TRENDLER

Öğrencileri –ve Öğretmenleri- Ödevlerden Kurtarmak

Görüntülenme 556

0
Öğrencileri –ve Öğretmenleri- Ödevlerden Kurtarmak

Geçen yıl ikinci sınıf öğrencilerime ödev vermeyi bıraktım ve şaşırtıcı bir şey oldu: Öğrencilerim evde daha fazla çalışmaya başladı. 8 yaşındaki öğrencilerim, ellerine geçen bu yeni zamanı ilgilendikleri şeyler ve konular üzerine araştırma yapıp çalışarak geçirdiler. Dahası, öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaştılar ve bu da arkadaşlarını kendi ilgi alanlarıyla ilgili araştırma yapmak için heveslendirdi. En başta bunu hedeflediğimi ve çok iyi bir öğretmen olduğumu söylemek isterdim ama asıl takdir edilmesi gerekenler, öğrencilerim.

Öğrencilerimin fazladan zamana kavuştuktan sonra evde üzerine derinlemesine çalıştıkları konulara ve yaşadıklarına dair birkaç örnek:

Birinci öğrenci: Fen dersinde hava durumu modellerinin değişmesini öğrendikten sonra, çevremizde yaşanan Sandy Kasırgası’yla ilgili daha fazla şey öğrenmeye karar verdi. New Jersey’in daha sonraki durumunu gösteren, kartondan bir model yaptı.

İkinci öğrenci: Sosyal Bilgiler dersinde Harriet Tubman’ı işlememizden sonra Underground Railroad örgütünün üç boyutlu bir modelini yaptı. Modelde, bir köle eyaletinden özgür bir eyalete geçilmesini gösteren bir de harita bulunuyordu. (not: Harriet Tubman, Amerika’da İç Savaş öncesinde güneydeki zenci köleleri özgürlüklerine kavuşturmak amacıyla faaliyet gösteren Underground Railroad örgütünün kurucusudur.)

 Üçüncü öğrenci: İç Savaş konusunu işledikten sonra, Gettysburg Savaşı’nın önemli figürlerin, bir zaman çizelgesinin ve ilginç bilgilerin de yer aldığı üç boyutlu bir modelini hazırladı.

Dördüncü öğrenci: Martin Luther King’i işlediğimiz dersten sonra kendiliğinden, onun ünlü, “Benim Bir Hayalim Var” konuşmasını iyice çalıştı, Washington’daki yürüyüşün fon kâğıdından bir modelini yaptı, bir kitap raporu hazırladı.

Ev ödevinden neden kurtuldum? Bu alışkanlığı artık kırmak gerektiği çok açıktı artık. Akşam evde yapılması beklenen zorunlu ev ödevinin sağlayacağı varsayılan akademik fayda, küçük çocukları daha okula başlarken okuldan soğutmak da dahil olmak üzere, olası başka problemlerin yaşanmasına değmiyor.

Ev Ödevi Alışkanlığını Kırmak İçin Beş Aşamalı Plan

  1. Ebeveynlere ödevler konusundaki tavrınızı açıklayın. Okulların açıldığı günler, ev ödevleri konusundaki anlayışınızı ailelere anlatmanız için mükemmel bir fırsattır. Ancak bunun için eve mektup göndermek yerine, ödev konusunda yapılmış araştırmaların bulgularıyla destekleyeceğiniz bir sunum hazırlayarak velilerinizle paylaşın. Özellikle ilk günlerde okuldan eve pek çok not gideceği için, göndereceğiniz bir mektup arada kaynayabilir.

Ev ödevleri pek çok aile için stres ve tartışma kaynağı olduğu için velilerin çoğu size destek olacaktır. Şüpheci velilerin sorularını da sunum sırasında cevaplayarak daha sonra uzayıp gidecek bir eposta trafiğini de önlemiş olursunuz.

  1. Evde kitap okumayı destekleyin, öğrencilerinizi buna heveslendirin. Buradaki anahtar kelime, heveslendirmektir. Sunumunuzda, evde okumanın faydalarını açıklayın. Eve okuma günceleri gönderebilirsiniz ama okumaların tamamlanması için bir süre belirlemeyin. Öğrencilerinizin her akşam zorunlu kitap okuma zamanı olmamalı. Kitap okumak bir seçenek olmalıdır, bir vazife değil. Öğrencilerimizin hayatları boyunca kitap okuru olmasını istiyoruz. Onlara zorunlu kitap okuma ödevleri verdiğimizde ise, kitap okumanın bütün hazzını ve zevkini ellerinden almış oluyoruz.
  2. Eve haftalık kelime ve matematik bilgileri gönderin. Her haftanın başında eve öğrenilmesi gereken kelime ve matematik bilgilerini liste halinde gönderin. Bunları en iyi nasıl öğreneceği, her çocuğun kendisine kalacaktır. Eve ayrıca, öğrencilerinizin çalışmalarını kolaylaştıracak tablolar da gönderebilirsiniz, sadece bunlar zorunlu olmasın.

Derste işlenen bütün kelimeler ve matematik bilgisinin yanı sıra sınıfınız için farklı listeler hazırlarsanız öğrencilerin hareket alanı genişler ve bütün öğrenciler derste anlatılanları öğrenebilir. Ebeveynler genellikle çocuklarının ne öğrendiğini takip etmek istedikleri için, okul açılmadan hemen önce velilerle bir araya geldiğimde, onlara çocuklarının okuma yazma ve matematik becerilerini geliştirmeye nasıl farklı şekillerde yardımcı olabileceklerini ve zorunlu ev ödevi olmasa bile eve bu yüzden kelime ve matematik bilgisi listeleri gönderdiğimi anlatırım.

  1. Aylık gönüllü aile projeleri oluşturun. Her aybaşında eve, öğrencilerle aileler arasında bir diyalog başlatacak şekilde tasarlanmış, eğlenceli aile projeleri gönderirim. Bazı örnekler: Bir balkabağını aile fotoğraflarıyla kaplayın, rastgele beş iyilik yapın, evdeki malzemelerden bir kuş yuvası yapın. Öğrencilerle aileler projelerini bir ay içinde tamamlarlar, ayın son günü öğrenciler projelerini sınıfa getirip arkadaşlarına sunar.

Aylık projesini tamamlamak istemeyen birkaç öğrencim, arkadaşlarının yaptıkları sunumları gördükten sonra fikir değiştirip projesini tamamlayıp sundu. Öğrencilerim, projelerini geç teslim ettikleri ya da tamamlamadıkları için asla ceza almazlar.

  1. Fazladan ders olanakları yaratın. Bazı öğrenciler ev ödevini sever. Geçen yıl bana dosyalarını getirip, benden evde yapmaları için ödev kâğıdı isteyen iki öğrencim oldu. Bu öğrencilere, onları oyalayacak ödevler vermemeye çalışın. Bunun yerine, fazladan dersler oluşturup bunları Google Classroom üzerinden onlara ulaştırın ya da her hafta eve gönderin. Öğrencilerinize, derste işlediğiniz bir konudaki bilgilerini derinleştirebilecekleri dış kaynakları gösterin. Daha sonra da öğrendiklerini arkadaşlarına sunabilecekleri fırsatlar yaratın.

Thoreau, “Hep çalışmak yeterli değildir, karıncalar da hep çalışır. Asıl mesele, ne üzerine çalıştığımızdır” der. Eğitimciler olarak, öğrencilerimiz için özgün öğrenme fırsatları yaratmaya çalışmamız gerek. Sürekli yoğun olmamız hem öğrenciler hem de bizim için aslında zaman kaybıdır.

Sürekli meşgul olmanın etkisi sadece bununla da kalmıyor. En küçük yaştaki öğrencilerimizin, spor, müzik ya da kulüp etkinliklerinde oynayarak ya da grup çalışmalarıyla geçirecekleri değerli zamanları ellerinden alınmış oluyor. Sekiz yaşındaki bir çocuğun futbol antrenmanına ya da müzik dersine yetişmek için matematik ödevini bitirmesi gerektiğinin stresini yaşamamalı.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/freeing-students-and-teachers-homework

 

 

 

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!