TRENDLER

Öğretmenler İçlerini Döküyor

Görüntülenme 2685

0
Öğretmenler İçlerini Döküyor

Eşitsizlik üzerine son zamanlarda hep çok zenginler (yüzde 0,01) ve çok yoksullar (en dipte yer alan milyarlar) hakkında tartışmalar yapıldı. Peki ya arada kalanlar? Ted-Ed ağı, Kildare’den Katmandu’ya; Johannesburg’tan Oslo’ya 17 devlet okulu öğretmenine bir önceki ay ne kadar kazandıklarına ve maaşlarını nasıl harcadıklarına dair sorular sordu. Devlet okullarında çalışan eğitimcilere nasıl davranıldığı, ulusal öncelikler, ekonomik iklim ve ülkenin gelecek vizyonu hakkında bir fikir verdiği için, sorular devlet okulu öğretmenlerine yöneltildi. Öğretmenlerin tepkilerine bakarsanız, nerede olursanız olun, belli endişe ve hedeflerin evrensel olduğunu gösteriyor.

QUEENSLAND, AVUSTRALYA

Bize kendinizden söz edin: 25 yaşındayım, bir yıllık sınıf öğretmeniyim, tam zamanlı öğretmenlikte ikinci yılım.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Aylık net gelirim, 7.188 Avustralya doları (yaklaşık olarak 6.640 dolar)
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Yok.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Aylık 94 Avustralya doları (yaklaşık 87 dolar) kira ödüyorum ve bu maaşımdan kesiliyor. Diğer üç öğretmenle, 1980’lerden kalma, epey eski, dubleks bir evde kalıyorum. Ev, eşyalı ama çok bakımsız, bana tek kişilik bir yatak düştü. Klima çalışmıyor; buzdolabı ve derin dondurucu arızalı.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Ücra ve yerlilerden oluşan bir toplulukta yaşıyorum. Doktoro gitmem ya da ilaç kullanmam gerekirse, ikisi de ücretsiz. Onun dışında sağlık hizmetleri ve ilaç için aylık kabaca 40 Avustralya Doları (yaklaşık 37 dolar) harcıyorum.
Paranız yetse ne dilerdiniz?  Bir motosikletim ya da köpeğim olmasını çok isterdim gerçekten.

“Bu kadar ücra bir yerde sınıf öğretmeni olmanın avantajları ve dezavantajları var. Şu anda gelirim yeterli ama bunun yine de Brisbane şehrinde bir ev almaya yeteceğinden endişeliyim.”

TORONTO, KANADA

Bize kendinizden söz edin: 32 yaşındayım, Toronto Bölge Okul Yönetimi’nde Özel Eğitim öğretmeni olarak çalışıyorum. Yedi yıldır otizmli çocuklara öğretmenlik yapıyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? 3.400 Kanada Doları civarında (yaklaşık 3.120 dolar).
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Yok.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Güzel bir semtte iki odalı bir ev için 1.400 Kanada doları (yaklaşık 1.285 dolar). Evi bir aileden indirimli olarak kiraladık.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? 0 dolar. Kanada’da sağlık hizmetleri ücretsizdir.
Geçen ay para biriktirebildiniz mi? Ufak yıllık seyahatlerimiz için biraz biriktirmeye çalışıyoruz ve arabamızın onarıma ihtiyacı olur düşüncesiyle kenarda biraz para tutuyoruz.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Öğrenci kredimin ödemeleri bittiğinde ve on yıllık öğretmenlikten sonra üst ödeme kademesine geçtiğimde gelirim yeterli olacak.

“Gelirimden memnunum, bence fena kazanmıyorum. Kanada’da insanların öğretmenlerin fazla maaş aldığını düşünmelerine bozuluyorum. Sadece para için öğretmenlik yapan birini görmedim hiç. Öğretmenliğin maaşla ilgisi yoktur, yaptığımız işi sevmemizle ilgisi vardır. Bununla birlikte, politikacılarımız, medya ve dolayısıyla genel olarak bütün kamuoyu, bizim diğer mesleklere göre daha fazla tatilimiz olduğu için tembel olduğumuzu ve fazla maaş aldığımızı düşünüyor.”

MARKHAM, KANADA

Bize kendinizden söz edin: 47 yaşındayım, bir Fransız okulunda İngilizce, matematik ve okuryazarlık derslerine giriyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Maaşım 3.000 Kanada Doları civarında (yaklaşık 2.750 dolar)
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Evet, bir eşim ve üniversitede okuyan bir çocuğum var.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Hiçbirşey. Belki, öğrencilerimle paylaşım yapabilmek için bir iki teknolojik cihaz fena olmazdı.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Bence gayet adil.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Yeterli. Eğer Toronto’da yaşamasaydım masraflarım %40 daha az olurdu.

“Öğretmen olunca daha az maaş aldım ama bu bir tutku, sadece bir meslek değil. Öğretmenlik, kararsızlara ya da yüklü bordro peşinde koşanlara göre olmayan bir ayrıcalık. Eğer okula erken gitmek için, alarm çalmadan önce uyanmazsam endişelenirim. Çünkü her sabah, sınıfta beni bekleyenleri düşünerek heyecanla uyanırım; -zafer anlarının yanında zorluklar olsa da-, bazen bu bir öğrencimin ilk cümlesini okuması kadar basit olabilir.

LONDRA, İNGİLTERE

Bize kendinizden söz edin: 27 yaşındayım, beşinci sınıf öğretmeniyim. Beş yıllık öğretmenlik lisans eğitiminden sonra asil öğretmen oldum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? 2.100 İngiliz Sterlini civarında maaş alıyorum (yaklaşık 3.540 dolar)
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Yok.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Bir ev arkadaşıyla paylaştığım iki odalı bir evdeki odam için 670 İngiliz Sterlini (yaklaşık 1.130 dolar) ödüyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Sıfır.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Avustralya’daki ailemin yanına tatile gidebilmek için halen para biriktiriyorum.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Ancak yetiyor. Borçlarımı temizlemeye ve ev için ödediğim müthiş depoziti kapatmaya uğraşıyorum.

“Bazen, yaşadığım bunca strese değer mi diye düşünüyorum ama sonra bir veli gelip, çocuğunda nasıl bir fark yarattığımı anlatıyor ve o zaman değiyormuş gibi görünüyor.”

ATİNA, YUNANİSTAN

Bize kendinizden söz edin: 54 yaşında bir İngilizce öğretmeniyim, şu anda Atina’nın merkezinde bir akşam lisesinde çalışıyorum. 33 yıllık öğretmenim.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 1.000 avro (yaklaşık 1.360 dolar)
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Atina’da, kendime ait iki odalı bir evde kalıyorum. Aylık sabit giderler ve ısıtma için yaklaşık 200€ (yaklaşık 270 dolar) harcıyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Maaşımdan sosyal sağlık güvencesi için aylık 80 avro civarı (yaklaşık 109 dolar) bir para kesiliyor. Doktorun yazdığı reçetenin %70’ini ödemek zorundayım. Ayrıca reçete yazdırabilmek için bir kamu sağlığı merkezine gittiğimde muayene ücreti olarak 20 (yaklaşık 27 dolar) ödüyorum.
Geçen ay para biriktirebildiniz mi? Kenara 50 avro (yaklaşık 68 dolar) ayırabildim.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Eskiden yılda bir kez yurtdışına seyahat edebiliyordum, bunu gerçekten özlüyorum. Çok acil olmadığı sürece üstüme başıma bir şey almıyorum, bu “lüksü” de özlüyorum.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Hayır, ülkemdeki ekonomik politikalar karşısında kendimi hüsrana uğramış hissediyorum.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Eğer 28 yaşındaki kızıma destek olmam gerekseydi herhalde yoksulluk sınırında olurduk.

“Ben öğretmen olmak için doğmuşum, bunu hayatta değiştirmek istemem. Ama Yunanistan’daki ekonomik politikalardan artık bıktım. Eskiden ekstra dersler verirdim ama ekonomik durgunluk onları da etkiledi. Artık tek ödülüm, okuldaki gece vardiyasından sonra ‘Teşekkürler hocam’ denmesi.”

KILDARE, İRLANDA

Bize kendinizden söz edin: 29 yaşındayım, ortaokulda matematik ve müzik derslerine giriyorum. Beş yıllık asli öğretmenim.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 2.300 avro (yaklaşık 3.140 dolar)
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Nezih sayılabilecek bir semtte, eşimle kaldığımız ev için aylık 500 avro (yaklaşık 682 dolar) kira ödüyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Özel hastaneye 150 avro (yaklaşık 205 dolar) ödedim. Aylık 144 avro (yaklaşık 197 dolar) astım ilacı masrafım var, devlet bir kısmını karşılamasa daha yüksek olurdu.
Geçen ay hiç para biriktirebildiniz mi? Ev kredisi almak için peşinat biriktiriyoruz, bunun için de her ay en az 500 avro ayırıyoruz. Ayırabildiğimiz her kuruş buraya gidiyor.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Bir bebek.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Yeterince adil bir gelirim var ama iş güvenliğim yok. Çalıştığım okulda kalıcı değilim ve her yıl gidebilirim. İrlanda’da öğretmenlerin ikramiye emekli aylığından başka bir sosyal hakkı yok.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Şu anda iyiyim ama çocuklar zor olacak.

“Bazen buna değer mi diye düşündüğüm oluyor. Hayatım boyunca bu iş yükünü kaldıramayacağımın da farkındayım. Sıkıştığımda gidebileceğim bir alan olması için programlama gibi konularda kendimi geliştirmeye devam ediyorum.”

KAGOSHIMA, JAPONYA

Bize kendinizden söz edin: 47 yaşındayım, Kagoshima’da bir lisede İngilizce öğretmeniyim.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Vergilerden sonra 350.000 Japon yeni (yaklaşık 3.340 dolar)
Gelirinizle baktığınız kimse var mı? Kısmen. Kocamla birlikte kızımıza bakıyoruz.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Güzel bir semtte üç odalı bir ev için aylık 75.000 Japon yeni (yaklaşık 740 dolar) kira ödüyoruz.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? 82.000 Japon yeni (yaklaşık 810 dolar)
Geçen ay hiç para biriktirebildiniz mi? Evet. Hem bir ev almak hem de kızımın eğitimi
Paranız yetse ne dilerdiniz? Hiçbir şey.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Evet.

“İşim için minnet duyuyorum. Bence adil bir gelirim var. Ama çok yoğunum, keşke öğrencilerimle ve velilerimle konuşmaya, ders anlatmaya ve evde ailemle birlikte olabilmeye daha fazla zaman bulabilsem.”

KRUONIS, LİTVANYA

Bize kendinizden söz edin: 58 yaşındayım, lisede İngilizce öğretmeniyim. 36 yıldır İngilizce öğretiyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? 2.200 Litvanya litası (yaklaşık 870 dolar)
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Evet, bir oğlum var, öğrenci.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Beş odalı, bana ait bir evim var. Vergiler için 300 Litvanya litası (yaklaşık 118 dolar) ödüyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? 100 Litvanya litası (yaklaşık 40 dolar)
Paranız yetse ne dilerdiniz? Hiçbir şey.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Evet. Bütçem her zaman artıda kalıyor.

“Gelirimin adil olduğunu düşünmüyorum, biraz daha fazla kazanmak hoş olurdu ama pek çok insanın çok daha az kazandığını düşününce halime razı oluyorum. İşimi seviyorum, kendimi başka bir konumda düşünemem.”

PRILEP, MAKEDONYA

Bize kendinizden söz edin: 26 yaşındayım, yedinci sınıflara İngilizce dersine giriyorum. Bu işe başlayalı bir yıl olmadı.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 6.000 Makedonya dinarı (yaklaşık 133 dolar)
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Ailemle yaşıyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? 500 Makedonya dinarından az (yaklaşık 11 dolar)
Paranız yetse ne dilerdiniz? Kendi evim olsun isterdim.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Yetmiyor çünkü kendi başıma yaşamak istiyorum, ailemle değil.

“Gelirimden memnunum ama bakacak bir ailem ya da ödeyecek faturalarım olmadığı için böyle. Öğretmenlik yapmaktan çok idari işlerle uğraşıyorum. Bazen çocuklar performansımızdan tatmin olmuyorlar ama üzerimde öyle çok idari iş yükü var ki ancak o kadarını yapabiliyorum.”

KATMANDU, NEPAL

Bize kendinizden söz edin: 28 yaşındayım, bir kamu okulunda bilgisayar öğretmeniyim. 3. sınıftan 8. sınıflara kadar ders veriyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 11.080 Nepal rupisi (yaklaşık 115 dolar)
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Burada ailelerin yanında kalınır, bu yüzden para harcamam gerekmiyor.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Aylık 3.000 Nepal rupisi (yaklaşık 32 dolar)
Paranız yetse ne dilerdiniz? Elektronik kitap okuyucu bir cihaz, mesela bir Kindle’ım olsun isterdim ama alamam.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Hayır. Ben çalıştığım okulda özel olarak işe alındım. Devlet maaşı daha yüksek. Daha fazlasını hak ediyorum.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Yaşamımı bu şekilde sürdüremiyorum. Belki başka bir yerde, teknik bir işe girebilirim.

“Mutluyum ama para sıkıntısı çekiyorum. Dışarıda yemek yemiyorum, buna gücüm yetmiyor. Çok yüksek beklentileri olan birisi değilim, bu yüzden gelirim şimdilik yeterli görünüyor ama hayatımı böyle sürdüremem.”

OSLO, NORVEÇ

Bize kendinizden söz edin: 45 yaşındayım, son yedi yıldır bir ortaokulda matematik ve fen bilgisi öğretmeni olarak çalışıyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 26.000 Norveç kronu (yaklaşık 4.370 dolar)
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Oslo’da bir apartman dairesinde yaşıyorum, aylık 7.000 Norveç kronu (yaklaşık 1.175 dolar) ev kredisi ödüyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Sağlık harcamalarının tamamı devlet tarafından karşılanır.
Geçen ay hiç para biriktirebildiniz mi? Her ay aşağı yukarı 1.000 Norveç kronu (yaklaşık 168 dolar) biriktiririm. Aklımda belli bir hedef yok.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Evet, evli değilim, çocuklarım yok. Sosyal güvenliğim var, finansal konular kontrolüm altında.

“Öğretmenlik yaparken bir şeyden büyük yılgınlık duyuyorum: İyi niyetli hayallere dayanıyormuş gibi duran eğitim politikası, görmedikleri bir harita üzerinde anlamadıkları öğrencilere bir yol çizen politikacılar tarafından belirleniyor. Keşke biz öğretmenler de eğitim politikasının oluşturulmasında etkin rol alabilsek.”

BÜKREŞ, ROMANYA

Bize kendinizden söz edin: 55 yaşındayım, bütün seviyelerde İngilizce öğretmenliği ve yol göstericilik yapıyorum. Ulusal değerlendirmeci, öğretmen eğitimcisi ve Romanya Eğitim Bakanlığı’nda genel İngilizce müfettişi olarak çalışıyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? 361 avro (yaklaşık 492 dolar)
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Evet, kızımla torunuma bakıyorum. Eşim yok.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız?  Küçük bir apartman dairesinde, kirası 250 avro (yaklaşık 340 dolar)
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Karşılayamadım.
Geçen ay hiç para biriktirebildiniz mi? Hayır.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Neredeyse yaşama dair bütün incelikleri.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Hayır.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Hayır.

“Öğretmenlik, kimsenin öyle görmediği bir gönüllülük işine benziyor. Hayatımdan hiç memnun değilim ve eğitim sistemimizin en büyük kurbanlarının öğrenciler olduğunu düşünüyorum.”

JOHANNESBURG, GÜNEY AFRİKA

Bize kendinizden söz edin: 31 yaşında bir matematik öğretmeniyim.  9., 10. ve 11. sınıflara giriyorum. Öğretmenlikte üçüncü yılım.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 11.756 Güney Afrika randı (yaklaşık 1.130 dolar)
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Her ay 6.000 rand ev kredisi ödüyorum. Ayrıca her ay 1.300 rand (yaklaşık 125 dolar) harç ödüyorum.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Her ay maaşımdan 1.121 rand (yaklaşık 108 dolar) kesiliyor bunun için.
Geçen ay hiç para biriktirebildiniz mi?
Paranız yetse ne dilerdiniz? Yeni bir dizüstü bilgisayarım olsun isterdim ama şimdiki henüz iş görüyor. Fotoğraf makinesi için lensler ve tripod almak isterdim ama alamam.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Kirayı ve masrafları ev arkadaşıyla paylaşan bekâr birisi olarak, evet. Tek başıma idare edemezdim herhalde. Belki ancak ev kredisi ödemem azaldıktan sonra.

“Kendimi çok değerli bir hizmet veriyormuşum gibi hissediyorum ve bazen işimi seviyorum. Ama öğretmenliğin, para sıkıntısı ve idari iş yükü gibi kötü yanları da var ve bunlar asıl işim olan öğretmenliği kötü etkiliyor. Gelirim daha kötü olabilirdi ama yine de bunun sahip olduğum nitelikler ve performansıma göre adil olmadığını söylerdim. Öğretmenlik genellikle çok az teşekkür edilen, çok ağır bir iş.”

NORRKÖPING, İSVEÇ

Bize kendinizden söz edin: 33 yaşındayım, 4., 5. ve 6. sınıfların matematik, fen ve teknoloji derslerine giriyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 20.000 İsveç kronu (yaklaşık 3.030 dolar)
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Evet, uzun süredir işsiz olan bir partnerim var.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Şehrin pek matah olmayan semtlerinden birinde üç odalı bir evin kirasının yarısını ödüyorum; 2.500 İsveç kronu (yaklaşık 380 dolar)
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? 300 İsveç kronu kadar (yaklaşık 45 dolar). Son zamanlarda havalar kötü gidiyor.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Öğretmen olmak için dört yıl üniversite eğitimi gördüm. Bence aylık maaşım 10.000 İsveç kronu (yaklaşık 1.515 dolar) daha fazla olmalı. Sendikalar bunun için uğraşacaklarını söylüyorlar ama son pazarlık görüşmelerde bizi yüzüstü bıraktılar.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Çocuklarım olmasını isterdim ama bu ekonomik şartlar altında geçimimi sağlayıp onlara güzel bir çocukluk yaşatabilir miyim, bilmiyorum.

“İşe başladığımda öğretmenliği gerçekten çok seviyordum ama İsveçli çocuklar giderek daha kötü yetiştiriliyorlar. Ebeveynler artık üstlerine düşeni yapmıyor ve böylece çocukları için sadece bizler kural koyuyoruz. Bu çok yıpratıcı bir şey. Zamanımın çoğunu ders anlatmaya ayırmak isterdim, onları terbiye etmeye değil.”

ŞAM, SURİYE

Bize kendinizden söz edin: 25 yaşındayım, matematik öğretmeniyim. İki yıldır bu işi yapıyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Yaklaşık 114 dolar.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Yaklaşık 5 dolar.
Geçen ay hiç para biriktirebildiniz mi? Her ay, kötü günler için kenara 17 dolar ayırmaya çalışıyorum.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Mutlu değilim. Daha fazlasını hak ediyorum. Özel okullardaki öğretmenler bizden daha fazla kazanıyor.

“Genel olarak işimi seviyorum. Ülkemin gelişmesi için elimden bu geliyor. Ama savaş her şeyi çok zorlaştırıyor. Öğretmenlik zor bir iş ama, her gün kendinizi yenileyebileceğiniz türden bir iş aynı zamanda.”

COLUMBUS, GEORGIA, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Bize kendinizden söz edin: 29 yaşındayım, beş yıldır ilkokullarda müzik öğretmenliği yapıyorum
Geçen ay ne kadar kazandınız? Net 2.100 dolar.
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Evet, yüksek okulda okuyan partnerime destek oluyorum.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Kenar mahallede bir apartman dairesinde kalıyorum, kirası 650 dolar. Ama ev büyük ve evcil hayvan beslemeye izin veriliyor.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Kendi cebimden 90 dolar.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Yalnız kaldığımda kendimi güvende hissedebileceğim bir evde yaşamayı.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? İşimi seviyorum. Gerçekten çok seviyorum, bu işe parası için girmedim. Ama yarın işten çıkıp, bir sigorta şirketinde çalışmaya başlasam daha fazla kazanabilirim. Maaşım 500 dolar daha fazla olsaydı, daha adil olurdu bence.

“İşimi çok sevmeme rağmen, maddi zorlukların getirdiği strese bir de işin getirdiği stres eklenince, şu anki kadar tatmin olmayacağımı bilsem de, bazen bırakmayı düşündüğüm oluyor. Güç bela geçiniyoruz, elimizdekileri sonuna kadar kullanıyoruz ve şimdilik mutluyuz.”

MINNEAPOLIS, MN, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Bize kendinizden söz edin: 29 yaşındayım, lisede özel eğitim öğretmeniyim. Beş yıldır bu işi yapıyorum.
Geçen ay ne kadar kazandınız? Vergilerden sonra 2.800 dolar.
Bakımından sorumlu olduğunuz başka birisi; bir çocuk, eş ya da aile bireyi var mı? Evet, bir yaşında bir kızım var. Eşim de öğretmen, önümüzdeki birkaç yıl kızımıza bakmak için işi bırakacak, bu yüzden sadece benim gelirimle geçineceğiz.
Nerede yaşıyorsunuz, geçen ay barınma için ne kadar harcadınız? Nezih bir semtte, üç odalı bir evde kalıyoruz. Aylık 1.100 dolar ev kredisi ödüyoruz.
Geçen ay ne kadar sağlık harcamanız oldu? Hiç.
Paranız yetse ne dilerdiniz? Arka bahçemi çitle çevirmek isterdim çünkü çöplerini ortalığa atan, sinir bozucu komşularımız var ama bu iş çok pahalıya çıkıyor. Ayrıca yeni bir motosikletim olsun isterdim.
Gelirinizin adil olduğunu düşünüyor musunuz? Mutlu değilim, daha fazlasını hak ediyoruz. Özel okullardaki öğretmenler bizden fazla kazanıyor.
Geliriniz, istediğiniz yaşam tarzını sürdürmenize yetiyor mu? Hayır. İdare ediyoruz ama yeterli değil. Bölgemde bir yıldır sözleşme imzalanmıyor çünkü hayat pahalılığındaki %2’lik artış konusunda uzlaşmaya varamadılar. Kimsenin umurunda değil sanki. Bu yüzden okul idaresine geçiyorum. Okulumdaki müdür yıllık 130.000 dolar kazanıyor.

“Kızım büyüdükçe gelirimin yetmeyeceğinden korkuyorum. Öğretmenliği gerçekten seviyorum. Keşke arada sırada takdir edilsem; bu maaşla da olabilir, sırtımın sıvazlanması da olabilir. Yine de her durumda avukatlıktan iyidir.”

Kaynak: http://ideas.ted.com/teachers-open-up-about-the-mostly-lousy-economics-of-their-dream-job/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!