Okyanuslardaki Plastik Atıklardan Tasarlanan Dev Balina

0
351

Belçika’nın Brugge kentinde “Akışkan Şehir” temasıyla düzenlenen Brugge Trienal 2018 Tasarım Festivali kapsamında, Pasifik ve Atlantik okyanuslarından toplanan beş tondan fazla plastik atıktan oluşan 12 metre uzunluğunda dev bir balina heykeli tasarlandı.

Amerikalı mimarlık ve tasarım firması STUDIOKCA, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin okyanuslarımızda biriken atıklara nasıl katkı sağladığına; kıyılarımıza vuran ve su altı yaşamını tehlikeye sokan ve öldüren plastik atıklara dikkat çekmek istedi.

Gökdelen ismi verilen balina şeklindeki plastik heykel, içinde yaklaşık 4,000 metrekarelik atık barındırıyor. Bu, şu anda denizlerimizde dolaşan 150 milyon ton atığın yalnızca küçücük bir kısmı.

STUDIOKCA ekibi, Hawaii Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile iş birliği yaparak birçok sahil temizliği çalışması yaptı. Ekip, 4,500 kiloluk balina için kullandığı plastik atığın çoğunu bu şekilde topladı.

Tasarım firmasının yöneticilerinden Jason Klimoski, projeyle ilgili şöyle diyor: “Şu anda okyanuslarda yüzen 150 milyon ton plastik atık var. Bunlar bizim okyanuslarımız, birlikte paylaştığımız okyanuslar. Ağırlık olarak mukayese edildiğinde okyanuslarda, balinalardan çok daha fazla plastik atık yaşıyor. Bu proje, okyanuslarda yüzen plastik atık türlerini ve miktarını gözler önüne sermek için bir fırsat oldu.”

Tamamıyla plastikten oluşan bu devasa Gökdelen ile ilgili daha fazla bilgiye ekibin internet sitesinden ulaşmak mümkün. 

Kaynak: http://www.thisiscolossal.com/2018/06/whale-made-of-plastic-waste/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here