TRENDLER

Notların Ötesine Geçmek: Singapur Eğitim Sistemi Değişiyor

Görüntülenme 5337

0
Notların Ötesine Geçmek: Singapur Eğitim Sistemi Değişiyor

Singapur eğitim sistemi, İlköğretimi Bitirme Sınavı PSLE’yi yeniden düzenlemekle başladığı büyük bir değişimin içine giriyor. Akademik eğitimden uzaklaşan sistem, öğrencilerin kendi ilgilerini ve yeteneklerini keşfetmeleri için sunduğu fırsatları genişletirken öğrencilerin yaşam becerilerini, merak duygusunu ve öğrenme sevgisini geliştirmeye odaklanıyor.

Bu yıl ilkokul birinci sınıfta okuyan öğrenciler, İlköğretimi Bitirme Sınavı’na (PSLE) girecek ve farklı bir değerlendirmeden geçecek ilk öğrenci grubu olacak. 2021 yılında, öğrenciler ve ebeveynler üzerinde aşırı stresin sebebi olduğu için çok eleştirilen ulusal sınavdaki toplam puan tamamen kaldırılacak. Bu değişim sayesinde çocuklar, birbirlerine göre derecelendirilmeyecek.

Ancak bu, bir çocuğun bütünsel gelişimi yerine aşırı derecede notlara odaklanan baskıcı Singapur eğitim sisteminin ciddi anlamda gözden geçirilmesinin görünen yüzlerinden sadece birisi.

İlköğretimin erken evrelerindeki sınavlar şimdiden geçmişe ait bir uygulamaya dönüştü bile. Öğrenciler kendilerini ifade etmek konusunda giderek daha fazla teşvik ediliyor. Uygulamalı öğrenme, karakter gelişimi ve yaşam becerilerinin gelişimiyle birlikte devreye girdi.

İlkokul dört ya da beşinci sınıfta öğrenciler üç günlük kamplara katılıyor ve basit yemekler hazırlamayı, açık havaya uyum sağlamayı, esneklik kazanmayı ve arkadaşlığı öğreniyorlar.

Gelecek yıllarda ilköğretimden mezun olacak öğrencilerin, örneğin robotik, çevre sorunları, sanat ve müzik gibi niş programlar sunan orta dereceli okullara gitme konusunda daha fazla seçim hakları olacak. Öğrenciler buralarda okuma, yazma ve aritmetiğin ötesinde kendi ilgi alanlarını geliştirebilecekler.

Bu ayın başlarında, eğitimdeki değişimleri parlamentoda duyuran Eğitim Bakanı Ng Chee Meng bunu şöyle açıklıyor: Çocuklarımızın zamanlarını, başka ilgi alanlarını ve tutkularını keşfetmeleri ve hayatta yapmak istediklerinin peşinden gitmeleri için iyi kullanmalarına yardım edelim.

Geleceğe hazır olmalarını sağlayalım.

Bütün Resmi Değiştirmek

Singapur eğitim sistemi aşırı derecede rekabetçi olması ve notlara fazlasıyla odaklanması konusunda ün salmış bir sistem.

Ancak bu durum değişiyor. Üstelik çok bilinçli bir şekilde. İlkokuldan yüksek öğretim kurumlarına kadar her düzeyde.

Ulusal sınavların sonuçları artık en yüksek puanları alanlar öne çıkarılmadan açıklanıyor. PSLE sınavının “en yüksek puanı alanlar” sıralaması 2012 yılında sona erdi. Bir sonraki yıl Eğitim Bakanlığı, o yıl sınava girenler arasında en yüksek ve en düşük puanları alanları açıklamayı bıraktı.

Her ne kadar okullar hala en iyi performans gösteren öğrencilerini – bireysel yerine grup olarak – bilseler de, gelişim gösteren, bir engellilik ya da hastalık gibi zorlukların üstesinden gelen ya da gönüllü işler ya da spor gibi alanlarda başarı gösteren öğrencilerinin başarılarını da kutluyorlar.

Ayrıca artık daha fazla sayıda okul, öğrencilerin drama ya da dans gibi ilgi alanlarını kitapların ötesine geçerek geliştirmek için programlar oluşturuyor. Manjusri Ortaokulu müdürü Low Chun Meng şöyle diyor: “Çocuğun ilgisi ile okul programlarının daha iyi bir uyum yakalamsıyla birlikte, okul çocuğu daha iyi geliştirebilecek.”

Eğitimciler, eğitimin odağındaki değişimin, öğrencileri yaşam becerileriyle donatmaya odaklandığını belirtiyor. Eski tarz ezberci öğrenme ve ezberleme, ders kitabındaki bilgileri gerçek dünya durumlarına ve daha güncel olaylara uygulamaya dönüştü. Dil dersleri ve değerlendirmeler, öğrencilerin İngilizceyi ve ana dillerini kendilerine güvenerek konuşmalarını sağlayacak iletişim becerilerine daha fazla önem veriyor artık.

Eğitim Bakanlığı açık hava eğitimine de daha fazla yer vermeye başlıyor. 2014 yılında başlatılan beden eğitimi ders programı çerçevesinde, ilk ve orta öğretimdeki müfredat zamanının yüzde 10 ila 20’si açık hava eğitimine ayrılıyor.

Yeni bir Ulusal Açık Hava Macera Eğitimi Planının parçası olarak 2020’den itibaren bütün öğrenciler bir okul yılı içinde üç kampa katılacak. Ortaokul üçüncü sınıfta ise beş günlük bir yurt dışı kampı bulunuyor.

Ebeveynlerin Desteği

Bu tür eylemlerin, öğrencilerin çiçekleri sadece öğrenmesinin değil, aynı zamanda çiçekleri koklamak için durmalarının ve güzelliklerine hayret etmelerinin yolunu açmayı sağlayıp sağlamayacağı tartışmalarının önemli bir ayağı daha var:

Ebeveynler de kendi zihniyetlerini değiştirecek mi?

PSLE sınavlarında yüksek puan almak, iyi bir orta öğretimi garanti etmesi açısından ulusal bir takıntıya dönüşmüş durumda.

Bazı ebeveynler, sınavda sürekli iyi puanlar alan öğrencilerin çıktığı okullara çocuklarını yerleştirebilmek için evlerini taşımaktan, çocuklarının daha başarılı olması için onları çok küçük yaşlardan itibaren Üstün Yetenekli Eğitim Programı eğitimlerine ve zenginleştirilmiş sınıflarına göndermeye kadar aşırı fazla önlem alıyor.

Eğitim Bakanlığı PSLE sınavında en başarılı öğrencilerin listesini açıklamayı bıraktığında, ebeveynler bu iş için kurulan internet sitelerinde kendi sonuçlarını yayınlamaya başladı.

Gölge eğitim endüstrisinin yani özel dersin, Singapur’daki yıllık değeri bir milyar dolar. Bazı ebeveynler, çocuklarının özel dersleri için her ay birkaç bin dolar harcıyor. Bunun yanında bazı okulların – özellikle de en iyilerinin – geçmiş yıldaki sınav kağıtlarını satın almak için de ekstra paralar harcıyorlar.

Eğitim Komitesi başkanı Jalan Besar GRC MP Denise Phuaşöyle diyor: “Değişimler baskıyı tamamen ortadan kaldırmayacaktır. Çünkü bunun altında yatan, aslolanın akademik başarı olduğuna, yüksek notlar alan öğrencilerin kendi seçtikleri okullara girme şanslarının daha fazla olduğuna inanan zihniyetin değişmesi çok zaman alacaktır.”

Değişim İhtiyacı

Eğitim sistemindeki değişiklikler çocuklar üzerindeki stresi azaltmaya çalışmanın çok ötesine geçiyor. Tüm bu değişimler aynı zamanda hızla değişen bir dünyanın ihtiyaçlarına verilen bir cevap aslında.

Eğitim Bakanı Ng, bakanlığın bütçesiyle ilgili tartışmalarda şöyle diyor: Merak duygusu ve öğrenme sevgisiyle büyüyen bir genç jenerasyon yaratmak istiyoruz. Hem “nedenleri” hem de “neden değilleri” soran bir jenerasyon.”

Küçük yaşlardan itibaren çocuklar, seçtikleri alanlarda sebat edecek, gelişecek ve ustalığa ulaşacak ve hatta belki bir sonraki jenerasyona eğitim verecekler.”

Singapurlu eğitimcilerin savunduğu noktalardan biri de, bu eğitimin notlar uğruna değil öğrenme coşkusu uğruna alınan bir eğitim olması.

Changkat Changi Ortaokulu müdürü Sharma Poonam Kumari şöyle diyor: Eğitim, oturduğun yerden sınavlardan geçmek yerine öğrenme sevgisini aşılama yaklaşımına geçiş yaptı. Çocuklarımızı hazırladığımız gelecek çok karmaşık olacak ve ders kitabı bilgileri her zaman işlerine yaramayacak.”

Qifa İlkokulu müdürü May Wong ise şunu ekliyor: “En sonunda öğrenciler iş başvuruları yaparken, işverenler en yüksek toplam puanı alan kişiyi arıyor olmayacaklar. Bunun yerine takım çalışması ve yaratıcılık gibi becerilere, sebat ve empati gibi özelliklere değer verecekler.”

Kaynak: http://www.straitstimes.com/singapore/education/going-beyond-grades-evolving-the-singapore-education-system

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!