TRENDLER

Öğretmenlerin Sınıf İçinde Akran Zorbalığını Önlemek İçin Kullanabilecekleri 5 Yöntem

Görüntülenme 4736

0
Öğretmenlerin Sınıf İçinde Akran Zorbalığını Önlemek İçin Kullanabilecekleri 5 Yöntem

Öğrenmenin ön koşulları, kendini güvende hissetmek ve kendine güven duymaktır. Ders, yaratıcı ve eğlenceli olsa bile eğer öğrenciler okulda zorbalıkla karşı karşıya kalıyorsa, derse katılım dahi gösteremezler. 2011’de Amerika’da Uluslarası Eğitim Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre 6 ile 12’inci sınıflardaki öğrencilerin yüzde 28’ı okulda akran zorbalığı görüyor. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Fakültesinden Doç. Dr. Metin Pişkin’in araştırmasına göre ise Türkiye’de bu oran, okula giden her 3 öğrenciden birinin zorbalığa maruz kaldığı yönünde.

Zorbalığa maruz kalan öğrenciler, okul başarılarının düşmesinin yanı sıra zihinsel sağlık problemleri de yaşıyor. Zorbalık sadece kurban ettiği öğrenciyi etkilemiyor. Zorbalığa maruz kalan öğrenciler, kendilerine ve diğer öğrencilere de aynı şeyi yaşatıyor. Okuldan kaçmak ile ilk etkilerini gösteren bu durum, çocukların yetişkinlik dönemlerini bile etkileyecek derecede derin izler bırakıyor.

Öğretmenler sağlıklı bir öğrenme ortamı oluşturmak için sınıf içinde yapacakları empati çalışmaları sayesinde zorbalıkla başa çıkabilirler. İlham veren ve ödüllü “The BULLY Project” tarafından öğretmenlere sınıf içinde zorbalıkla baş etmeleri için 5 yöntem tavsiye ediliyor:

1. Öğrencileriniz zorbalığa maruz kaldığında bu durumu gönül rahatlığıyla size bildirebilmeliler.

Öğrenciler, özellikle izleyiciler (zorbalık esnasında müdahale etmeyip kenarda izleyen öğrenciler) genelde olay hakkında konuşmazlar çünkü aynı şeyin kendilerine olmasından korkarlar. Eğer öğrencilerin maruz kaldığı veya tanıklık ettiği zorbalıkları bildirebilecekleri bir iletişim kanalı oluşturursanız öğrencilerin yaşadığı korkuyu azaltabilirsiniz. Peki, nasıl? Sınıfın uygun bir yerine öneri/şikayet kutusu yerleştirerek, her haftanın sonunda sınıfın tamamına anket uygulayarak ya da Google formlar üzerinden online anket ile yaşanan zorbalıkları bildirmeleri için öğrencilerinize bir kanal oluşturabilirsiniz.

2. Disiplin yaklaşımınızı değiştirin!

Zorbalık yapan öğrencileri cezalandırmak yerine onları empati yapmaya teşvik edin. Örneğin; zorbalık yaptığı arkadaşına mektup yazmasını veya derste kompozisyon konusu olarak zorbalığa maruz kalan birinin yaşadıklarını yazmalarını isteyebilirsiniz.

3. Daha fazla dahil edin!

Çalışma grupları oluşturulurken, grupların çeşitli ve dengeli olmasına dikkat edin. Siz, öğretmen olarak, öğrencilerinizin güçlü ve zayıf yönlerini bildiğiniz için bu grupların daha dengeli oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde herkesin daha katılımcı olmasını sağlamış olursunuz. Spor aktiviteleri dahil olmak üzere birçok aktivitede öğrencilerin her birinin daha rahat ve güvende hissedeceği gruplar oluşturabilirsiniz.

4. Pozitif pekiştireç kullanın!

Sınıfınız sadece zorbalığa karşı olmasın, pozitif ve barışçıl da olsun. Düzenli olarak empati ve takım kurma üzerine çalışarak öğrencilerinizin birbirlerine karşı daha yapıcı olmalarını sağlayabilirsiniz. Birbirlerine karşı yapıcı ve destekleyici davranan öğrencileri ön plana çıkarabilirsiniz.

5. “İyilik Komitesi” oluşturun!

Bu konuda çalışmaya en hevesli öğrencilerinizi bir araya getirin ve onlara barış ve empati çalışmaları yapmaları için gönüllü takım kurmaları için yardım edin. İyilik Komitesi; sınıf, derece veya okul genelinde haftalık olarak buluşup çalışmalarını planlayabilirler.

 

Çeviri: Betül Özyılmaz (Ashoka Türkiye)

Kaynak: https://medium.com/@AshokaTurkiye/%C3%B6%C4%9Fretmenlerin-s%C4%B1n%C4%B1f-i%CC%87%C3%A7inde-akran-zorbal%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-%C3%B6nleyebilecekleri-5-y%C3%B6ntem-5fadb98a733d#.72p1ltyoo

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!