TRENDLER

Oku ve Sür Programı ile Daha Sağlıklı, Daha Başarılı

Görüntülenme 335

0
Oku ve Sür Programı ile Daha Sağlıklı, Daha Başarılı

Bu çocuklar yerinde duramıyor ve yeni okuma sınıflarının da temel noktası bu. Oku ve Sür adı verilen program, çocukları aynı zamanda daha zeki ve daha sağlıklı yapıyor. Scott Ertl’in aklına bir fikir geldiğinde, bir spor salonunda kondisyon bisikletine binerken kitap okuyordu.

Birçok meşgul yetişkin gibi onun da kitap okumak için sahip olduğu tek zaman egzersiz bisikletine sıkışıp kaldığı anlar.

bikegif-compressor-3cde92568f83dd78bc12bc48edd470a4

Ertl, onu düşünmeye yönelten deneyimi yaşarken Kuzey Carolina’daki Winston-Salem İlkokulu’nun danışmanıydı: “İddiaya girerim ki birçok çocuk egzersiz yaparken kitap okumayı eğlenceli bulabilir… Bunun için egzersiz bisikleti bulabilir ve bir deneme yapabiliriz.” Müdür olarak yönetimde bulunduğu Ward İlkokulu’nda bir plan oluşturdu ve onu harekete geçirdi.

Deneme, sınıfın bir köşesindeki tek bir bisikletle başladı. Bu tek bisiklet o kadar iyi cevap aldı ki Ertl, daha fazlasının gerektiğini anladı.

He's got legs and he Ayakları var ve onları nasıl kullanacağını biliyor - aklını ve vücudunu hareket ettirmek için.
Ayakları var ve onları nasıl kullanacağını biliyor – aklını ve vücudunu hareket ettirmek için.

Craigslist (iş, konut, kişisel ürünler, hizmet alımı, konser vb. topluluk organizasyonları ilanlarının yanı sıra forum, özgeçmişler ile tartışmalar bölümlerinin de bulunduğu seri ilan sitesi) ve garaj satışları ile sınıfın geri kalanını egzersiz bisikletleriyle donatmayı başardı.

Öğretmenler kendi sınıflarının 15-20 dakikalık kullanımı için bisiklet odasına kayıt yaptırdı ve öğrenciler buraya gelirken yanlarında bir kitap ya da eğitici dergi getirdi. Programa da Oku ve Sür adı verildi.

Hareket ediyorum ve büyüyorum -ve de okuyorum.
Hareket ediyorum ve büyüyorum -ve de okuyorum.

Çocuklar buna bayıldı, daha fazla okuyor ve daha fazla hareket ediyorlardı.

Okul, bu programına bağlı olarak öğrenme gerçekten faydasının olup olmadığını bilmek istiyordu. Okuma test sonuçlarını ve yeterliliklerini gösteren verileri derlediler – ve Oku ve Sür odasında daha fazla zaman geçiren öğrenciler, eyalet okuma testlerinde daha iyi sonuçlar elde etti.

Şimdi bu program ülkedeki 30 eyalette (en azından gayrı resim olarak) uygulanıyor ve her yerde eğitimciler bu trendin arkasında duruyor. Sadece egzersiz bisikletlerini kullanmıyorlar –masa altı egzersiz aletleri, sandalyelerin bacakları arasına gerilen ipler (bouncy bands) ve sandalye olarak kullanılan egzersiz topları da sınıflarda boy gösteriyor.

Hareket etmek çocukların öğrenmek için daha hazır olmasına yardım ediyor. Bu herkes için tam bir kazan-kazan durumu.
Hareket etmek çocukların öğrenmek için daha hazır olmasına yardım ediyor. Bu herkes için tam bir kazan-kazan durumu.

Ek bir ödül olarak, bu tür egrezsiler özellikle, atletik olarak daha az yeteneğe sahip çocuklara da çok iyi geliyor, ellerini yükseltiyor. Binici hızını ve yoğunluğunu kendisi kontrol ettiğinden her öğrenci kendi hızını ayarlayabiliyor ve üzerlerinde herhangi bir baskı ya da inceleme de yok – ve de kimse sonuncu gelmiyor. İşte sonuç bu!

Her pedalda daha zeki ve daha güvenli hale gelmek!
Her pedalda daha zeki ve daha güvenli hale gelmek!

Birçok Oku ve Sür programı bağış yoluyla egzersiz bisikleti grubu oluşturuyor. Sizin de garajınızda toz toplayan bir egzersiz bisikletiniz varsa bunu çok sevdiğiniz bir okula bağışlama kararı üzerinde düşünebilirsiniz.

Kaynak: http://www.upworthy.com/these-kids-cant-sit-still-and-thats-exactly-the-point-of-this-new-reading-classroom

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!