TRENDLER
Seyyah Öğretmen - Şahin Çevik
Seyyah Öğretmen - Şahin Çevik

TÜM YAZILARI

Okul Dışı Etkinliklerin Öğrenmeye Katkısı

Görüntülenme 4930

0
Okul Dışı Etkinliklerin Öğrenmeye Katkısı

Eğitim genel olarak genelde daha yetişkin olanların arkasından gelenlere aktarımlar yapmaya çalıştığı alan olarak betimlenebilir. Bu işi yaparken daha kalıcı, verimli, eğlenceli tasarımlar ortaya koymaya çalışıyoruz. 

Bu sene ilk defa Milli Eğitim Bakanlığı da yaz boyunca yapılabilecek etkinlikler listesi yayımlayarak okul dışındaki etkinliklerin ne kadar değerli olduğunu vurguladı. (Listeye linkten ulaşabilirsiniz: https://www.meb.gov.tr/velilerimize-yaz-etkinligi-tavsiyeleri/haber/18834/tr)

Çocuklarımızın dikkat süreleri, konunun ilgi çekici olması, fiziksel ve duygusal faktörler, biz öğretmenlerin yeterlilikleri, bazen velilerin etkisi, okul yönetimlerimizin tavrı, çalışma alanlarımız gibi hesaba katmamız gereken çok fazla detay var. Çok bilinmeyenli bir denklemi çözmek gibi bir şey. Boğucu gibi duran ve mutlaka hesaba katmamız gereken durumları büyük ölçüde geride bırakmamıza destek olacak bir fikri ortaya koymak istiyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı zaman zaman düzenlemeler de yaparak her sınıf seviyesinde kazanımların listesini her yıl yayımlıyor. Bu kazanımları okuduğumda görüyorum ki yapılması gereken işlerin ciddi bir bölümünü sınıfın dışında gerçekleştirebiliyoruz. Öyle ki okul tasarımlarını bu fikre göre gerçekleştiren çok fazla ülke ve okul var. Özellikle de eğitim işini en kaliteli hale getirmeye çabalayan hatta oldukça da büyük başarılar yakalayan İngiltere, Hollanda, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerde bu bakış açısı çok yaygın.

Peki ne yapıyor bu insanlar? İddia ettikleri şeylerin bilimsel ölçümleri yapıldı mı? Öğrenciler sınıfın dışına çıktıklarında gerçekten mutlu  ve verimli zamanlar geçiriyor mu? Öğretmenlerin bu konuda gözlemleri nasıl? Öğrenme daha iyi oluyor mu? Bu durum kontrol ve deney grupları ile test edilmiş mi? Yoksa sadece diğerlerinden farklı olmaya çalışan öğretmenlerin şımarık ve gereksiz övgüsü mü? Bunlara biraz bakalım.

Sınıfın dışında özellikle de ormanda gerçekleşen eğitimler neler sağlıyor?

1. Daha yüksek akademik başarı 

1997 yılının bahar aylarında kontrol ve gözlem grupları ile yapılan çalışmaya göre dışarıda öğrenmenin daha yüksek akademik başarı getirdiği görüldü. Aynı kazanımlar için farklı ders tasarımları ile gözlemlerin yapıldığı çalışmanın tamamı için: http://www.collectionscanada.gc.ca/obj/s4/f2/dsk1/tape10/PQDD_0005/NQ41587.pdf

2. Daha az stres ve daha çok dikkat

Mutluluk hormonu diye de bildiğimiz dopamin  salgısının sınıf dışında arttığı ispatlandı. Nörotransmitterlerden birisi de olan dopamin sayesinde DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) meselesi de bir bakıma sınıf dışında sorun olmaktan çıkıyor ya da azalıyor. Araştırma için: http://www.collectionscanada.gc.ca/obj/s4/f2/dsk1/tape10/PQDD_0005/NQ41587.pdf

3. Çevreye ve doğaya karşı olumlu bir tutum

Bu kazanım belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz kazanım olabilir. Günümüzde doğal yaşamın korunması, çevreye verilen zararların telafisi için uluslararası toplum, gönüllü kişi ve kurumlar ve hükümetler cansiperane didinmekteyken okul dışındaki eğitimlerin bu faydasından bahsetmemek yersiz olurdu.

4. Gelişmiş iletişim becerileri

Her defasında çocuklarımızın iletişerek grup çalışmaları yapmalarını istiyoruz. Bu dersleri tasarlamak bazen biz öğretmenleri zorlayabiliyor. Kişisel olarak çocuklarımın birbirlerine öğrettiklerini gördüğüm zamanlarda kendimi çok başarılı hissediyorum. Okul dışındaki derslerde yönergeleri duru ve anlaşılır bir şekilde verdiğimizde, çocuklarımızın heyecanlarını gözlerinden okuyacağımızı garanti ederim. Bunu defalarca kere yaşadım. 

5. Apartman çocukları için eşssiz fırsatlar

Doğada yapılacak etkinliklerle ateş yakma, tehlikeli bitkileri ayıklayarak beslenebilme, yerleşik hayata geçişin temelleri üzerine fikirler üretme, barınma ihtiyacını giderme, hayvan türlerini tanıma, bitki yetiştirme, güneş ve yosun gibi doğal unsurları kullanarak yön bulma gibi dış mekan becerilerinin gelişmesi de mümkün.

6. Öğrenilenlerin kolayca geri çağrılması

Yukarıda de belirtiğim gibi dopamin sadece mutluluk verici bir hormon değil. Seratonin ve noradrenalin gibi kimi hormonların artışı, verilerin uzun süreli belleğe taşınmasını kolaylaştırırken doğada kolaylıkla karşılaşılan ışık, ses, koku gibi unsurların da öğrenmede çok önemli katkılarının olduğu defalarca ispatlanmıştır.

 


Seyyah Öğretmen – Şahin Çevik

Okul Eğitim Lideri

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!