TRENDLER

Oğlan Çocuklarının Rehberliğimize İhtiyacı Var

Görüntülenme 599

0
Oğlan Çocuklarının Rehberliğimize İhtiyacı Var

Oğullarımızın bize ihtiyacı var. Birçoğu, çocukluktan genç yetişkinliğe geçiş sürecinde yolunu kaybediyor. Çoğu, uzun vadeli etkileri korkunç olan yanlış seçimler yapıyor. Esquire dergisinde yayımlanan yeni bir makale, tedirgin edici bir gerçeğe dikkat çekiyor: “Oğlan çocuklarının okulu bırakma, üniversiteye gitmeme, alkol kullanma, hapse girme ve intihar etme olasılıkları, sınıfta yanlarında oturan kız çocuklarından daha yüksek

Öğretmenleri olarak biz ne yapabiliriz?

İlham verici bir örnek olun

Okul günü henüz başlamadan önce erken kalkabilir, bir profesyonel gibi giyinebilir ve işimizle ne kadar gurur duyduğumuzu öğrencilerimize gösterebiliriz. “Demir Adam” lakaplı ünlü beyzbol oyuncusu Cal Ripken bunu yıllarca yaptı. Beyzbol formasını peş peşe tam 2632 oyun için giydi. 16 yıl boyunca bir kere bile aksatmadan ve şikayet etmeden yapması gereken işi yaptı.

Biz de öğrencilerimize cesaretli olmak için gösteriş yapmaya gerek olmadığını öğretebiliriz. Cesaret bazen, Hollandalı Yahudi bir kızın Almanlardan kaçmak için tavan arasında saklanırken yaşadığı sessizliktir. Bazen de, okula gitmeyi çok istediği için Taliban’a meydan okuyan Pakistanlı bir kız çocuğunun yani Malala Yusufzay’ın iradesi olarak açığa çıkar. Öğrencilerimize, Yusufzay’ın başına bir kurşun isabet etmiş olmasına karşın hayatta kalmayı başararak Nobel ödülünü alan en genç insan olduğunu öğretebiliriz.

Spor takımlarına koçluk yapabilir, kulüplerini yönetmelerine yardım edebilir ve okul danslarında onlara eşlik edebiliriz. Kim bilir, belki birine devlet başkanı olması için ilham bile verebiliriz. Hot Springs Lisesi’nin bando şefi Virgil M. Spurlin, lisede yıllık turneleri sırasında Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Bill Clinton’a nasıl organize olunacağını ve kaynakların nasıl kullanılması gerektiğini öğretmiş. Clinton, “Spurlin’le geçirdiğim yıllar beni bir şeyleri organize edebildiğime ve yönetebildiğime ikna etti. İstediğim her şeyi gerçekten de yapabileceğimi ve insanları peşimden sürükleyebileceğimi – ki bu politika için çok önemli bir özellik – o yıllarda anladım,” diye anlatıyor.  

Onlara her insanın, yanlışlarını düzeltmesi gerektiğini öğretebiliriz. Dinamiti icat ederek bir servet edinen Alfred Nobel, son vasiyetinde Nobel ödüllerinin yalnızca “insanlığa en büyük faydayı sağlayan” kişilere verileceğini özellikle belirtti. Bu sayede, bir imha silahının mucidi olmasına rağmen ölümünden sonra tıp, edebiyat, kimya, fizik ve fizyoloji alanlarında ve en önemlisi de barış adına büyük bir miras bırakmayı başardı.

Rehberlik etmeye erkenden başlayın

Oğullarımıza, eğer acı çekiyorlarsa yalnız olmadıklarını bilmeleri gerektiğini öğretmeliyiz. J.D Salinger’ın Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı kitabında Bay Antolini’ni Holden Caulfield’a söylediği gibi:

“İnsanların davranışları karşısında aklı karışan, korkan ve hatta hasta olan ilk insanın sen olmadığını göreceksin. Bu hislerinde hiç de yalnız değilsin ve bunu bilmek için büyük bir  heyecan ve istek duyacaksın. Pek çok erkek, tıpkı senin şu anki durumun gibi, ahlaki ve ruhsal sıkıntılarla karşılaşmak zorunda kalır. Ne mutlu ki, bazıları sıkıntılarını kağıda döker. Eğer istersen onlardan çok şey öğrenebilirsin. Tıpkı bir gün senin sunacağın bazı şeyleri, başkalarının gelip senden öğrenecek olması gibi. Bu çok güzel, karşılıklı bir anlaşma. Ve bu, eğitim değil. Tarih bu. Şiir bu.”  

Tüm bunları yapmalıyız, çünkü başarının gerektirdiği beceriler “Bilişim Çağı”nda değişti. Artık ezber değil, okuryazarlık hüküm sürüyor. Ancak maalesef, oğlan çocukları eğitim hayatlarına dezavantajla başlıyorlar. Araştırmalar, okula başlarken kız çocuklarıyla karşılaştırıldığında oğlanların sosyal ve sözel becerilerinin daha az gelişmiş olduğunu ve kızlardan daha aktif olduklarını ortaya koyuyor. Eğer yaşadıkları bu hayal kırıklıkları yıllar içinde birikirse, öğrenme isteklerini söndürebilir.

Oğlan çocuklarına eğitim hayatlarının başından itibaren yol göstermeliyiz. Onlara müfredattan çok daha fazlasını öğretmeliyiz. Ellerine kitaplar sıkıştırmalıyız. Öğrenimi onlar için aktif ve eğlenceli hale getirmeliyiz. Ve tüm bunları yaparken onların seviyesine inmeli, gözlerinin içine bakmalı ve onlardan en iyisini beklediğimizi söylemeliyiz.

Onların yanında olduğumuzu bilmeleri gerekiyor. Onların başarısı hakkında ne kadar ciddi olduğumuzu bilmeleri gerekiyor. Onların sorumluluklarını yerine getirmelerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor.

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/boys-need-power-of-mentoring-brian-sztabnik?utm_medium=socialflow&utm_source=facebook

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!