Öğretmenlere İlham Veren 5 Film

4
9215

1.Ölü Ozanlar Derneği

936full-dead-poets-society-screenshot

 

 

 

 

 

 

 

“Ölü Ozanlar Derneği”, hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan kitap/filmlerden birisi. Gerek anlatımı, gerekse de başroldeki Robin Williams’tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor. Filmde yer yer gerçeküstü göndermeler ve arkadaşlar arası dayanışmayı çok etkili bir şekilde dışavuran sahneler mevcut… 1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak gerikafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti. Williams’ın da, ilerici öğretmen rolüyle destan yazdığını ve kariyerinin en iyi oyunlarından birini çıkardığını da söylemek mümkündür.

Kaynak : http://www.beyazperde.com/filmler/film-5280/
Fragman : http://www.youtube.com/watch?v=wrBk780aOis

2.Ayağa Kalk

Unknown

 

 

 

Jaime Escalante, Hispanik öğrencilerin devam ettiği bir okulda eğitim veren bir matematik öğretmenidir. Öğrencilerinin başarı potansiyeline inanan Escalante, sıra dışı öğretme yöntemleri geliştirerek, toplumun dışına itilen, umutsuz vak’a gibi görünen çete üyelerinin sınavlardan geçmesi için mücadele verir…

Kaynak : http://www.beyazperde.com/filmler/film-79314
Fragman : http://www.youtube.com/watch?v=sG-Cxs8eYkI

3.Koç Carter

MV5BMTIwMTc1MDQ1Nl5BMl5BanBnXkFtZTcwNDk3NzcyMQ@@._V1_SX214_

 

 

 

 

 

Ken Carter, sıradan bir lise takımının basketbol antrenörüdür. Oldukça farklı kesimlerden gelen, birbirleriyle çok anlaşamasalar da bir şekilde birlikte oynamayı öğrenen bir basketbol takımı vardır. Ancak çevreden tartışmalar yükselmektedir. Çünkü takımı, akademik kontratlarını sonlandırmak istemektedir.

Kaynak : http://www.sinemalar.com/film/2615/koc-carter
Fragman : http://www.sinemalar.com/film/2615/koc-carter

4.Lean On Me

MV5BMTA3NDM4OTc1MzheQTJeQWpwZ15BbWU3MDUzODY2MTE@._V1_SY317_CR9,0,214,317_

 

 

 

 

 

 

 

New Jersey’nin Paterson şehrinde bir lise,şiddet,uyuşturucu ve umutsuzluk içinde debelenmekte. Öğrencilerin çoğu Afro-Amerikan, fakirlik ve yokluk içindeki öğrencilerle dolu bu lisenin temel yetenek ve beceri testleri o kadar düşüktür ki,mesele belediye başkanına kadar intikal eder. Ortada çok büyük bir sorun olduğu bellidir. Müfettişler başkana sıradışı bir çözüm önerirler: Joe Clark.

Kaynak : http://www.filimadami.com/film/1618/lean-on-me/
Fragman : http://www.youtube.com/watch?v=fwMiCVQ80hE

5.Billy Elliot

1MV5BMjA3MzY0NTA5NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNTczMTUyMQ@@._V1_SX214_984 İngiltere’si… Kuzeyde çalıştırılma metotları nedeniyle koşullarına karşı gelen madencilerin grev yaptığı dönem… Billy Elliot yaşına rağmen olgun, 11 yaşındaki bir çocuktur. Babası ve ağabeyi ile birlikte yapılan grevlere katılmaktadır. Billy, kararlarını tıpkı bir yetişkin kararlılığıyla vermeye çalışmaktadır. Bir gün boks sporunu bırakıp bale yapmak istediğini söyleyince ise ailesi ona karşı çıkacaktır. Ancak Billy’nin yanında onun bu kararını destekleyen insanlar da olacaktır. Stephen Daldry’nin başrolünü Jamie Bell’e teslim ettiği Billy Elliot, 3 dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Ayrıca film Jamie Bell ile Julie Waters’a birer BAFTA ödülü getirdi.
Kaynak : http://www.beyazperde.com/filmler/film-11295/
Fragman : http://www.youtube.com/watch?v=JoiVEyCosEE

 

 

Paylaş
Önceki İçerikHoşgeldin Aday
Sonraki İçerikAkademikliğe karşı Oyun!

4 YORUMLAR

  1. İnsan olarak değer vermekle; bilimsel,tarafsız yaklaşımın verdiği özgüven ve cesaret.Daha
    özgür ve özgün kılıyor.NEVİN DEMİR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here