TRENDLER

Öğle Yemeğinden Artan Yemekleri Öğrencilerinin Evine Gönderen Okul

Görüntülenme 523

0
Öğle Yemeğinden Artan Yemekleri Öğrencilerinin Evine Gönderen Okul

Amerika’nın Elkhart bölgesindeki okullar, öğrencilerinin yeterince yemek yemelerini sağlamak için anlamlı bir yol buldu. Bölgedeki okullar, “yiyecek kurtarma” hizmeti veren, yani kahvaltı ve öğle yemeği için hazırlanmış ancak servis edilmemiş yiyecekleri saklayan Cultivate isimli kar amacı gütmeyen bir kuruluşla birlikte çalışmaya başladı. Bu program için pilot okul seçilen Woodland İlkokulu’nda okuyan ve hafta sonları beslenme ve yiyecek sıkıntısı yaşayan öğrenciler, Pazartesi gününe kadar yetecek kadar yiyecekle birlikte eve gönderiliyorlar.

Program, birçok öğrencinin her hafta mücadele etmek zorunda kaldığı bir sorunu çözüyor. Elkhart bölgesindeki okullara giden tüm öğrenciler yemekhanede ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği alma fırsatına sahip, ancak bazı öğrenciler için bu yemekler hayatlarındaki tek sabit gıda kaynağı olabiliyor. Bu yüzden eve götürülen yemekler, ihtiyaç sahibi öğrencilere okul saatleri dışında da beslenme fırsatı sunuyor.

Programın en güzel tarafı, yemekhane çalışanlarının daha fazla yemek hazırlamak zorunda kalmaması. Woodland’daki aşçılar – çoğu okulda olduğu gibi – öğrencileri için zaten fazladan yemek hazırlıyorlar. Servis edilmeyen yemekler genellikle günün sonunda çöpe atılır. İşte bu program sayesinde artık değil! Cultivate isimli kuruluş haftanın üç günü okulu ziyaret ediyor ve kalan yiyecekleri birer öğün şeklinde paketleyerek donduruyor. Cuma günleri ise 20 öğrenciye, içinde sekiz öğün bulunan birer çanta veriliyor.

Eve yemek götürme programına destek veren Ticaret Odası’ndan Melissa Ramey şöyle diyor: “Program büyük bir etki yarattı. Bununla gurur duyuyorum. Çocukların hafta sonları eve gittiklerinde evde yiyecek hiçbir şeyleri olmadığını duymak çok üzücüydü.” Program çok başarılı olduğu için bölgedeki tüm okullara yayılması planlanıyor.

Kaynak: https://mymodernmet.com/woodland-elementary-school-food/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!