Okulun İlk Gününde Her Öğrencinin Duyması Gereken 6 Mesaj

1
12002

Öğrencilerimizin duymaya “ihtiyaç duyduğu” sayısız “mesaj” var. Ancak bu yazıda, bana göre en önemli olan altı mesajla kısıtlı kaldım. Bu yazıyı başka bir gün yazsaydım, muhtemelen farklı mesajları öne çıkarırdım. Bu yüzden lütfen önemli olduğunu düşündüğünüz mesajları siz de yorumlara bırakmaktan çekinmeyin.

Derse, hemen konuya girerek başlamak yerine öğrencilerle aranızda bağ kurmaya odaklanarak başlamanızı öneririm. İşte bu sırada onlara verebileceğiniz mesajlar: 

1. Sınıfın odak noktası sizsiniz, ben değil. 

2. Bu sınıfta hem bir öğrenci hem de bir insan olarak çok önemlisiniz. 

3. Ders saatlerinde öğrenme faaliyetlerine katılmanız bekleniyor. Aktif bir öğrenci olmalısınız. Sınıfın “kolaylaştırıcısı” olarak benim tek görevim bu olacak: Kolaylaştırmak. Öğrenme faaliyetlerini size anlatacağım, ama kendi öğrenmenizden kendiniz sorumlu olacaksınız.

4. Yaptığınız her şey – ister iyi ister “kötü” olsun- sınıftaki herkesi etkiler. Yani yaptığınız her şey önemlidir, çünkü siz önemlisiniz. 

5. Bocalama öğrenmenin bir parçasıdır. Eğer basit geliyorsa, muhtemelen o anda bir şey öğrenmiyorsunuz demektir. 

6. Her şeyi öğrenebilirsiniz. Ne bildiğinizden ya da bilmediğinizden, hangi konuda iyi olduğunuzdan ya da olmadığınızdan daha önemlisi, bu zihniyete sahip olmanızdır. 

 

Kaynak: https://www.teachthought.com/pedagogy/6-messages-every-student-hear-first-day-school/

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here