TRENDLER

Neden 28 Öğrencimin İsmini Dövme Yaptırdım?

Görüntülenme 2704

0
Neden 28 Öğrencimin İsmini Dövme Yaptırdım?

Üç yıl önce, 28 lise öğrencisine hayatımı değiştirecek bir söz verdim.

“Eğer her biriniz üniversite için en azından 5,000 dolarlık burs kazanırsanız, isminizi dövme yaptıracağım.”

Bu hiç de kolay bir şey değildi. 28 öğrenciden 12’sinin anadili İngilizce değildi ve eğer üniversiteye girebilirlerse ailelerinde üniversite okuyacak ilk kuşak olacaklardı. Size bu çocukların şu anda lise son sınıfta olduğunu ve hepsinin önümüzdeki yıl bir yüksek okula ya da üniversiteye kabul edildiklerini bildirmekten mutluluk duyuyorum. Ve evet, her biri en az 5,000 dolarlık bir burs bulmayı başardı. Hepsinin toplam burs miktarı 700,000 doları aşıyor!

Sözümü tuttum, sırtımda daha sadece birkaç haftalık olan kocaman dövmede hepsinin ismi yazıyor. Ama bu, benim dövmemin değil, bu muhteşem ve ilham verici öğrencilerin hikâyesi. Durun size anlayatım.
grouphoto

Üniversiteye gitmenin zorlukları

Ben Arizona’daki Avondale’de büyüdüm ve aynı liseye, yani Agua Fria Lisesi’ne gittim. Burası çok güzel bir yerdir ama pek varlıklı olduğu söylenemez. Lisem, genellikle yoksul öğrencilerin devam ettiği bir okuldu ve üniversiteye gitmek bizim için çantada keklik falan değildi. En azından benim büyüdüğüm dönemde durum tam olarak böyleydi. Sınıf arkadaşlarımın çoğu üniversitelerin istediği paraları görünce yılgınlığa kapılmıştı.

Ben şanslıydım çünkü ailem beni üniversite için yüreklendirdi. Hâlâ ödenecek borçlarım olmasına rağmen üniversiteye gitmek hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biriydi. Bu yüzden büyüdüğüm yere döndüm ve buradaki üniversite eğitimi algısını değiştirmek istedim. Bu çocukların da seçenekleri olduğunu görmelerini istiyordum.Josh_Teaching2Başarı uçurumunu aşmak

Bu 28 öğrenciyle, lise ikinci sınıftan itibaren AVID (“Advancement Via Individual Determination” – “Kişisel Kararlılık Yoluyla İlerleme”) programını takip ederek çalışmaya başladım. Bence bu, genellikle unutulan orta katmandaki öğrencilere yönelik bir program. Öğrencilerim AP derslerinde üstün başarı gösterip üniversiteyi garantilemiyordu. Öte yandan mezun olamayacak kadar zayıf öğrenciler de değillerdi. Tam orta katmandaki öğrencilerdi.

Herkes başarı uçurumundan söz ediyor ama bu uçurum en başarılı ve en başarısız öğrencilerin karşılaştırılması anlamına gelmemeli. Ya orta katmandaki öğrenciler ne olacak? Bence başarının asıl anahtarı, işte bu öğrenciler. İşte bu orta katmanı yeterince yüreklendirip, onlara başarılı olacaklarını söylersek ortaya gerçekten çok başarılı bireyler çıkabilir. Başarı uçurumu ancak bu orta katman sayesinde kapanabilir.

Bu program sayesinde öğrencilerimin üniversiteye kesinlikle hazır olduklarını söylemekten gurur duyuyorum. Hepsi engelleri aştılar. Azmetmeyi öğrendiler. Bu onlara ileride başarılı olmak için ihtiyaç duyacakları sebatı da kazandıracak. Ayrıca, bu üç yıl beni de hem eğitimci hem de insan olarak dönüştürdü. Onlarla yaşadığım şey hayatımın en iyi deneyimlerinden biriydi.Sierra_Josh_TeachingGeleceğe bakınca

Pek çok insan bana, “Şimdi ne olacak?” diye soruyor. Bundan sonraki öğrencilerimle böyle bir iddialaşmaya girip girmeyeceğimi ya da dövme yaptırma vaadinde bulunup bulunmayacağımı merak ediyorlar. Her şeyden önce buna hemen cevap vereyim; hayır, bir daha dövme iddiası olmayacak. Ama ilerideki öğretmenlik yıllarımda da öğrencilerimi başarıya ulaşmaları için zorlamayı umuyorum.

Kaynak: https://www.weareteachers.com/tattoo-students-names/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!