İyi Öğretmenler Neden İşten Ayrılıyor?

0
4961
Öğrenme ortamını daha etkili hale getirmek için, programı çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlayan ve anlamlı örneklerle çocukların konuyu rahatlıkla kavramasını sağlayan bir öğretmen benim arkadaşım.

Öğretmenler neden işi bırakır? Arkadaşım alanında uzman, inanılmaz bir öğretmen. Ne yazık ki sevdiği işi bırakmaya hazır, inanılmaz bir öğretmen. Yakın bir zamanda “alanında uzman öğretmen” ödülüne layık görüldü. Daha önce, öğrencilerini ondan daha iyi tanıyan ve düşünen bir öğretmen tanımadım. Öğrencilerinin çoğu, sosyo-ekonomik seviyesi düşük çevrelerden geliyor ve öğretmenlerinin verdiği sonsuz sevgi sayesinde hayatların en düzenli şeyini yapıyorlar, her gün okula gelmek… Arkadaşım her gün okula erkenden gidiyor ve okulda geç saatlere kadar çalışıyor, hatta eve iş getiriyor.

Öğrenme ortamını daha etkili hale getirmek için, programı çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlayan ve anlamlı örneklerle çocukların konuyu rahatlıkla kavramasını sağlayan bir öğretmen benim arkadaşım.

Peki, problem ne?

Sorun tükenmişlik… Her gün zoru denemek ve sonunda savaşı kaybettiğini hissetmek ve fark yaratacağına olan güvenini yitirmek…

  • Yeni Öğretim Teknikleri ve “Al bu tekniği hemen uygula” tarzı yönetim anlayışı

Arkadaşıma müdürü tarafından verilen ihtarnamede, sınıfta soru-cevap tekniğini sınıf genelinde değil, sadece isim bazlı sorduğu sorularda kullandığı yazıyordu. Yaptığı savunmada, soru-cevap tekniğini sınıfta çocukların kendileri aralarında da konuşmalarına imkân verecek şekilde uyguladığı ve çok faydalı bulduğunu yazmıştı. Ayrıca, yeni öğretim tekniklerini sınıfta uygulamak için kendisinin bir süreçten geçtiğini, 2-3 haftalık bir sürecin, yepyeni bir tekniği anlamak, özümsemek ve uygulamak için yeterli olmadığını ifade etti. Sizce de, 2-3 haftalık bir süre, yepyeni bir tekniği sınıfınızda uygulamak için yeterli mi? Sizin de zamana ihtiyacınız olmuyor mu? Öğretmenlere yeni teknikleri uygulamak için zaman verilmemeli mi, hemen uyguluyoruz demek, yeterli mi?

Arkadaşım müdürüyle olan bu tartışmayı kendini yetersiz ve kederli hissederek sonlandırmak zorunda kaldı.

  • Ev-Okul, Okul-Ev arası mekik dokuma

Sabah 7-akşam 6 çalışmak ve ulaşım için harcanan zamanla birlikte, tabi yemek zamanlarınız ve temizlikle geçen zamanları da katarsak, arkadaşım ayaklarının yere tam basmadığını ve yakında sırt üstü yere düşeceğini fark etti. Akıp giden zaman ve yetişemeyen bir öğretmen vardı. Kısır döngü hiç bitmeyecek gibiydi…

  • Kendini değersiz hissetmek üzerine…

Her yıl artan iş yükü ve yeni öğretim teknikleri, iş hayatı dışında üzerimize yüklenen sorumluluklar ile kendine olan saygısını ve değerini yitiren bir öğretmen olmuştu, arkadaşım. Halbuki yaptıklarıyla çok değerli ve çok yüceydi, tıpkı diğer öğretmenler gibi, bir bir işliyordu, hayatlarına dokunuyordu o minicik yüreklerin.

  • Evde bekleyen bir eş ve çocuklar…

Arkadaşımı evde bekleyen ve onu özleyen bir eşi vardı. 20 yıllık öğretmendi ve 3 çocuğu da yuvadan uçmuştu. Eşi evde notlama yapan, okula ve programa hazırlanan bir eşi değil, birlikte vakit geçirebilmeyi istiyordu.

  • Evrak işleri, evrak işleri ve bitmeyen evrak işleri

Her gün üzerinde çalıştığı bölümler, konular, başlıklar, tablolar, grafikler, formlar ve bunun gibi bitmeyen evrak işleri… Eminim siz de bu kağıt işlerinden çok sıkılmış durumdasınız. Her şeyin kontrolünü sağlamak amacıyla yapılan kağıt işleri, süreci işin içinden çıkılmaz bir hale sokuyordu.

  • Denge bunun neresinde?

Biliyor musunuz, hem benim arkadaşım hem de diğer öğretmen arkadaşlar adına konuşuyorum, bu meslek ne yönetim, ne kazandığınız ne de aldığınız maaş için yapılan bir meslek, sadece bitip tükenmek bilmeyen çocuk sevgisi için yapılıyor. Özellikle arkadaşımın sınıfında sosyo-ekonomik seviyesi düşük bölgelerden gelen çocuklar, bazen aç bazen de susuz gelebiliyorlardı okula. Tek bir amacı vardı, fark yaratmak ve hayatlarına dokunabilmek.

Bu şekilde hisseden tek öğretmen benim arkadaşım değil. Bu alana, bu mesleğe emek veren tüm değerli öğretmenlerim. Bu değerli öğretmenlerimin yaşadığı şey ise tükenmişlik sendromu. Gencinden yaşlısına, tecrübelisinden, henüz yeni başlayanına ve umutlusundan umutsuzuna… Bu öğretmenlerimizin hissettikleri, uzun saatler çalışma, düşük ücretler, önemsenmeme, duygusal ve fiziksel yorgunluklar ve ötesi.

Tüm bunlara rağmen, öğretmenlerimizin daha iyi şartlarda çalışması dileğiyle….

Kaynak: http://www.teachthought.com/teaching/why-good-teachers-quit/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here