam’da yaşıyor. “Uçağa hayatımda sadece bir kez bindim, o da Somali’den buraya gelirken,” diyor Manaal.

Fotoğrafçı Debra Barraud ve meslektaşı Benjamin Heertje, Hollandalı grafik tasarımcısı Annegien Schilling ve film yönetmeni Kris Pouw, Suriye, Afganistan, Somali ve başka yerlerdeki savaşlardan kaçarak Avrupa ülkelerine sığınan çocukların hayallerini yakalamak için 16 gün boyunca 7,000 km yol yaptı.

Bu çocukların hikayeleri de “Hayal Günlükleri” projesini oluşturdu.

“Hikayelerini ve hayallerini dinledikten sonra bunları gerçekleştirmeyi sembolize eden görseller tasarladık,” diyor Barraud.

“Proje boyunca bu çocukların ne kadar güçlü olduklarını ve doğru bir destekle aslında her şeyi başarabileceklerini gördük.”

Mültecilerin yarısı çocuklardan oluşuyor

2016 yılında mültecilerin yüzde 50’si çocuktu. Çoğunlukla Afganistan ve Suriye’den gelen, refakatsiz ya da ailerinden ayrı düşmüş çocuklar, 2016 yılında 70 ülkeden gelen iltica başvurularının toplam 75,000’ini oluşturdu. Almanya’da 2105 ve 2016 yıllarında iltica hakkı isteyen insanların yaklaşık üçte biri çocuklar ve gençlerdi.

“Mülteci insanların fotoğraflarının genel havası hep üzücü ve umutsuz ve hatta depresif. Biz insanlara umut veren fotoğraflar yaratmak istedik,” diyor projenin grafik tasarımcısı Schilling.

Neşelenmek için dans etmek

Hayal Günlükleri projesinin bir amacı da BM Mülteci Örgütü’nün imza kampanyasına destek vermek. Bu kampanyada mültecilere, yeni ülkelerine giriş yapar yapmaz güvenlik, eğitim ve fırsatlar sunulması çağrısı yapılıyor.

Ama proje aynı zamanda çocuklara umut vermeyi de amaçlıyor.

“Hafızam çok zayıf, o yüzden İsviçre’ye yaptığımız yolculuğun çoğunu pek hatırlamıyorum ama buradaki okulumun ilk gününü gayet iyi hatırlıyorum,” diyor Suriyeli mülteci Roussel.

“Herkes Fransızca konuşuyordu, benimse söylemeyi bildiğim tek şey ‘Bonjour/Merhaba’ idi.”

“Odamda yalnız kaldığımda yapmayı en çok sevdiğim şey dans etmek. Kız kardeşlerimle ve arkadaşlarımla dans etmeyi de çok seviyorum. Moralimiz bozuk ve üzgün olduğumuzda dans ederiz. Bu da bizi neşelendirir.”

 

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2018/02/these-artists-have-visualized-the-dreams-of-refugee-children?utm_content=buffer007c5&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!