TRENDLER

Bugün yemekte ne var? 25 ülke, 25 okul menüsü...

Görüntülenme 11747

0
Bugün yemekte ne var? 25 ülke, 25 okul menüsü...

Her saat başı on binlerce okulda milyonlarca çocuk aynı anda yemek yiyor. Ne yediklerini hiç düşündünüz mü? Hangi ülkenin okul menüsünde ne var ? (Ülkeler alfabetik sıraya göre verilmiştir)

A.B.Dyemekhane yemekleri saglikli miKızarmış tavuk, pizza, cips, kurabiye, jöle… Genel gıda politikasına göre Amerikan hükümeti okullarda çıkan yemeklerin besleyici değerinden hem de ülke içinde üretilen tarım ürünlerinin tüketiminden sorumlu. Ancak bu tartışmalı bir konu ve Amerikan hükümeti okul menüsünün oluşmasında  sıklıkla gıda lobisinin etkisi altında kaldığı için eleştiriliyor. Siz ne dersiniz?

BREZİLYAyemekhane yemekleri saglikli miBrezilya hükümeti okulda çıkan öğle yemeklerini gelir dağılımındaki eşitsizliklere bağlı açlık ve beslenme yetersizliğine karşı alınacak bir önlem olarak görüyor.  Tipik bir öğün pilav, fasulye, et, patates, sebze ve meyveden oluşuyor. Sebze ve meyvelerin tazeliği, mevsime uygunluğu ve çevre bölgelerde yetişmiş olması önemsenen konular.

ÇEK CUMHURİYETİyemekhane yemekleri saglikli miPrag’da tipik bir öğle yemeği menüsü: Terbiyeli çorba, tavuk, pilav, tatlı, meyve suyu ve sıcak demli çay. Çek cumhuriyetinde çorbasız ve meşrubatsız öğün geçmiyormuş.

CİBUTİyemekhane yemekleri saglikli miYemekler tek tabak: Köri sosunda pilav ve fasulye. Dünyanın en fakir ve yetersiz beslenen ülkelerinden biri olan Cibuti’de okulda verilen öğlen yemekleri hem yetersiz beslenme sorununa çare bulma hem de ülke çapında okula başlama oranını arttırma politikalarının bir parçası.

ÇİNchinaBütün balık, sebze ve pilav. Çinliler için çocuklarının eğitimi ve okullar çok önemli. Nezih bir semtin yemekhanesinde otuz çeşite kadar yemek bulunabiliyor. Hepsi öğrencilerin gözü önünde pişiyor ve sıcak servis ediliyor. Pilav, bölgesine göre et veya balık menünün vazgeçilmezlerinden. Ancak kırsal alandaki öğrenciler bu kadar şanslı değil, Çin hükümeti kırsal bölgelerdeki öğrencilere öğlen yemeği sağlanması için çeşitli yadım kampanyalarının organize edilmesine aracılık ediyor.

ESTONYAyemekhane yemekleri saglikli miEstonya yemekhanesinde fazla bir çeşit bulunmuyor. Et, havuç, patates ve sıcak çay.

FİLİPİNLERyemekhane yemekleri saglikli mi

Filipinler’de okul yemekleri oldukça sade. Bol pilav, kızarmış tavuk veya et ve yanında etli ya da körili sos. Yemekhanede zaman zaman sebze yemekleri de çıkıyormuş ama çocuklar pek sevmiyor! Atıştırmak isteyen çocuklar için okul kapısının önünde reçelli tofu, muz yaprağında pirinç keki gibi lezzetler satan satıcılar eksik olmuyor.

FİNLANDİYAyemekhane yemekleri saglikli mi

Finlandiya’da öğlen yemekleri genellikle açık büfe olarak hazırlanıyor. Öğrenciler kendi tabaklarını kendileri hazırlıyor. Tipik bir öğünde genellikle patates/pilav/makarna, balık/et, çorba ve haşlanmış sebze bulunuyor. İçecek olarak genellikle süt ve su tercih ediliyor. Dini, kültürel ya da etnik farkları nedeniyle farklı yemekler talep eden çocukların ihtiyaçları ekstra bir ücret ödenmeden karşılanıyor.

FRANSAyemekhane yemekleri saglikli mi

Fransa’da okulda çıkan öğlen yemeklerine büyük önem veriliyor. Yemek arası bir saatten iki saate kadar uzayabiliyor. Fransa’da çocuklara özel menüler uygulanmıyor, yetişkinler ne yiyorsa çocuklar da onu yiyor. Okul yemekhanesinde midye ve enginar görmek ilginç değil mi?

GANAyemekhane yemekleri saglikli mi

Köri soslu pirinç. Birleşmiş Milletler bir süredir açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan bölgelerde tarımın canlandırılması üzerine Gana hükümeti ile birlikte çalışıyor. Okullarda verilecek gıdaların (büyük oranda pirinç) bölgesel olarak üretilip sağlanması da bu programın bir parçası.

HİNDİSTANokul yemekleri

Lavaş, dal (körili mercimek çorbası) et ve sebze… Hindistan’ın 8 eyaletinde her gün toplam 1.2 milyon çocuğa ücretsiz yemek dağıtılıyor. Yemekte daha çok o bölgeye özgü tahıllar, köriyle tatlandırılmış sebzeler ve çorba bulunuyor. Her çocuğa bir bardak süt dağıtılmasına özen gösteriliyor. Daha nezih bölgelerde ise çocuklar evde annelerinin hazırladığı sefertaslarını getiriyor. Doymayan çocuklar için okulların önü türlü çerez, meyve ve meşrubat satanlarla dolu.

HONDURASschool-lunch-HondurasArpa lapası… Honduras Latin Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri. Ekonomisi büyük oranda tarıma dayanıyor. Ancak tarım alanları en çok ekonomik değeri olan kahve ve muz üretimine ayrıldığı için açlık ve yetersiz beslenme önemli bir sorun. Yetersiz beslenmeye karşı devlet desteği ile uygulanan öğlen yemeği programlarında en çok rastlanılan yiyecek sütlü mısır ya da arpa lapası.

İNGİLTEREschool-lunch-englandİngiltere, tıpkı Finlandiya örneğinde olduğu gibi, 1940’lı yıllarda yetersiz beslenmeye karşı okul çocuklarına öğlen ve akşam olmak üzere günde iki öğün yemek servis edilmesini sağlayan bir ülke. Özellikle akşam yemeklerinde servis edilen standart pasta ve puding tarifleri tüm ülke çapında “okul pastası” ve “okul pudingi” olarak anılmaya başlamış. 1980’li yıllarla birlikte artan maliyetleri kısma düşüncesiyle akşam yemekleri kaldırılmış ve okul yemekhaneleri işletmecilere devredilmiş. Bugün İngiltere’de yemekhanelerde verilen öğlen yemeklerinin kalite ve lezzet olarak eskiye göre ne durumda olduğu önemli bir tartışma konusu.

İTALYAokul yemekhanesi

Makarna, salata, ekmek, meyve… İtalyan çocuklarının öğlen yemeklerinin sağlıklı, organik ve çevre bölgelerde yetişmiş ürünlerden hazırlanmış olmasına dikkat ediliyor. Sağlıklı öğlen yemeklerine rağmen okul kantinlerinde envai çeşit abur, cubur, cips ve çikolata bulunabiliyor.

İSVEÇisvec

Patates, lahana, fasulye, kraker, meyve suyu…İsveç’te 1973 yılından beri okullarda öğlen ve akşam yemekleri ücretsiz olarak servis ediliyor. Yemekhaneler açık büfe ve öğrenciler kendi sofralarını kendileri kuruyor.

JAPONYAyemekhane yemekleri saglikli mi

Pilav, balık ve yemeğin üzerine içilen miso çorbası Japon mutfağının ve yemekhanelerinin temel taşlarından. Japonya’da yemekhaneler Avrupa ve Asya menülerini de içeren zengin bir yemek programı sunuyor. İçecek olarak çoğu zaman süt veya tatlı yoğurt içeceği veriliyor. Okulların hemen hemen hepsi  öğlen yemeği veriyor.  Öğlen yemeği ücretli; aileler öğün başına 3-5 TL arasına denk düşen gıda maliyetini, devletse yemeklerin hazırlanması için gerekli olan işçiliği karşılıyor. Okullarda kantin ya da yiyecek içecek satışı yok, her gün için tek bir menü çıkıyor ve her öğrencinin tabağını bitirmesi bekleniyor. Okul saatleri oldukça uzun olduğu için aileler çocuklarına öğün aralarında yemeleri için yemek sepetleri (obento) hazırlıyor.

KENYAyemekhane yemekleri saglikli miAvokado, sadece avokado… Ne zaman ne çıkacağı belirsiz olsa da her gün düzenli verilen öğle yemekleri kuraklıkla baş etmeye çalışan Kenya’da öğrencilerin okula dönmesini, daha umutlu bir gelecek için okula ve derslerine konsantre olmasına bir nebze de olsa katkı sağlıyor.

GÜNEY KOREyemekhane yemekleri saglikli mi

Güney Kore’de yemekhanede daha sağlıklı olduğu gerekçesiyle genellikle geleneksel Kore yemekleri veriliyor. Güney Kore’de okul yemeği denince akla metal servis tepsileri ve bu tepsilerin istisnasız iki gözünü dolduran pilav ve bir tür acılı lahana turşusu olan kimçi geliyor. Diğer gözleri mevsimine göre farklı turşu çeşitleri, et, balık ve  çeşitli çorbalar dolduruyor. İçecek olarak çocuklar en çok tatlı yoğurt içmeyi seviyor.

SİNGAPURyemekhane yemekleri saglikli mi

Birbirinden çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Singapur’da damak zevklerinin farklılığı nedeniyle çoğu okulda tabldot uygulanmıyor. Okul kantinleri her türlü dini, kültürel, etnik farklara istediğiniz yemeği çok ucuza satın alabileceğiniz küçük işletmeler haline getirilmiş. İsteyen öğrenci kendi yemeğini yanında da getirebiliyor. Singapur hükümeti daha sağlıklı öğünler için kantin işletmecilerini az şekerli, yağsız ve sebze ağırlıklı yemekler pişirmeleri için kampanyalar düzenliyor.

SLOVAKYAyemekhane yemekleri saglikli mi

Konserve balık, salata ve meyve… Oldukça sağlıklı bir öğün. Slovak öğrencilerin çoğu okul yemekhanesi yerine evden yemek getirmeyi tercih ediyor.

ŞİLİyemekhane yemekleri saglikli mi

Et, patates, pilav, salata, peynirli ekmek ve meyve suyu… Şili tıpkı aynı kıtayı paylaştığı Brezilya gibi okul yemeklerinde öğrenciler için yüksek kalorili ve mutlaka sebze ve meyve içeren öğünlere öncelik veriyor.

TAYLANDyemekhane yemekleri saglikli mi

Pilav üstünde balık, yumurta ve mevsim sebzeleri… Çinhindi mutfağında yemekler taze pişiyor ve sıcak servis ediliyor. Sadece pilav önceden pişirilip hazır ediliyor.  Bu nedenle öğrenciler çoğu zaman mutfağa ve yemek pişirme işine ortak oluyorlar. Tayland’ın kuzeyindeki bir okulda öğrencilerin kendi elleriyle hazırladığı bu tabak oldukça lezzetli görünüyor.

TAYVANyemekhane yemekleri saglikli mi

Turp çorbası, et, pilav ve sebzeler. Oldukça zengin ve sağlıklı öğünler sunan Tayvan yemekhanelerinde yemekler ücretli. İsteyen öğrenci yemeğini yanında getirebiliyor.

TÜRKİYEyemekhane yemekleri saglikli mi

Türkiye için bugün sofraya kuru fasulye, pilav, salata ve kemal paşa tatlısı koyduk. Okul yemekleri ücretli, özel okullarda genellikle ücrete  dahil ve Türkiye çapında büyük çeşitlilik içeriyor. Son yıllarda  okul yemeklerinin içeriğine eskiye göre daha çok özen gösteriliyor, özellikle çok kalabalık olmayan okulların mutfaklarını kendi mutfakları gibi sahiplenerek işleten ev hanımları ve anneler çocukların kalbini kazanıyor. Kuru baklagiller ve anne babaların pek sevmediği fakat çocukların bayıldığı salçalı makarna okul yemekhanelerinin demirbaşlarından.

UKRAYNAukraynaEt suyuna çorba, makarna ve sosis. Ukrayna’nın Avrupa ve Asya’nın en etobur ülkelerinden biri olduğu iddia ediliyor. Okul yemekhanesinde de et olmayan bir öğün düşünülemiyor bile. Borç çorbası, patates, salam ve sosis çeşitleri okul yemekhanelerinin klasiklerinden.

Derleyen: Handan Saatçıoğlu

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!