TRENDLER

Neden Öğretmen Eğitimi Nörobilimi de İçermeli?

Görüntülenme 1342

0
Neden Öğretmen Eğitimi Nörobilimi de İçermeli?

Beynin nasıl öğrendiğinin ve en başarılı beyin kazanımını ve öğrenme uygulamasını neyin etkilediğinin nörobilimi, bütün öğretmen eğitimi programlarına dahil edilmelidir.

Öğretmenlerin, öğrenmenin nörobilimini anlama, değerlendirme ve uygulama temel bilgisine sahip olmaları ve mesleğe bu şekilde hazırlanmaları gerekir. Bu bilgiler sayesinde  öğretmenliklerinin etkinliğini artırarak öğrencilerde öğrenme sevgisi oluşturup sürdürebildikleri gibi hızla büyüyen bu araştırma alanının gelecekteki çıkarımlarını da daha iyi anlayabilir ve fark edebilirler.

Öğretmen eğitimi; yarının öğrencilerini küreselleşmenin “oyunun kurallarını değiştiren” gerçekliklerine hazırlamaları için yarının öğretmenlerini gereken bilgilerle ve araçlarla donatmalıdır.

Nörobilim, eğitimin kalitesinin ve uygulanabilirliğinin artması için araştırmalar üreten bir öncü birlik gibidir. Beyin görüntüleme, hangi koşulların ve duyusal girdilerin beynin yeni bilgiyi edinmesini en başarılı şekilde desteklediğine dair bir anlayış kazanmamızı sağlar. Örneğin bilginin belleğe işlenmesi, bellektekilerin geri çağrılması/yeniden hatırlanması ve kendini yönetme becerilerinin kullanımı*, prefrontal korteksteki* artan nöral devre aktivitesiyle ilişkilidir.

Nörobilim araştırmaları, artık beyin görüntülemeyle “görülebilir” olan beynin bilgi işleme süreciyle ilgili en tutarlı yöntemleri üretti. Örneğin bilgi, mevcut bellekle ilişkiler ön plana çıkarılarak sunulduğunda, beynin kendi örüntü sistemi belleğe işlemenin başarısını artırıyor.

Öğretmenler bu yöntemleri en iyi şekilde kullanma konusunda motive olmak ve olumlu beklentiler içine girmek için en etkili öğretme yöntemlerinin sadece “nasıl”ını değil, “neden”ini de anlamalılar. İyi anlaşılması gereken şeyler arasında; beynin “dikkatini vermesinin”, işler belleğe yeni girdi işlemesinin, uzun süreli bellek için nöroplastisiteyi* kullanmasının, stresten nasıl etkilendiği ve kendini yönetme becerilerine dair kendi nöral ağlarını nasıl geliştirdiği yer alır.

Öğretmenlerin, öğrencilerinin kendini yönetme becerileriyle (en yüksek bilişsel beceriyleriyle) ilgili beyin ağlarının gelişimini etkileme olanağını artıran nöroplastisitenin engin potansiyelinin farkında olmaları çok önemlidir. Beynin belli bir girdiyi uzun süreli belleğe nasıl işlediğine ve bellektekileri akratılabilir bilgiye nasıl dönüştürdüğüne yönelik nörobilim ve bilişsel bilim hakkında temel anlayışı olan öğretmenler, bütün öğrencilerinin en yüksek potansiyellerine ulaşmalarına rehberlik etmeye en hazır öğretmenler olacak.

 

Kaynak: http://teachthought.com/pedagogy/why-teacher-education-should-include-neuroscience/?utm_content=bufferc8243&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

*Kendini yönetme becerileri; organizasyon, uzun vadeli plan yapma, kendini regüle etme, insiyatif alma ve aktiviteler arasında geçiş yapma gibi yüksek bilişsel becerilerin tamamı için kullanılan bir terim. İlgili yazı için: https://www.egitimpedia.com/en-iyi-yaz-okulu-serbest-oyundur/

*Beynin ön tarafı, alnın hemen arkasında kalan kısım. Dil veya bilgi işlem gibi yüksek seviyeli işlemlerden sorumlu olan bölüm. Beynin insanı insan yapan kısmı olan prefrontal korteks sayesinde problem çözebiliyor, karar verebiliyor ve sosyal ortamlardaki davranışlarımızı belirleyebiliyoruz. Khan Academy Türkçe’nin prefrontal korteksle ilgili videosu için: https://www.youtube.com/watch?v=cVjlWXfKu2g

*Nöroplastisite beynin yeni bağlantılarla kendini yeniden düzenlenmesi ve diğer eski bağlantıların zayıflamasıdır. Beynimizin yeniden yapılanması sayesinde yeni bilgiler öğrenebilme becerisine sahip oluruz. Nöroplastisiteyle ilgili video için: https://youtu.be/nsc6JFbc1Vc

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!