TRENDLER

Okullar Teneffüse Çıkarmamayı Bir Cezalandırma Yöntemi Olarak Kullanmaktan Neden Vazgeçmeli?

Görüntülenme 143

0
Okullar Teneffüse Çıkarmamayı Bir Cezalandırma Yöntemi Olarak Kullanmaktan Neden Vazgeçmeli?

Bir veli olarak konu sınıf disiplinini sağlamak olduğunda, her zaman öğretmenin tarafında olmuşumdur. Öğretmenlerin her gün sabahtan akşama kadar nelerle uğraştıklarından ve kullanmaya gerek duydukları sınıf yönetimi teknikleri ve stratejilerinden haberdar değilim ama çoğu veli gibi ben de gerekli olan ve disiplin yöntemlerine uygun gördükleri ne varsa uygulamaları konusunda onlara (ve okul yönetimine) tam olarak güvenimi ortaya koyarım.

Ancak son yıllarda, bu disiplin yöntemlerinden biri, okullardaki her çeşit kural ihlali için çok yaygın olarak kullanılır oldu ve bu yüzden ilgi odağı olmaya başladı. Peki nedir bu? Teneffüslerden mahrum bırakmak.

Günümüzde çocuklar, geç ödev ve imzasız veli formu tesliminden sınıf düzeni bozmaya kadar her şeyin bir sonucu olarak teneffüse çıkartılmıyorlar (ya da teneffüs süresince oturtuluyorlar). Bu öylesine yaygın bir uygulama ki, bir araştırmaya göre okulların yüzde 81’inden fazlasında uygulanıyor ve okul müdürleri ceza zamanlarının yaklaşık yüzde 77’sinde bu cezayı kullanıyor.

Her ne kadar öğretmenler bunun çok etkili bir uygulama olduğunu iddia etse de, bir çocuğu ceza olarak teneffüse çıkarmamanın çok ciddi sonuçları olabiliyor.

Genel olarak hepimiz okullardaki teneffüslerin ve dışarıdaki serbest oyunun, çok sayıdaki ve geniş kapsamlı yararlarının farkındayız. Araştırmalar, çocukların derslerden uzaklaşacak bir araya ihtiyaçları olduğunu ve bu araların çocuğun yaratıcı, sosyal ve duygusal gelişimi için çok önemli ve gerekli bir rolü olduğunu gösteriyor.  

Öyleyse neden okullar böylesine hayati bir şeyi çocukların elinden almakta ısrar ediyorlar?

Öncelikle, günümüz öğretmenleri, konu sınıf disiplini olduğunda çok az seçenekleri olduğunu dile getiriyor. College of Education profesörlerinden Olga Jarrett, eğitimcilerin başka ne yapacaklarını bilmediklerinden bu cezalandırma yöntemini kullandıklarını söylüyor. Ele avuca sığmaz çocuklarla dolu bir sınıfta kontrolü sağlamak için teneffüsü iptal etmek, bir öğretmen için birkaç seçenekten biri gibi görülüyor. Ayrıca çocuğun sonucunu hemen görebileceği, herhangi bir onay ya da velilere bir not göndermeyi gerektirmeyen bir uygulama.

Teneffüs, öğrenci ve öğretmenlerin ihtiyacı olan, düzenli ve devamlı bir mola olmak yerine hak edilen bir ayrıcalık gibi hissedilmeye başlandı. Öğrenciler teneffüsü kazanılması gereken bir şey olarak hissettiklerinde, öğretmenlerin hak edilmediğini düşündükleri anlarda teneffüsü kaldırmaları da kolay oluyor.

Üstüne üstlük yerinde duramayan ve huzursuz çocuklar teneffüse en çok ihtiyacı olan, ama aynı zamanda teneffüsten en çok mahrum bırakılan çocuklar oluyor. Bir ortaokul müdürü olan Sheila Kahrs’a göre “kötü” davranışlarından ötürü çocukları, teneffüs saatinin bir kısmında ya da tamamında oturtarak cezalandırma pratiği, çocuklar mola verme ve fazla enerjilerini atma şanslarını kaybettiğinden, problemi daha kötü hale getiren olumsuz etkilere sahip olabiliyor.

Yakın zamanda, Amerikan Pediatri Akademisi bile teneffüsün kritik rolü ve onun askıya alınma uygulamaları üzerine çarpıcı bir açıklama yaparak teneffüs tartışmalarına dahil oldu. Bu açıklama, bu uygulamanın çok sık yapıldığından endişelenmeleri durumunda, ebeveynlerin okullarıyla da paylaşabilecekleri bir açıklama. Açıklamada şöyle deniyor: “Teneffüs çocuğun sosyal, duygusal, fiziksel ve zihinsel gelişimini olabilecek en iyi hale getirmek için gün içinde verilmesi gereken bir aradır. Esas itibariyle teneffüs çocuğun kişisel zamanı olarak algılanmalı ve herhangi bir akademik ya da cezalandırma nedeniyle askıya alınmamalıdır.”

The National Association for Sports and Physical Education (Ulusal Spor ve Beden Eğitimi Birliği) de, “Öğrenciler, sınıfta derslerini tamamlasınlar diye ya da cezalandırılmak amacıyla  teneffüsten men edilmemelidir,” diyerek konuya dahil oldu.

Uzmanlara göre öğretmenlere disiplin konusunda daha iyi bir alternatifler sunulmadığı  sürece bu açıklamalar yeterli olmayacak. Bu alternatiflerden bazıları daha pozitif bir yaklaşım ve disiplini doğrudan problemli davranışla ilişkilendirmek olabilir. Örneğin, kaba davranan bir çocuğun tüm teneffüs zamanını almaya yönelmek yerine, öğretmenler öğrencinin özür dilemesini isteyebilir ve belki sadece teneffüsün kaçırdığı ilk bir ya da iki dakikası, yaptığı şeyin yanlışlığını gösterebilir.

Veliler, disiplin ve sınıf yönetimi konusunda öğretmenlerle iş birliği yaparak teneffüs “hakkının” savunulmasında en ön sıralarda yer alabilirler ve almaları da gerekir. Okullardaki teneffüs kurallarının oluşturulmasının ve uygulanmasının içine dahil olarak, çocuklarımızın okul gününün en önemli etkinliklerinden birini kaçırmaya devam etmediklerinden emin olabiliriz.

 

Çeviri: Ayşegül Sarıoğlu

Kaynak: http://www.scarymommy.com/this-is-why-schools-need-to-stop-taking-away-recess-as-a-form-of-punishment/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!