REKLAMI KAPAT
TRENDLER

Öğrencilerin Anlayıp Anlamadığını Kontrol Etmek için 5 Kolay Yol

Görüntülenme 904

0
Öğrencilerin Anlayıp Anlamadığını Kontrol Etmek için 5 Kolay Yol

İşte size mükemmel bir senaryo:

1.  Bir dersi öğretiyorsunuz.

2.  Çocuklar dikkatle dinliyorlar ve her detayı içlerine çekiyorlar.

3.  Çocuklar yeni öğrendiklerini uygulamak için çok heyecanlılar.

4.  Her çocuk testlerde olağanüstü başarılı! Bu bir zafer!

Hepimiz bunun asla gerçekleşmediğini biliyoruz. En azından ben. Anlamanın kontrol edilmesinin sürekli olması gerekiyor. Bu, her zaman öğrenme ivmesini yavaşlatmak zorunda değil. Anlamayı kontrol etme öğrenciler için eğlenceli bir yolla, sizin de onların ne aldığını gördüğünüz bir şekilde sunulmalı. Benim çocuklarım dersin bir parçası olmayı seviyor ve ne öğrendiklerini gösterirken çok eğleniyor.

1. Gerçekten dinleyin

öğrenciyi tanımak

İlk konu, benim sınıfımdaki en önemli konu. Öğrenciler bir şeyleri tartışırken sınıfta disiplini sağlayan kişi olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Eğer odada disiplini sağlayamıyorsanız hemen konuşmaların sizin düşündüğünüz kadar da esaslı olmadığını göreceksiniz. Ayrıca, onlar konuşurken çocuklarınızı gerçekten dinlediğinize emin olun. Çünkü eğer gerçekten dinlemiyorsanız bunu bilirler! Onları dinlerken bir öğrencinin sizin anlattığınız içeriği gerçekten öğrenip öğrenmediğini görmek için de onları kontrol edebilirsiniz. Dersi anlayıp anlamadıklarını kontrol etmek için karşılıklı konuşmayı kullandığmıda, sorular sorarım, konuşmayı yeniden yönlendiririm ve öğrencilerin kaçırdığı kimi önemli detayları eklerim.

2. Öğrencileriniz hareket halinde!

öğrenciyi tanımak

Öğrencilerinizin hareket etmesine izin vermek onların ne bildiklerini göstermesi için çok önemlidir. Çünkü enerjilerini bırakıyorlar ve aynı zamanda bedenlerini ve beyinlerini kullanabiliyorlar! Öğrenme sürecinde kinestetik öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle onların dersi ne kadar öğrendiklerini kontrol etmek için bunu kullanın. İşte bizim sınıfta vücutlarımızı ve hareketlerimizi kullandığımız birkaç yol.

  • Çoktan seçmeli sorular için işaret dili. Çocuklarınıza A, B, C ve D’yi öğretin. Çoktan seçmeli bir sorunuz olduğunda cevapları kendilerine saklamalarını ve hersek cevapladığında da havaya kaldırmalarını isteyin. Her zaman kimin cevabı olduğunu ve kimin olmadığını anlarım. Doğru cevabı olmayan bir öğrenciye asla seslenmem. Eğer yanlış cevap veren birkaç çocuk varsa bilirim ki dersimdeki sonraki adım diğer cevapların neden uygun olmadığını açıklamaya yönelik olacaktır. O çocukları kesinlikle aklımda tutarım ve dersin geri kalanında onları da açıklamalarıma meşgul ederim.
  • 4 köşe. Sınıfınıza A, B, C ve D harflerini koyun ve köşeleri çoktan seçmeli sorularda kullanın. Çocuklar, doğru cevabın olduğunu düşündükleri köşelere gider. Bu düzenlemeyi yaptık çünkü etraftaki diğerlerini izlemeyen çocukların asla yapamayacağını gördüm. Sorunun cevabını önce beyaz tahtalara ya da yapışkan kağıtlara yazdırıyorum, sonra da o köşelere gitmeleri gerekiyor. Burada yanlış yapmalarında bir sorun olmadığını da gösteren“risk dostu” bir ortam yarattım.
  • Gözlerinizi kapatın “Kalkış İniş”. Bir soru okurum ve onlar gözlerini kapatır. Soruyu ve cevapları baştan sona okurum, eğer cevabın o olduğunu düşünüyorlarsa yavaşca “Havalanmak” için ayağa kalkarlar. Kimlerin “havalandığını” kimlerin “inişte” olduğunu sorarım. Burada püf noktası tüm soru seçeneklerinin okunmasına kadar gözlerini kapalı tutmaları. Bu gerçekten işe yarıyor ve bana da kontrol listemi kaydetmek için fırsat veriyor. Bunun en güzel tarafı hiçbir çocuğun kimin neyi seçtiğini bilmemesi. Ben cevapları okuduğumda onlar nötr kalmalı ve hangi cevabı seçtiğini diğer çocuklara söylememeli.
  • Doğaçlama yapın. Her zaman çocuklarımdan tam bir fiziksel tepki almak için uygun bir yol düşünüyorum. Eğer bunu aklınızda tutarsanız, çocuklarınızın ne kadar çok hareket ettiğini görüp şaşıracaksınız.

3. Sınıfın tamamını kullanın

Slide33

Dersi anlayıp anlamadıklarını kontrol ederken masanızı ve halınızı kullanmayın. Tüm odayı kullanın. Her zaman yapmayı sevdiğim bir şey, sıralar arasında çapa grafikleri (Öğrenci başarısını artıran bir yöntem. Bir çapa grafi, konunun genel hatlarını, süreci, prosedürleri ve stratejileri gösterir.) ile yürümek. Öğrendiklerimizle ilgili birlikte çalışarak bilgi veren parçalar oluşturan öğrencilerim var. Ne bildiklerini göstermek için çapa grafiği kullanırlar. Bütün gruplar bitirdiğinde çocukların odayı incelemelerine izin veririm. Burada işin püf noktası çocuklara üzerlerinde adlarının yazılı olduğu birer yapışkan not kağıdı vermek ve diğer gruplara soru sorma ve ekleme yapma olanağı vermek. Yapışkan kağıtları çapa grafiklerinin sağına yapıştırabilirler ve böylece siz de ne düşündüklerini ve konunu ne kadar iyi anladıklarını görebilirsiniz. Bunu ayrıca masalarda sergilenen bireysel projelerde de yapabilirsiniz ve onların her öğrencinin masasını ziyaret etmesini isteyebilirsiniz.

4. Mümkün olan her zaman teknolojiden faydalanın

teknoloji ve çocukBiliyorum birçok öğrencinin tableti var. Düşük gelirli ailelerin çocuklarının gittiği okulda da çalıştım, orada da öğrencilerin tableti vardı. Bu şeyleri sınıfınıza alın! Ayrıca öğrencilerin kullanabileceği çok sayıda uygulama var. Ücretsiz olarak kullanılan “Poll Everywhere” isimli bir site var. Buraya üye oluyorsunuz, birkaç dakika sonra kendi kodunuza sahip oluyorsunuz. Öğrencileriniz bir cevap verdiğinde bu sizin bilgisayarınızda bir grafik olarak gösteriliyor. Bu daha önceden kullandığımız bir konsept ile aynı. Yazmayı bitirince tüm cevapları yüzdelere göre ayrıştıran bir sonuç ortaya çıkıyordu. “Ne kadar zekice! Öğrencilerin anlayıp anlamadıklarını görmek için harika bir yol” diye düşünmüştüm.

5. Değerlendirme setiniz olsun

öğrenciyi tanımakSon olarak, öğrettiğiniz becerilerine kolayca sıralayabildiğiniz bir değerlendirme setiniz olsun. Bununla ilgili birçok kaynak var. Size uygun birini bulabilirsiniz. Ben sınıfım için matematik ve lisan değerlendirmeleri yaptım ve hep onu kullanıyorum. Beş soru var ve çoğu çoktan seçmeli. Çoktan seçmeli olanları değerlendirmek beş saniyemi alıyor. Bu aynı zamanda benim çocuklarımı sonraki seviyeye nasıl taşıyacağım ya da bir sonraki seviyeye gidip gidemeyeceğim konusunda yönlendirme de yapıyor. Eğer benim bu değerlendirmelerimi merak ediyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.  Anlamayı kontrol etme daima, her dersin bütünleyici bir parçası olarak kalır. Bunun en iyisini yaparsanız, çocuklarınız neyi öğrendiğini göstermeye bayılacak. Aynı zamanda ne bilmedikleri konusunda da daha istekli olacak.

Kaynak: http://educationtothecore.com/2014/09/know-your-students-five-ways-to-check/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!