Oğluna Ev İşlerinin Kadınların Görevi Olmadığını Öğreten Anne

2
94859

Michigan, Monroe’da yaşayan iki çocuk annesi Nikkole Paulun geçtiğimiz günlerde Facebook’ta altı yaşındaki oğlu Lyle’ın bulaşıkları makineye yerleştirirken ve ocağın başında çekilmiş fotoğraflarını bir paylaşımla yayınladı.

“Oğluma yemek ve ev işleri yapmayı öğretiyorum. Neden mi? Çünkü ev işleri sadece kadınların görevi değil. Çünkü günün birinde oğlum kendi çamaşırını kendisi yıkayan ve her gece dışarıdan yemek sipariş etmeyen bekâr bir erkek olarak tek başına yaşayabilir. Çünkü günün birinde onun için önemli birisini etkilemek için ona kendi elleriyle yemek hazırlamak isteyebilir. Çünkü günün birinde eşi ve çocukları olduğunda evde kendisine düşen işleri yapması gerekecek. Çünkü insanların, okullarda yemek yapmanın, çamaşır yıkamanın, kravat bağlamanın ya da vergi kurallarının öğretilmediğinden şikâyet ettikleri bir nesildenim. Çünkü oğlumun toplumun üretken bir bireyi olması, bunları yapabilmesi BENİMLE başlıyor. Evet, onlar sadece çocuk ama yine de öğrenecekleri şeyler var. Oğlum hiçbir zaman yemek ya da ev işi yapmayacak kadar ‘erkek’ görmeyecek kendisini. Oğlum arabasının lastiğini değiştirdikten sonra tenceredeki yemeğine bakacak. Hem kendi çamaşırlarını kendisi yıkayabilecek hem de bahçedeki çimleri biçebilecek. Anne babalar, unutmayın, yemek ya da ev işi yapması gerekmediğini düşünen erkekler bir zamanlar küçük çocuklardı ve onlara bunlar hiç öğretilmedi.”

Binlerce kez paylaşılan fotoğraflara çok sayıda yorum geldi. Kimileri onu kalıpları yıktığı için kutlarken, çocuklarını ‘köle’ gibi kullandığını söyleyenler de oldu.

Ona destek olanlardan Lauraandjose Esparza hem kocasının hem de çocuklarının ev işi yaparken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

mom-teach-son-chores-not-for-girls-nikkole-paulun-18amom-teach-son-chores-not-for-girls-nikkole-paulun-13

Esparza paylaşımında, “Böyle devam edin! Kocamın annesi de onu aynı şekilde yetiştirmiş ve ben şimdi işteyken ya da çocuklarla uğraşırken o evi toplayıp yemek yapıyor, çamaşırları yıkıyor ya da yerleri paspaslıyor. Aynı şekilde çocuklarım da banyoyu temizliyor, diğer işleri yapıyor ve buna ekip çalışması deniyor. Kusura bakmayın ama birilerinin bu işleri yapması gerekiyor!” diyerek Nikkole’ye tam destek oldu.

Nikkole, gelen olumsuz yorumlardan sonra Lyle’nin kanepede uzanmış, video oyunları oynarken çekilmiş bir fotoğrafını, “Oğlum elbette benim kölem değil” diyerek yayınladı.mom-teach-son-chores-not-for-girls-nikkole-paulun-5Kaynak: http://www.boredpanda.com/mom-teach-son-chores-not-for-girls-nikkole-paulun/

 

2 YORUMLAR

  1. Elbetteki Erkek kadın fark etmeden yemek yapmayı yada temizlik yapmayı bilmeli nevarki yemek konusunda yada evin idare edilmesi konusu kadınlara bırakılmalı nasılki evin geçimi için kazanç sağlamak erkeğin göreviyse kadınında evinde yapması gerekli olduğu sorumlulukları vardır hayat müşterektir derken hayatı iki ye bölüp idamesini yapmak anlamına gelmektedir. Ama dediğim gibi kadın hasta olduğunda evinin yemeğinide yapar temizliğinide bunda sakınca görmüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here