TRENDLER

Öğretmenler Rekabet Ettiğinde Herkes Kaybeder

Görüntülenme 4413

0
Öğretmenler Rekabet Ettiğinde Herkes Kaybeder

Eğitimcilerden oluşan husumet dolu “zehirli” ekiplerin oluşması farklı sebeplerden kaynaklanıyor. Bu sebeplerin temel kaynağı ise genellikle mevcut eğitim sistemini ele geçirmiş olan paranoya, korku ve hayal kırıklığı oluyor. Ancak bu negatif durumla savaşmamız gerek. Çünkü bu şekilde sadece kendimize ve öğrencilerimize zarar veriyoruz.

Sevgiyi Hissetmiyor Musunuz?

Öğretmenler arasındaki husumetin çok somut olduğu okullarda öğretmenlik ve koçluk yaptım. Aslında harika öğretmenler olan insanlar, kindar bir şekilde yaşanan çeşitli pürüzler, dedikodular ve kişisel yargılamalar nedeniyle birbirlerine yardımcı olmayı ya da işbirliği yapmayı reddediyorlar. En iyi derslerini ve yöntemlerini kıskançlık içinde kendilerine saklıyorlar ve meslektaşlarının bunlardan fayda sağlamayı hak etmediklerine inanıyorlar.

Öğretmenler rekabet ettiğinde kimse kazanamaz. Birbirimize destek olma eksikliğinden dolayı büyük zorluklar yaşarız. Çok daha büyük sorunlarla boğuşan yöneticilerimizin saygısını kaybederiz. Çocuklarının öğretmenlerinden profesyonellik bekleyen ebeveynleri ve toplumun bütün üyelerini hayal kırıklığına uğratırız. En kötüsü, öğrencilerimiz bağlılığın esas olduğu bir öğrenme ortamından mahrum kalırlar.

Peki sevgi kaybolduğunda öğretmenler nasıl birlikte çalışabilir? Kişisel hayatlarımızda asla konuşmayacağımız ya da arkadaş olmayacağımız insanlarla nasıl işbirliği yapabiliriz? Bir ekiple çalışmak için sevgiyi hissetmeniz mi gerekiyor? Ya da bu olmadan da etkili bir şekilde işbirliği yapabilir misiniz?

Kötü ekiplerin oluşmasını engellemek, eğitim yılının başında dikkatli bir planlama yapmayı gerektirir. Bu planlamanın yıl boyunca tutarlılık içinde ve düzenli bir “bakım ve onarım” ile ilerlemesi gerekiyor. Ancak yine de yılın ortasında kendinizi husumet dolu bir ekibin içinde bulursanız, ekibin seyrini değiştirebilecek ve profesyonelliği koruyabileceğiniz bazı adımlar atabilirsiniz:

Ekibinizdeki Husumeti Bertaraf Etmek

1. Kurallar Koyun

Eğitim yılının en başında ekip için geçerli kuralların ve beklentilerin bir listesini oluşturun. Her toplantının başında, ekibin tüm üyeleri olarak sırayla ve büyük bir inançla bu listenin üzerinden geçin.

2. Üzerinden Geçin ve Düzeltmeler Yapın

Her çeyrekte, yeniden düzenlemek için kuralları ve beklentileri ortaya çıkarın. Bu, faydalı bir tartışma ortamı yaratmak ve ekibin her üyesinin sesini duyurabilmesi için iyi bir fırsattır.

3.Sahiplenin

Eğitim yılının başında ekibin her üyesi için bir rol belirleyin ve bunu her çeyrekte değiştirin. Şu rolleri seçebilirsiniz: Toplantı yöneticisi, toplantı notlarını tutan kişi, yapılacak işlerin takipçisi (yapılacak işlerin ve bitiş tarihlerinin tablosunu tutar ve yapacak kişiyi takip eder), ekip sözcüsü (ekip adına yöneticilerle iletişim kurar), araştırmacı, yiyecek getiren kişi vs.

4. Fikirlerinizi Paylaşın

Ekibin her üyesi (ya da eğer ekibiniz çok büyükse çiftler halinde) toplantı başlamadan önce kendi gündemini belirlemeli ve bu gündemi sunma konusunda sorumluluk almalıdır.

5. Kişisel Bir Bağ Kurun

Her toplantının başında olumlu bir şeyle giriş yapın. Hatta gerekirse bunu gündeminize alın. Geçirdiğiniz haftanın en iyi yanlarını paylaşın: Bir öğrenciyle yaşanan komik bir an, gurur duyduğunuz bir ders gibi. Her toplantıda hem bireysel hem de grup başarılarınızı kutladığınızdan emin olun. Öğretmenlik zor bir iştir ve negatif olana odaklanmak her zaman daha kolaydır. Olumlu olanı paylaşmak için de kararlı bir çaba gösterin.

Husumet İçindeki Bir Ekibin Seyrini Nasıl Değiştirebilirsiniz?

1. Birbirinize Parmak Sallamayın!

Kevin Kuse, Forbes dergisinde yayınlanan makalesinde şöyle diyor: “Eğer kendini değiştirirsen, ekibini değiştirirsin.” Kuse’a göre eğer kötü bir ekipte boşa kürek çektiğinizi düşünüyorsanız, ekip lideri olmasanız bile ekibi daha iyi bir hale getirmeyi sahiplenebilirsiniz.

2.Dedikodudan Kaçının

Bu sizin anti-profesyonel görünmenize sebep olur. Ayrıca negatifliği ve husumeti alevlendirir ve problemleri çok nadir çözer.

3.Yardım İsteyin

Bölüm başkanınıza, ekip liderinize ya da eğitim danışmanınıza yapıcı tavsiye ve fikir için danışın. Onlar aracılık edebilirler, önerilerde bulunabilirler, işbirliği modelinizi dönüştürebilirler ve ekibinizdeki işlerin tekrar rayına girmesini sağlayabilirler.

4.Alternatifleri Dikkate Alın

Eğer ekip, kişisel çatışmalardan dolayı gerçekten yüz yüze işbirliği yapamıyorsa, yönetiminizden e-mail, Google docs ya da Padlet ya da Flow gibi bir uygulama üzerinden sanal toplantılar yapmak için izin isteyin. Bunlar, öğretmenlerin gündem maddeleri hakkındaki görüşlerini yazdığı ve en iyi dersler gibi konularda belgeler paylaştığı toplantılar olabilir. Belki ideal bir toplantı olmaz ama yine de biraz iletişim ve işbirliği sağlar.

5. Rol Model Olun

Mesleki olarak kendinizle gurur duyacağınız bir şekilde katkıda bulunun. Başkalarının hiçbir şey yapmadığını hissetseniz bile duygusal bir tepki vermekten kaçının ve hem öğrencileriniz hem de diğer öğretmenler ve yöneticileriniz için iyi bir örnek olun. Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, ama bu, hem ekibinizi hem de mesleki itibarınızı kurtarabilir.

Okulun İklimini Geliştirmek

Bütün bunları dikkate alırken, her zaman en önemli olan şeyi hatırlayın: Öğretmenler en iyi uygulamalara, ders anlatma yöntemlerine ve veri analizlerine odaklandığında ve bunlar üzerine uzun uzun düşündüğünde, öğrenci başarısı artar, okulun genel havası gelişir ve mesleki memnuniyet artar. Bunu ben değil, sayıları hayli fazla olan araştırmalar söylüyor. Kısacası öğretmenler mesleki olarak işbirliği yaptığında herkes kazanır.

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/when-teachers-compete-janet-allen?utm_content=blog&utm_campaign=when-teachers-compete&utm_source=facebook&utm_medium=socialflow&utm_term=link

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!