Okul Yemekhanelerine Özel Bir Proje: “Paylaşım Masası”

0
682

Ebeveynler çocuklarının beslenme çantalarını çeşit çeşit yiyeceklerle doldurmayı sever. Ama beslenme çantalarındaki yiyeceklerin bir kısmı genellikle israf olur maalesef. Yemekhaneler en sevilen sosyalleşme mekanlarından biri olduğu için çocuklar bütün yiyeceklerini tüketecek fırsatı bulamazlar. Bazıları da bir an önce teneffüse çıkmak için yemeğini sonuna kadar bitiremez.

Bu israfı azaltmak ve ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için Amerika’daki pek çok okulda “paylaşım masaları” kuruldu. Amaç yenmeyen öğle yemeklerinin boşa gitmemesini sağlamak.

Öğrenciler paylaşım masalarına, yemek istemedikleri açılmamış yiyecekleri ya da içecekleri bırakabiliyorlar. İsteyen her öğrenci masadaki yiyeceklerden alıp yiyebiliyor. Beslenme çantasından çıkan öğle yemeği yeterince zengin olmayan çocuklar, daha dengeli beslenmek için masadaki yiyeceklerden yararlanabiliyorlar. Okul günü sona erdiğinde ise okul müdürleri kalan yiyecekleri bir hayır kurumuna ya da derneğe bağışlıyor.

Amerika’da şu an 20 okulda bu program etkin bir şekilde uygulanıyor. “Bu program olmasaydı, artan bütün yiyecekler çöpe gidecekti. Oysa şimdi bize katkı sağlıyor,” diyor okuldan yemek bağışı alan kuruluşlardan biri.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, Haziran 2016’da yayınladığı bir bildiride bu projeden “sağlıklı gıdaların tüketimini teşvik eden ve yiyecek israfını azaltan yenilikçi bir yöntem” diye bahsediliyor.

 

 

Kaynak: https://www.popsugar.com/moms/School-Share-Tables-Leftover-Food-44263471

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here