TRENDLER

Obeziteye Karşı Sağlıklı Yemek Önerileri

Görüntülenme 320

0
Obeziteye Karşı Sağlıklı Yemek Önerileri

Avrupa’nın en obez nesillerden birinin İngiltere’de yetişiyor olduğu, hatta özellikle dört ve beş yaşlarındaki çocukların yaklaşık dörtte birinin aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırıldığı gerçeği, ülkede bir süredir konu ile ilgili endişelerin artmasına sebep oluyor.

Araştırmalar sonucu elde edilen bu istatistiklere göre, Galler Sağlık Bakanı Vaughan Gething, acil bir müdahaleye ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor. Sağlıklı gıdaların sağlıklı nesiller için temel oluşturacağını belirten Gething, yeni bir düzenlemeyle iyi beslenme alışkanlıklarını geliştirmeyi planladıklarını söylüyor.

Bu amaçla hazırlanan dökümanda, kreş ve anaokulları ile çocuk bakıcılarına bir rehber oluşturan bakanlık, bu sayede çocukların sağlıklı beslenmelerine yardımcı olacak menüler sunuyor.

Hayvansal gıdalardan sebze-meyveye ve makarna-pilava pek çok seçeneği olan menülerdeki asıl amaç, çocukların yaşlarına uygun porsiyonlarda ve dengeli beslenmelerini sağlamak. Rehberdeki en önemli nokta ise, bu gıdalardan hiçbirinin şeker ve tuz içermemesi. İşte anaokulu menülerinden bazı örnekler…

1-4 yaş arası çocuklar için örnek menüler

Kahvaltı: Yulaf ve kuru üzüm; maltlı buğday ve süt; yoğurt, meyve, tahıl ve içmek için sadece su

Sabah atıştırmalık: Havuç ve biber çubukları; krem peynirli pirinç kekleri; salatalık çubukları ile kepekli pide, içmek için süt veya su

Öğle yemeği: Et – pırasa güveç; kuzu incik; arpa şehriyesi pilavı ve su

Öğleden sonra atıştırmalık: Kızarmış ekmek üzerinde muz; pide ve biber çubukları; üzümlü krep, süt veya su

Akşam yemeği: Ev yapımı uskumru pate; havuç-elma çorbası; kızarmış sebze ve kırmızı mercimekli makarna, su

Kreşlerde büyüyen çocuklar, beslenme ihtiyaçlarının yüzde 90’ını burada gideriyor

Bakanlık, 7-12 aylık bebekler için gerekli besinleri içeren standartları ortaya koymak adına da ayrı bir çalışma yapıyor. Bebeklerin ilk yıllarında aldıkları besinlerin, onların ileriki hayatları için çok önemli bir yeri olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Gething, beslenme rehberlerinin hükümetin obeziteyi azaltmak ve önlemek adına yürüttüğü çalışmalardan sadece biri olduğunu söylüyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/uk-wales-politics-44621452

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!