TRENDLER

Öğrenme Yolculuğu - 3: Müzik ve Sanatı Odağına Alan Çok Özel Bir Okul

Görüntülenme 1083

0
Öğrenme Yolculuğu - 3: Müzik ve Sanatı Odağına Alan Çok Özel Bir Okul

Müzik derslerinde çocukların ritim duygularını oluşturmak, sadece enstrümanla değil her şeyle müzik yapabilecekleri duygusunu vermek önemli. Müzik ve hareket diye tanımlamak gerek dersi. Klasik enstrüman temelli müzik dersinin çocukları ürküttüğüne, başarısızlık duygusu yaşamaları durumunda hem o enstrümandan hem de müzikten uzaklaştıracağına inanıyoruz.

Türkiye’de ORFF sadece anasınıfı ya da birinci sınıfta uygulanabilir bir yaklaşım gibi algılanıyor ama üst sınıflarda da uygulanabilir. The San Fransisco School Amerika’nın en önemli ORFF okullarından biri. İki ders izledik, çok etkilendik. 40 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadık. Öğretmenler konularında uzman. Derslerin girişi, çocukları içine alması, kullanılan yöntem ve teknikler çok iyi. Çocuklara “durun, yapmayın” diyen kimse yok, ORFF aletleri ortada duruyor ve herkes başına geçip kullanabiliyor.

İzlerken, bir ders böyle yapılandırılmalı, dedik. Gezinin en etkilendiğimiz okullarından biri oldu. Tüm okuldaki iklim çok güzeldi. Burası, San Fransisco’nun pahalı okullarından biri. Bir kent okulu, kentin içinde yer alıyor. Dar bir bölgeye yerleşmiş bir okul olmasına rağmen bahçe kullanımı çok iyi. Küçük alanlardan büyük işler çıkarmışlar.

Büyük bir kompleks değil ama sınıflar metrekare olarak büyük, okuma köşesi gibi hoş ayrıntılar var. Yağmur suyu biriktiriyorlar ve bahçeye veriyorlar. Bahçede geri dönüşüm alanı ve kompost alanı var. Çocuklar tüm bu işlerde sorumluluk alıyor. Ilıman, barışçıl bir iklim var okulda.

Haftalık bir ders programı var, ama çocuklar tercih yapabiliyor ve bağımsızlar. Genç, mesleğini seven bir öğretmen grubu var. Sınıflar 20-24 kişilik ama dersler paylaşılmış. 10 kişi ORFF dersindeyken, diğer 10’u başka bir derse giriyor. Ders süreleri 45 dakika. Blok dersler de var. 8.30-10.30 arası ders var ama çocuklar iki saat boyunca oturmuyor, geçişli etkinlikler yapılıyor. 10.30’da yarım saat ara var, sonra 1’e kadar tekrar dersteler.

Bir saat öğle tatili var. O bir saate çocuklar istedikleri zaman yemek yiyorlar. Çocukların okulda yemek yemesi tercihe bağlı, sefer tası getiren de var. Arkasından tekrar blok ders var ve nihayet saat üçte okul bitiyor.

Forma ya da zil uygulaması bu tip okullarda yok. Birkaç yabancı dili aynı anda öğretmiyorlar. Tek yabancı dil var.


Gelin devamını okulun müdürü Steve Morris’ten dinleyelim…

 • Çocuklarımıza çok fazla seçme hakkı veriyoruz. Fikirleri bizim için önemli. Öğretmenlerimizin de seçme hakkı olmasını istiyoruz. Onların fikirleri de aynı derecede önemli.
 • Öğretmenlerimizin mesleki gelişimini önemsediğimiz için onlara bol bol eğitim veriyoruz. Hayat boyu öğrenen insanlar olmalarını ve öğrencilerine bu konuda rol model olmalarını istiyoruz. Tüm öğrencilerimizin, öğretmenlerin hatta müdürlerin bile sürekli yeni şeyler öğrendiklerini, risk aldıklarını ve yeni şeyler denediklerini görmelerini istiyoruz.
 • Tutku duyduğumuz şeyleri yapmakla, yapmamız gereken şeyler (müfredat standartları) arasında denge kurmak bazen zor olabiliyor. Liseden önce belli bir seviyede matematik, fen ve dil bilgisine sahip olmaları gerekiyor öğrencilerin. Bu yüzden bu alanlarda çok fazla seçme hakları olmuyor.

 • Matematiği öğretme şeklimiz velilerin matematiği öğrenme şeklinden oldukça farklı görünebiliyor. Bu yüzden matematiği doğru öğretmediğimiz konusunda velilerin kafası karışabiliyor bazen. Matematik derslerinde çocuklar grup halinde çalışıyor, grup halinde test çözüyorlar, birbirlerine yardım ediyorlar, aynı cevabı farklı yollarla bulmayı deniyorlar. Aslında işimizin büyük bir kısmı velileri eğitmek. Eğer bunu yapmazsak yaptığımız iş çok daha zorlaşıyor. Ne yaptığımızı, nasıl yaptığımızı velilere doğru bir iletişimle anlatmak bizim için çok önemli. Bir şeyleri yerinde görmeleri için onları sıklıkla okula davet ediyoruz.
 • Burası bir özel okul. Anaokulundan (2,5 yaş), 8’inci sınıfa kadar (14 yaş) öğrencimiz var. Kimi tam zamanlı, kimi yarı zamanlı 65 çalışanımız var. 54 yıllık bir okuluz. Kaliforniya eyaletinin müfredat standartlarını takip ediyoruz, fen ve matematikte ise ulusal standartları. Ancak özel bir okul olduğumuz için istediğimizi yapma özgürlüğüne sahibiz.

 • Okulumuzun ücreti yıllık 32,000 dolar. San Fransisco’daki okullar ülkenin diğer eyaletlerine göre daha pahalı. Ama bizim fiyatımız bu bölge için normal. Liseler yıllık 50,000 dolara kadar çıkıyor.
 • Disiplinlerarası bir yaklaşımız var, müzik ve sanatın okulumuzdaki rolü çok büyük ve bu alanları çok farklı şekillerde kullanıyoruz. Çocuklar matematik dersi kadar müzik ve sanat dersi yapıyor. Risk alıyorlar, sahneye çıkıyorlar, solo enstrüman çalıyorlar…
 • Belki matematik dersinde çok sessiz olan, elini kaldırıp hiç söz almayan bir çocuk müzik dersinde bambaşka şeyler yapıyor. Çocuklar güçlü ve başarılı yanlarını göstermek için farklı bir alan buluyorlar. Matematik öğretmeni belki o öğrencinin müzik dersinde ne kadar başarılı olduğunu görüyor. Öğretmeniyle konuşup, öğrencinin bu başarısını nasıl ortaya çıkardığını danışıyor. Müzik ve sanat, sosyal bilimler ve tarih derslerinin de bir parçası olabiliyor. Öğrenciler bir araştırma ödevi için bir şarkı yazabiliyorlar örneğin.

 • Veli iletişiminde e-mail, Facebook, Instagram ve Parents Square isimli bir uygulama kullanıyoruz. İspanyolca ve Çince konuşan velilerimiz var. Bu uygulama sayesinde maillerimiz onların diline çevriliyor.
 • Sadece veli iletişiminden sorumlu bir iletişim direktörümüz var.
 • Velileri okula davet ettiğimiz çok etkinliğimiz var. Kutlamalar, törenler, bilim fuarı, her sene başında yaptığımız okula dönüş akşamı ya da matematik dersimizin nasıl olduğunu gösterdiğimiz veya evde çocuklarıyla oynayabilecekleri eğlenceli oyunlar öğrettiğimiz özel akşamlar gibi…
 • Silikon Vadisinde çok yetenekli veliler var. Bazıları okula gelip uzmanlık alanlarında çocuklara ders bile veriyor.
 • Bir okul için doğru bir ders programı, doğru bir okul binasına sahip olmak kadar önemli. Ders programımızı baştan sona yenilemek için bir süredir çalışıyoruz. Öğretmenler gün içinde birbirleriyle bir araya gelmek, toplanmak için zamana ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden yeni ders programında onlara da zaman yaratmaya çalıştık.
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!