TRENDLER

Okuldaki Hava Durumu

Görüntülenme 678

0
Okuldaki Hava Durumu

“Başarı, istediğini elde etmek; mutluluk ise elde ettiğini sevmektir.”   

– La Fontaine

Hepimizin hayat kalitesini belirleyen en önemli şeylerden biri başkaları ile girdiği etkileşimlerin niteliği. Okul içinde gün boyunca öğrencilerle, velilerle ve meslektaşlarımızla etkileşim halindeyiz. Bu etkileşimlerin çoğu olumlu veya olumsuz iken çok azı “nötr” oluyor.  Olumlu ve olumsuz etkileşimlerin bize mesajı “varsın/önemlisin” ya da “yoksun/önemsizsin” şeklinde oluyor.  Okula girdiğimiz andan itibaren birçok olumlu ve olumsuz etkileşim ile günü bitiriyoruz. Sabah size günaydın demeyen meslektaşınız, verdiğiniz ödevi sorgulamak için gelen veli görüşmesi, verimsiz toplantılar vs. tüm bu olumsuz etkileşimlerin öğretmenler üzerindeki etkisi sigaranın sağlık üzerindeki etkisi gibi yavaş ve derinden ilerleyerek, özsaygıyı zayıflatan, üretkenliğini ve yaratıcılığını azaltan ve yaşama sevincini törpüleyen bir etki.

Nobel ödüllü psikolog D. Kahneman’a göre her gün 20.000 civarında etkileşime giriyoruz. Bu etkileşimlerin “nötr” olanları unutulsa da iz bırakanlar olumlu veya olumsuz olanlar. Yapılan araştırmalarda iş ortamında size verilen 1 olumsuz mesajın 3 olumlu mesaj ile desteklendiği çalışma gruplarının başarılı olduğu, aksi durumlarda (1 olumsuz mesaja 2 olumlu mesaj gibi) gruplarda verimliliğin azaldığı görülüyor. Oysaki bizler eğitim sistemimizin geleneği olan “yanlışı yakalama” üzerine kurulu bir düzende hareket ettiğimiz için “doğruyu görmeye” odaklanamıyoruz. Ancak şunu unutmamalıyız, olumlu duyguları ve etkileşimleri bir lüks veya fantezi olarak görmekten öteye geçirerek optimal düzeyde yaşayabilmek, çalışabilmek için temel gereksinim olarak görmeliyiz. Peki çok hızlı ve tempolu bir akış içinde geçen okul gününde olumlu etkileşimleri artırmanın yollarını bulabilir miyiz?

İyimser tutum ve yaklaşımı tercih etmek: Başarısızlık ve engellerle karşılaştığımızda nasıl davranıyoruz? Bunun cevabı bizim iyimserliğimize dair ipuçlarını veriyor. Olumlu duyguların günlük gıdalar kadar gerekli olduğunu unutmadan her türlü engel karşısında iyimserliği elden bırakmamalıyız.

Daha çok bağ kurmaya çabalamak: Yöneticiniz sizi yalnızca problem olduğunda arıyorsa, aradığında tedirgin olmanız ve buna şartlanmanız normaldir. Öğretmenlerin özel hayatına dair hiçbir bilgisi olmayan, yaşadığı zorluklardan bihaber olan bir yöneticinin onunla bağ kurmasının çok zor olduğunu biliyoruz. Bağ kurması gereken tabii ki yalnızca yöneticiler değil öğretmenlerin öğretmenlerle, öğrencilerle ve çalışanlarla da bağ kurması okul içi olumlu iklimi besleyen en önemli faktörlerden biri.

Rosenthal Etkisi (Kendini Doğrulayan Kehanet): Birlikte çalıştığımız insanlardan beklentilerimiz onların bize karşı olan davranışlarını şekillendiriyor, bu nedenle beraber çalıştığımız insanlardan olumlu beklentiler içinde olmanın olumlu davranışlarla sonuçlandığını hepimiz biliyoruz, önemli olan bunu günlük hayatta uygulamaya dönüştürmek.

Olumlu okul ikliminin gerçekçi olmayan pozitif bir yaklaşımla oluşturulamayacağını bilerek, olumsuz etkileşimler için ise son söz olarak yanlışların görmezden gelindiği ve her şeye olumlu bakılması gerektiği anlamı çıkmamalı. Çünkü olumlu geri bildirim, övgü ve takdir gerçek temellere dayanmadığında patlak bir lastiğe sürekli hava basmaktan farksızdır.  Yanlışları ve sorunları görmezden gelmek de tehdit ve engelleri yok saymak, yaşanacak problemlerin ertelenmesine ve büyüyerek karşımıza çıkmasına yol açacaktır. Unutmayalım her türlü anlaşmazlık durumunda önemli olan haklı olmak değil haklı kalabilmek ve sorunun çözümüne katkı sağlamaktır.

Bunun içinde tepkilerimiz Aristo’nun iki bin yıl önce söylediği gibi;  doğru zamanda, doğru kişiye, doğru biçimde, doğru gerekçeyle, doğru düzeyde olmalı.

 

Kaynakça: Acar Baltaş “Ekip Çalışması ve Liderlik”

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!