TRENDLER

Okula Dönüş Döneminde Beslenme Düzeni

Görüntülenme 618

0
Okula Dönüş Döneminde Beslenme Düzeni

Yaz mevsiminde, okulların kapanması ve günlük rutinlerimizin değişmesiyle birlikte, çocukların beslenme alışkanlıklarının da sekteye uğraması kaçınılmaz bir hal alıyor. Okula dönüş dönemiyle birlikte, beslenme düzenini tekrar dengeye oturtmak için birkaç önerimiz var…

  • Yemek saatlerinin okul saatlerine uygun olması, evdeki düzene geçmeyi kolaylaştıracaktır. Öğrencilerin sabahçı, öğlenci veya tam gün olan programına göre; kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin yanında, ara öğünler de ders aralarına ve teneffüslere göre planlanabilir.
  • Yapılan çalışmalar, çocukların güne besin değeri yüksek bir kahvaltıyla başlamalarının, odaklanmalarına ve enerji seviyelerini yüksek tutmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. İyi bir kahvaltı, öğrenme süreci ve beyin gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Okulda veya sosyal ortamlarda fiziki performansları daha uzun sürüyor ve daha geç yoruluyorlar. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocukların ise obeziteye yatkınlığının arttığı gözlemleniyor. Bazı okullarda  kahvaltı servisi var; ancak olmadığı durumlarda çocuğunuzun protein oranı yüksek kahvaltı yapmasını sağlayın. Yumurta, peynir ve süt sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı.
  • Çocuklarınızın okuldan önce iyi bir kahvaltı yapmalarını teşvik etmenin en iyi yolu, sizin de onlarla birlikte oturup kahvaltı etmeniz olacaktır Birlikte kahvaltı etmeniz, kahvaltının önemli olduğu konusunda çocuğunuza rol model olmanızı sağlar. Telaşlı bir sabah rutini kahvaltı etmenizi engelliyorsa, 10 ya da 15 dakikalık ekstra zaman yaratmak için biraz erken kalkabilirsiniz.
  • Çoğu okul, haftalık öğle yemeği menüsünü velilere iletiyor veya web sitelerine koyuyor. Günümüzde okulların büyük bir kısmı, sağlıklı yemek seçeneklerinden oluşan menülere sahip. Ancak yine de okulda yemek yiyen çocukların yeterince yemediğinden şikayet eden velilerin sayısı da hayli fazla. Gün içinde yetersiz beslenme, çocukların sınıfta dikkatlerinin çok daha kolay dağılmasına ve okul sonrasında kendilerini çok daha aç hissetmelerine sebep oluyor. Eğer çocuğunuzun okuldan sonra aşırı aç olduğunu fark ediyorsanız, okulda nasıl yemek yediğini sorun. Okulda verilen yemekleri yemeyen bir çocuğunuz varsa, yemeği evden götürmesi, sevdiği sağlıklı yemekleri yemesini sağlamanın en iyi yolu olabilir.
  • Gün içinde sıvı olarak 1-2 litre su ve taze sıkılmış meyve suyu tüketmesine dikkat edin. Su şişesinin içine birkaç damla limon sıkmak sindirimi de kolaylaştıracaktır.

  • Okul kantininde satılan ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına dikkat edin. Burada satılan yiyecekler sağlıklı besin ihtiyacını karşılamaya elverişli değilse, bir beslenme çantası hazırlayarak ona ara öğün alışkanlığı kazandırabilirsiniz. İçine meyve, galeta, kuru meyveler, salatalık, havuç, tam tahıllı, peynirli sandviç gibi yüksek besin değeri olan yiyecekler dışında, süt veya ayran da koyarak iki öğün arası zil çalan mideyi susturabilirsiniz. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde tutulması tavsiye ediliyor. Kefir veya probiyotik gıda takviyesi de bağışıklık sisteminin günü daha sağlam geçirmesine katkıda bulunuyor.
  • Tüm bu beslenme düzenine ek olarak, en az beslenme kadar önemli maddeyi sona bıraktık: Uyku. 6-13 yaş aralığında, 9-11 saat uyuması gereken çocuğun günlük davranışları, dikkati ve ruh hali yaz mevsiminin rehavetiyle birlikte bozulabiliyor. Çocuğunuzun gece iyi bir uyku çekmesi için her gün aynı saatlerde yatmasına; yatmadan önce çevresinde televizyon, video oyunu veya cep telefonu olmamasına; odadaki ışığın loş olmasına dikkat edin.

 

Kaynak:? https://www.childrens.com/health-wellness/back-to-school-nutrition-tips

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!