Okulun İlk Gününde Öğrencilerin Sizi Sevmesini Sağlamanın 6 Yolu

3
33248
Eğer okulun ilk gününde bütün gün boyunca müfredattan hiç bahsetmeseniz ne olabilir?

Geçtiğimiz günlerde eğitimpedia’da yayınladığımız “Öğretmenlerin Okulun İlk Gününde Asla Yapmaması Gereken 14 Şey” isimli yazı oldukça ilgi gördü. Çoğu okuyucu “yapılmaması gerekenler” listemizle aynı fikirde olsa da, bazıları, özellikle yeni öğretmenler aynı listenin pozitif versiyonunu merak etti: “Peki tam olarak ne yapmalıyım?”

En kısa ve basit cevap şu: Sizi sevmelerini sağlayın. İşte bunu başarmanın yolları:

1 – Herkesin ismini tek tek öğrenin (150 öğrenciniz olsa bile)

Kimse bunun kolay olduğunu iddia etmiyor, ama bu, birinci günde yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri. Yıllar boyunca, üçüncü haftaya gelmemize rağmen öğrencilere isimlerini sorup durdum. Hiçbir bahanem yoktu, sadece tembellik ediyordum. Öğrencilerinizin çoğu zaten kendilerini görünmez hissedecekler. Daha ilk günden isimlerini öğrenerek onlara ne kadar önemli olduklarını gösterin.

İsim oyunları oynayın, sorular sorun, isimleri tekrar edin, söylerken isimleri yazın. Ne gerekiyorsa yapın ve o isimleri öğrenin. Tıpkı eski ve sevilen “Cheers” adlı dizinin jenerik müziğinde olduğu gibi, “Herkesin adını bildiği bir yerde olmak istersin”. Öğrencileriniz de öyle.

2 – Gülümseyin

Öğrencilerin kaç kez “Bay Barnes yüzünüz asla gülmüyor” dediğini saymak için bir abaküse ihtiyaç duyardım. Korkunç günlerdi. Nefret etmesi çok kolay olan aksi biriydim. Gülümsemeyi öğrendiğim için çok mutluyum. Ben gülümsemeye başladığımda, karşılığında öğrencilerim de bana gülümsedi. Beni ve sınıfımı daha çok sevmeye başladılar. Ve sonra öğrenmek eğlenceli bir hale geldi.

3 – Öğrencilere nelerden nefret ettiklerini sorun

Öğrenciler; okulun, sizin konunuzun ya da belli öğretme tarzlarının nelerinden nefret ettiklerini tartışırlarken, öğrencileri gruplara ayırmak ve onlar hakkında bir şeyler öğrenmek (ve isim pratiği yapmak) için size harika bir fırsat sunarlar. Pek çok öğretmen, öğrencilerden kendileri hakkında ya da geçirdikleri yaz tatili ya da yapmaktan keyif aldıkları şeyler hakkında bir şeyler yazmalarını ister. Konuyu değiştirir ve onlara nelerden nefret ettiklerini sorarsanız ve dürüst olmalarına asla kızmayacağınıza söz verirseniz, size güvenmeye başlayacaklardır. Ve güven, sevgiye uzanan yoldaki en önemli atlama taşıdır.

4 – Müfredatı unutun

Eğer okulun ilk gününde bütün gün boyunca müfredattan hiç bahsetmeseniz ne olabilir? Elbette birkaç çalışkan çocuk size ders programını soracaktır. Onlara şunu söyleyin: “Şu anda bu konu hakkında endişe etmeyin. Haydi biraz eğlenelim” Yüzlerindeki ifadeyi hayal edebiliyor musunuz?

5 – Onları güldürün

Gülmenin sınıfımda “felaket” olarak görüldüğü bir dönem vardı. Her zaman ve sürekli çalışmak vardı. Ve bu kesinlikle hiç de eğlenceli değildi. Geçirdiğim harika bir yazdan sonra öğrenmenin bilgi kadar eğlenceyle de ilgisi olduğunu keşfettim.

Öğrencileri güldürmek için okulun ilk gününden daha iyi bir zaman olamaz. Komik bir tişört giyin, aptalca bir espri yapın ya da bir palyaço gibi giyinin. Onları güldürün. Ve sonraki günleriniz şimdiye kadar geçirdiğiniz en güzel okul günleri olabilir.

6 – Onlara ilham vermeyi vadedin

Okulun ilk gününü samimi bir vaatle bitirin (elbette sözünüzü tutmanız gerekecek). Şuna benzer bir şey söyleyin: “Merak ve ilham dolu bir yolculuğa başlıyoruz. Eğer bana elinizden gelen en iyi çabayı göstereceğinize söz verirseniz, ben de size ilham vereceğime söz veririm.”

Kendi çocukluğunuzu düşünün. Sevdiğiniz en az bir öğretmen vardır. Bunu, öğretmeninize değil ama arkadaşlarınıza ve ailenize söylemişsinizdir. Sizi meraklandıran, size ilham veren bir öğretmenle muhteşem bir gün geçirmişsinizdir mutlaka. Öğrenmeyi ne çok sevdiğinizi, bir fark yaratmak istediğinizi fark etmenizi sağlayan bir öğretmenle.

Bugüne dek hep siz insanlara bir öğretmeni sevdiğinizi söylediniz.

Bir gün, eğer bir şeyleri doğru yaparsanız, bir öğrenci (umarım pek çoğu) birilerine sizi sevdiğini söyleyecektir.

Ve bu yolculuk okulun ilk gününde başlar.

 

 

Kaynak: http://www.brilliant-insane.com/2015/08/6-ways-to-make-students-love-you-on-the-first-day-of-school.html

3 YORUMLAR

  1. Öğrencilik hayatıma baktığımda, öğretmenlerimin ilk günlerine dair yaptıklarından şunları hatırlıyorum. Daha doğrusu bende etki bırakan… Lisede de fizik öğretmenimiz yeni gelmişti ve girdiği ilk derste bizi sınav yapmıştı ( bilgimizi ölçmek için) Bir diğeri de 6. Sınıftaki din kültürü ve ahlak bilgisi ogretmenim.Okulun ilk günü ve son ders sınıfa bağırarak çağırarak girmiş; sıralar konusunda emirler yağdırmış; tertip düzen disiplin konusunda Nasihatler vermişti.Sınıfta kimse konuşamıyor, çıt çıkaramıyordu.İlk ders bitince herkesin yanakları kırmızı kırmızı olmuştu. Neden bu okula geldim diye düşünmeye başlamıştım. .. zaman ilerledikçe iki öğretmenimin de şahane insanlar olduğunu gördüm ve onları sevdim… Öğrencilik hayatımda öğretmenlerimle problemlerim olmadı. Ama arkaya dönüp baktığımda bu iki ogretmenimin ilk günlerini hatirliyorum; etki birakmislar.. Şu an düşünüyorum da olumlulari degil, olumsuzu hatırlıyorum.

  2. Yazı mantıklı geldi fakat ilk günleri hiç hatırlamadığımı fark ettim. Süreçler ve öğretmenlerimin etkileyici özellikleri hep hafızamda yer tutuyorum ama başlangıçlar hiç yaşanmamış gibi.

  3. Çok güzel bir yazı, metinde geçen isimlerle de anlaşıldığı gibi yabancı bir öğretmenin Abd veya avrpa’da yaşan bir öğretmen. Evet bir öğretmen olarak tüm bu tüyoları uygulamaya can atıyorum; ama burası ne avrupa ne de ABD. Artık hiç şey eskisi gibi değil türk devlet okullarında malesef psikolojisi bozuk, başıbozuk ve en ufacık tebessümle tepene çıkacak öğrencilerle dolu malesef. Hep söylerim avrupalı olduğunu zannedip ortadoğulu olan bir milletiz. Unutun tüm bu kuralları ve boşverin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here