TRENDLER

Norveç Başbakanından Çocuklara Özel Basın Toplantısı:

Görüntülenme 552

0
Norveç Başbakanından Çocuklara Özel Basın Toplantısı:

Norveç Başbakanı Erna Solberg, koronavirüs hakkında sadece çocuklara yönelik bir basın toplantısı düzenleyerek ülke çapındaki endişeli çocukların korkularını gidermek amacıyla onların sorularını yanıtladı.

Basın toplantısında Başbakan Solberg ve iki bakanına, Norveç’in her yerinden çok sayıda çocuktan COVID-19 salgını hakkındaki onlarca soru geldi.

Norveç’te koronavirüsün yayılmasını durdurmak amacıyla, okullar ve anaokulları da dahil olmak üzere çok sayıda kamu ve özel kuruluş kapatıldı.

Solberg basın toplantısına, “Çok olağanüstü günler geçiriyoruz… Pek çok çocuk bunun korkutucu olduğunu düşünüyor,” diyerek başladı ve devam etti:

“Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal.”

NRK Super isimli bir çocuk televizyon programı ve Aftenposten Junior isimli bir çocuk gazetesi üzerinden gelen sorular arasında şunlar yer aldı: “Doğum günü partisi yapabilir miyim?”, “Markete gittikten sonra büyükannemi ziyaret edebilir miyim?”, “Bir aşıyı yapmak ne kadar zaman alıyor?”, “Yardım etmek için ben ne yapabilirim?”

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Norveç’teki çocuklar da bugünlerde evde oturuyor ve arkadaşlarıyla, akrabalarıyla ve özellikle büyükleriyle görüşmekten sakınıyorlar.

“Evde oturarak virüsün başka insanlara bulaşmamasını ve hasta olmamalarını sağlıyorsunuz. Bu mevcut bir hastalığı olan insanlar ya da yaşlılar için çok önemli,” diye açıkladı Solberg.

Doğum günü partileriyle ilgili soruyu ise şöyle cevapladı: “Sınıftan birinin doğum günü varsa herkes onu aramalı ve “Mutlu Yıllar” şarkısını söylemeli.”

Çocuklara özel basın toplantısı, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından “harika bir girişim” olarak nitelendirildi.

Dr. Tedros, “Çocukları COVID-19 hakkında eğitmek ve bu konudaki sorularına cevap vermek endişelerini gidermeye ve bu zorlu zamanlardaki belirsizlik duygusuyla baş etmelerine destek olacaktır,” dedi.

Solberg basın toplatısını şu sözlerle bitirdi: “Okulda olmamanız, bir şeyler öğrenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Öğrenmek eğlencelidir.”

 

 

Kaynak: https://www.sbs.com.au/news/it-s-okay-to-be-scared-norway-pm-holds-children-only-covid-19-press-conference?cid=news%3Asocialshare%3Afacebook&fbclid=IwAR2EB_hHvwK2M-IxlGvZjC0HWoa_4Bk6ZGCRem515logcKJ8Fg-QUCslmN8

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!