Öğrenciler Hangi Ülkede Hangi Okul Formasını Giyiyor?

1
9027

Okul formalarının gerekli olup olmadığına yönelik çok sayıda farklı fikir mevcut. Zorunlu olması gerektiği fikrini destekleyenler, okul üniformalarının çocukları daha disiplinli, eşit ve bir yaptığını söylüyor. Ayrıca ebeveynler, çocukları için hangi kıyafetleri alacaklarını düşünmek zorunda kalmıyorlar. Üniformalara karşı çıkanlarsa, bu tür bir yaklaşımın bireyselliği öldürdüğünü ve eğitim süreci üzerinde hiçbir etkisi olmadığını dile getiriyor.

Ancak amacımız bu konuyu tartışmaya açmak değil. Bazı ülkeler okul üniformalarından vazgeçmiş olsa da, dünyanın pek çok ülkesinde öğrenciler okula hala formalarıyla gidiyor. İşte dünyanın farklı ülkelerindeki çocuklar ve okula giderken giymek zorunda oldukları üniformaları…

Japonya

Japon kız öğrencilerinin giydiği üniformalar yani “seifuku”, anime çizgi filmler ve manga çizgi romanlar sayesinde tüm dünyada en bilinen okul kıyafetleri arasında yer alıyor. Denizci tarzı bluz ve pileli etekten oluşan bu okul formasına dize kadar gelen çoraplar eşlik ediyor.

İngiltere

İngiltere’de okul kıyafetleri katı kurallara bağlı. Ülkedeki ilk okul üniformaları mavi renkti. Bu rengin çocuklara, sakin olmayı ve iyi organize olmayı öğrettiğine inanılıyordu. Ayrıca üniformalar en ucuz kumaştan üretilirdi. Bugünse her okulun kendi okul forması var. Bazı okulların kuralları o kadar katı ki, çok sıcak havalarda bile öğrencilerin şort giymelerine izin verilmiyor. Geçtiğimiz yaz bir okuldaki oğlan çocukları, bu katı kuralları protesto etmek amacıyla okula etek giyerek geldi.

Avustralya

Australya eğitim sistemi şimdiye dek İngilitere’den çok şey aldı. Okul formaları da İngiltere’dekilere çok benziyor, sadece yakaları daha açık ve daha hafifler. Pek çok okul sıcak iklim dolayısıyla öğrencilerin şapka giymelerini de zorunlu tutuyor.

Küba

Küba’daki okul üniformalarının birkaç versiyonu bulunuyor: Üstü beyaz ve altı sarı ya da üstü mavi ve altı lacivert formalar. Ayrıca beyaz gömlek ve kırmızı elbise ya da pantolon da bir diğer seçenek. Ancak mutlaka olması hepsinde gereken bir ayrıntı var: Fular.

Endonezya

Endonezya’da okul formaları, sınıf düzeylerine göre değişiyor. Üst her zaman beyaz, ancak alt kırmızı, lacivert ya da gri olabiliyor. Bu ülkede formalarla ilgili ilginç bir ayrıntı var: Öğrenciler merkezi bitirme sınavını geçtikten sonra “özgürlüklerini”, farklı renklerde kalemler ya da sprey boyalarla birbirlerinin üniformalarını boyayarak kutluyorlar. Elveda okul!

Çin

Çinli öğrencilerin birkaç üniforma setleri oluyor: Tatillere özel formalar, günlük formalar, yazlık ve kışlık formalar. Kızların ve oğlanların günlük okul formaları birbirinin neredeyse aynısı ve bu formalar daha çok spor kıyafetine benziyorlar.

Gana

Ülkedeki tüm öğrencilerin okul forması giymesi zorunlu, ancak Afrika’daki çoğu ülke gibi Gana’da da çok düşük gelirli insan yaşıyor. Ülke nüfusunun yoksulluk seviyesi hayli yüksek. Bu yüzden okul forması satın alamamak, pek çok çocuğun eğitim almasının önündeki en büyük engellerden birisi. Hükümet 2010 yılında ülkenin farklı şehirlerinde ücretsiz üniforma dağıttı.

Vietnam

Vietnam’da ilkokul ve ortaokuldaki okul formaları oldukça sıradan, ancak liseye giden kızlar “ao dai” isimli beyaz ulusal kostümü giyebiliyorlar. Bazı okullarda kız öğrenciler bunu sadece özel günlerde ve törenlerde giyerken, bazı okullarda bu kostümün her gün giyilmesi zorunlu tutuluyor.

Suriye

Suriye’deki okul formaları donuk haki renginden, mavi, gri ve pembe gibi daha parlak renklere dönüştürüldü. Bu, askeri çatışmalardan çok önce gerçekleşen bir reformdu. Umarız  çocuklar, bir gün tekrar bu parlak renkli üniformalarıyla huzur ve barış içinde okula gidebilirler.

Bhutan

Öğrencilerin geleneksel ulusal kostümleri giydikleri bir başka ülke de Bhutan. Kızların kıyafetlerine “kira” ve oğlanlarınkine de “gho” deniyor. Eskiden öğrenciler tüm ders kitaplarını ve okul gereçlerini kıyafetlerinin içinde taşırlardı, ama artık okul çantası takıyorlar. Ancak bazı öğrenciler hala bir şeyler taşımak için kıyafetlerini kullanıyor.

Güney Kore

Güney Koreli öğrenciler, dünyanın en çok ders çalışan öğrencileri olarak biliniyor. Hayatlarının çoğunu okulda geçirdiklerinden olsa gerek, çoğu öğrenci burayı en önemli sosyalleşme ve romantik şeyler yaşama yeri olarak görüyor. Okul forması zorunlu, ancak kontrol okulların elinde. Ülkedeki okul formaları okul dışında ve hatta ünlüler arasında bile oldukça popüler.

Sri Lanka

Sri Lanka’da öğrencilerin beyaz renk forma giymeleri zorunlu. Kızlar beyaz elbise giyip kravat takmak zorunda ancak kolları ve yakaları farklı olabiliyor. Oğlanlarsa beyaz gömlek ve mavi şort giyiyor. Özel günlerde oğlanlar da beyaz şort giyerek kızlara eşlik ediyor. Çocukların bu kadar beyaz kıyafetle temiz kalmayı ne kadar süre başarabildiklerini merak etmemek elde değil.

Rusya

Rusya’da okul forması giyme zorunluluğu 90’lı yıllarda resmi olarak kaldırıldı. Ancak 2013 yılından beri okul yöneticileri kendi kurallarını kendileri koyabiliyor. Bu yüzden ülkedeki pek çok okulda üniforma zorunlu. Bazı okullarsa sadece “beyaz üst ve koyu renk alt” şeklinde kurallar getiriyor.

Kuzey Kore

Kuzey Kore’de zorunlu olan okul forması şöyle özetlenebilir: Kızlar elbise, oğlanlarsa gömlek ve pantolon giyiyor. Üniformalardaki en önemli ayrıntı zorunlu tutulan kırmızı fular. Bu ülke yönetiminin bir simgesi olarak takılıyor.

Hindistan

Hindistan’daki çoğu okulda okul üniforması zorunlu. Oğlanlar kısa kollu gömlek, kısa pantolon, çorap ve koyu renk ayakkabılar giymek zorunda. Kızlarsa dize kadar gelen bir tunik ve altına pantolon giyiyor.

 

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/what-mandatory-school-uniforms-look-like-in-15-different-countries-424660/

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here