TRENDLER

Öğrenmeye Yeni bir Bakış: Öğrencilerin Zihnindeki Bariyerleri Kaldırmak

Görüntülenme 1070

0
Öğrenmeye Yeni bir Bakış: Öğrencilerin Zihnindeki Bariyerleri Kaldırmak

Öğrencilere zekanın, doğuştan gelen sabit bir özellik olduğunu değil de çabayla geliştirilebileceğini öğretmek, eğitimin gelişimsel basamaklarında önemli bir aşama kaydetmelerini sağlıyor. Stanford Üniversitesi’nden çıkan yeni bir araştırma, çalışmayla beslenerek “büyüyen” zihnin, çocukların gerçek potansiyellerini anlamalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Yeni araştırma; bu öğrenme stratejisinin geniş bir ölçekte okullarda uygulandığında oldukça etkili olabileceğine dair ilk kanıtları sunan, çok daha geniş alan çalışmalarını içeriyor. Konu hakkındaki 30 dakikalık bir online bilgilendirme, sadece bir defaya mahsus olmak üzere gösterildiğinde bile pek çok öğrencinin akademik kazanımlarına hız kazandırabiliyor. Özellikle de notları düşük olan öğrencilerinkine. Üstelik bu pozitif etkiler yıllar boyu kalıyor ve daha yüksek mezuniyet oranları gibi olumlu sonuçlara sebep olabiliyor. Ancak yine de araştırmanın bu konudaki uzun vadeli sonuçları henüz net değil.

Stanford Üniversitesi’nden Dweck, Paunesku ve arkadaşlarının yaptığı araştırmada, katılımcılara önce “büyüyen” zihin konusunda hazırlanmış kısa, öz ve internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilecekleri bir sunum izletildi. Okullarla işbirliği içinde yürütülen araştırmada daha sonra öğrencilerin eğitimleri hakkındaki düşüncelerini değiştirmek ve onları daha çok çalışma konusunda motive etmek için geliştirilen  psikolojik yöntemler test edildi.

Gelelim sunumda verilen bilgilere… Dweck ve arkadaşlarına göre beyin bir kas gibi çalışıyor ve ne kadar çok kullanırsak, o kadar çok büyüyor. Beynimizdeki nöral bağlantılar, en çok kolay şeyler yaparak sürekli başarı kazandığımızda değil, zor bir şeylerle uğraşırken hata yaptığımızda oluşuyor ve derinleşiyor. Sabit zihin yapıları olan insanlar, zekanın genlerle sabitlendiğine inanırken; “büyüyen” zihin yapıları olan insanlar, kapasitenin ve zekanın çaba, mücadele ve hatalarla büyüdüğüne inanıyor. Dweck’e göre sabit zihin yapısı olanlar, öğrenmelerini kısıtlarken, “büyüyen” bir zihin yapısı olan insanlar azim ve çabanın öğrenme sonuçlarını değiştirebileceğine inanıyor. Hiçbir zihin tutumu kalıcı değil. Zihin yeni tutumlar öğrenebiliyor ve değişebiliyor.

Basit Bir Dokunuş Anlamlı Bir Değişiklik Yaratıyor

Yaptıkları çalışmada Paunesku ve arkadaşları, Amerika’daki 13 lisede 1,594 öğrenciye ulaştı. Bunların 519 tanesi okullardaki en düşük notlar alan öğrencilerdi. 2012’nin ikinci sömestrinde, bütün öğrenciler online olarak 30 dakikalık sunumu izlediler. Öğrencilere, onların nasıl ve neden öğrendiklerinin araştırıldığı genel bir çalışmanın parçası oldukları söylendi.

Grubun yarısı beynin temel anatomisini anlatan bir ders izlerken, diğer yarısı “büyüyen” zihin eğitimi, daha doğrusu “tedavisi” aldı. Öğrenciler beynin şekillendirilebilirliği ile ilgili bilimsel bir araştırmanın bulguları hakkında bir makale okudular. Onlara, tıpkı kaslarını çalıştıran insanların daha güçlü oldukları gibi öğrenme yoluyla beyinlerini çalıştıran insanların da daha zeki oldukları açıklandı. Sunumda ayrıca, farklı öğrenme yöntemlerinin denenmesinin de yararlı olduğu söylendi. Sonra genç öğrencilerden, sunumdan öğrendiklerini özetleyerek okulda zorlanan hayali bir öğrenciye bir tavsiye notu yazmaları istendi.

Bir öğrenci şöyle yazdı: “Ne kadar çok uygulama yapar ve çalışırsan o kadar çok öğrenirsin. Beyninin içinde, sen yeni bir şeyler öğrendikçe büyüyen nöronlar var. Her ne kadar belli bir konu hakkında zorlanıyor olsan da, beynindeki nöronlar yeni bağlantılar kuruyor ve beynin daha da güçleniyor, daha da zeki oluyor. Okulda zorlanmak kesinlikle çok normal. Kendimizi böyle zamanlarda “aptal” gibi hissedebiliriz. Eğer ders çalışmak ve öğrenmek için daha iyi yolları kullanmayı denersen, daha zeki olursun ve daha az zorlanmaya başlarsın.”

Dönemin sonunda çok cesaret verici değişimler yaşandı. Özellikle de sınavlarda zorlanan öğrencilerde. Öğrenciler notlarında yüzde 14’lük bir artış kaydetti. “Bu, belki kulağa çok yüksek bir artış gibi gelmeyebilir, ancak bu, çok sayıda öğrencinin zayıf ya da başarısız olan notlarının yükselmesi anlamına geliyor” diyor Paunesku. “Umarım sonuçlar, bu çocukları sonunda okuldan mezun olabilecekleri çok daha farklı bir kulvara taşıyacak.” Eğitim yılının başında iyi bir performans gösteremeyen öğrenciler, genellikle ders yılı ilerledikçe gittikçe daha da kötüleşerek sonuçta eğitimi tamamlayamama riskine kadar gidebiliyorlar.

“Büyüyen Zihin” Eğitimini Okullara Taşımak

Hızlı ve kısa online eğitimler tasarlamak, geniş ölçekli ölçüm yapmak ve öğrencilerin daha kolay anlamasını sağlamak için oldukça önemli. Çünkü okullar bu eğitimlere ders saatlerinden zaman ayırmak konusunda kararsız kalabiliyorlar. Paunesku, bu zihin eğitimlerinin sihirli değnek olmadığının da altını çiziyor. “Bu eğitimi aldığı halde, neden öğrencilerin yarısının hala tatminkar notlar alma konusunda başarısızlığa uğradığı konusunda pek çok sebep sayabiliriz. Bazıları online sunumu yeterince ikna edici bulmamış olabilir. Eğer anne babalarından ya da akranlarından, “bazı insanlar matematikte kötüdür” gibi sürekli “sabit” zihin tutumlarını dinleyerek büyüdülerse, zihinlerindeki engeller belli belirsiz varlığını koruyor olabilir. Bir çocuk karnı aç olduğu için ya da diğer çocuklardan zorbalık görme endişesi içinde olduğu için sınıfta derse odaklanma konusunda problem yaşıyor olabilir. Ya da belki de anne babasından ödevleri konusunda yeterince destek alamıyordur.

Paunesku’nun liselerde yaptığı araştırma, küçük değişikliklerin nasıl şaşırtıcı etkiler yaratabildiğini göstermesi açısından çok değerli. Ancak “büyüyen” zihin eğitimlerinin pozitif etkilerinin uzun vadede (öğrenciler gerçek dünyanın belli zorlukları ve başarısızlıkları ile karşılaştıklarında) ne kadar sürdürülebilir olduğunu henüz bilmiyoruz. Şunu da unutmamak lazım: Hiçbir yöntem herkes için işe yaramaz. Ayrıca çocukların içinde eğitim gördüğü sınıfın şartlarını da değiştirmez.

Paunesku’ya göre okul kültürünü tamamen değiştirmek çok daha verimli bir çalışma. Projeyi daha da büyüterek profesyonel eğitim setleri hazırlamayı planlayan Paunesku, “Eğer öğretmenlerle etkili bir şekilde iletişim kurabilirsek ve onları günlük sınıf pratiklerinde “büyüyen” zihin tutumlarını nasıl hayat geçirebilecekleri konusunda eğitebilirsek çok daha güzel gelişmeler olur” diyor.

 

Bu yazı İZ KOÇLUK tarafından desteklenmektedir.

unnamed

Kaynak: http://blogs.kqed.org/mindshift/2014/07/new-research-students-benefit-from-learning-that-intelligence-is-not-fixed/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!