TRENDLER

Olaylı Eğitim

Görüntülenme 378

0
Olaylı Eğitim
Serimizin onuncu bölümünde Cizre’den yazılmış bir mektup var:

Sevgili arkadaşım, dostum, mesai arkadaşım Ali KOÇ ile Türkiye’de eğitim alanında 2014 yıllı içerisinde en önemli üç olay ne olabilir diye sohbet ettik.

“2014 yılın en önemli eğitim gündemleri nedir? Ve sizce neden önemlidir?”

Bu konuyu araştırdıklarını herkese sorduklarını söylediler.

Yaşadığımız coğrafyadan dolayı mı yoksa eğitimdeki fırsat eşitsizliği mi ona da siz karar verin. Dershanelerin kapatılması, binlerce yöneticinin görevden alınması, karma eğitime son verilmesi ile ilgili gündem oluşturulması… Bunlar bizim için çok da önemli olaylar değiller.

Dershaneler kapatılmış. Olabilir buralarda zaten dershane yoktu ki. Var olan dershaneler belli bir kesime aitti ve  o zümreye ait olmadığın sürece o dershane sana ait olmazdı.

Binlerce okul yöneticisi görevden alındı. Olabilir buralarda yönetici bulamasın ki. İlanla okul müdürü ve müdür yardımcısı aranır. Hatta bazı okul müdürlükleri ve köy okulları yönetici kadroları boş olur.

Devletteki imkansızlıkların üstüne insanların eğitime karşı duyarsızlıkları eklenince, yönetici ve öğretmenlerin maddi imkan yaratmak için neler hayal ettikleri ortada. Hep hancı yolcu meselesi anlatılır. Aslında en güzeli bizim buralarda olur. Her sene görev yapan öğretmenlerin % 40 tayin ile batı illerine giderler. Yerlerine Eylül ayında giden sayı kadar yeni atama olursa; eh, bir nebze dersler dolu geçer. Ama olur da atama gecikirse işte o zaman siz varın düşünün okulların hallerini. Üstüne bir de boykot varsa, her yer düğün dernek olur. Aslında hep düşünmüşümdür okullar neden bir hafta boykot edilir diye . Öğretmensizlikten dolayı zaten doğal boykot var.

2014 yıllında önemli sayılacak olaylardan bir tanesi de “eğitimde anadil protestoları” esnasında yakılan okullar oldu. Ve bu okullar zamanında onarılmadı. Adeta cezalandırıldı.

Eğitimde” iyi bir yere geleceğiz” iddiasında olan bir sistem var . Öte tarafta çöktüğünü gördüğümüz bir sistem var. Ne olacak ? Bu coğrafyada sınıflara sokacak öğretmen bulamazken, çocuklarımız hala kalabalık sınıflarda oturacak sıra bulamıyor. Merkezde bulunan okulda 1.sınıfa başlayan oğlumun sınıf mevcudu 48 kişi ki buna da şükür. Ya sınıf mevcudu diğer okullar da olduğu gibi 60 olsa ne yapardık? Ya da “sınıf öğretmeni kadrolu, daha ne istiyorsun?”diyen binlerce insan.

Aslında bu problemler tüm ülke için geçerli. Anadolu da bir çok şehir ilçe köy bu durumlarda. Hangi öğretmenin tayini çıktı, önümüzdeki eğitim öğretim yılına kaç eksik öğretmen ile eğitim öğretime başlayacağız ve eylül ayında atanacak öğretmenlerin barınması durumu ne olacak kaygıları ile yaşayan bizler için, ülke genelinde yaşanılan önemli olaylar bizi çok bağlamıyor.

Çünkü bizim zaten önemli olaylarımız var.

cizreden_sevgiler

Türkiye 2014 yılı eğitim olayları
Mehmet Nuri Zeren Kimdir?

1994 Yıllında sınıf öğretmeni olarak atandım. Şırnak ili Cizre ilçesinin bir çok köyünde görev yaptım. İlçe merkezinde yönetici olarak görev yaptım. Halen öğretmenevi müdürü olarak görevimi sürdürüyorum.

 

EĞİTİM TÜRKİYE 2014 / SERİNİN TÜM BÖLÜMLERİ

BÖLÜM 1: Suat Kardaş, Dersaneler Yasası, PISA 2012

BÖLÜM 2: Bilgin Gavaz “Ödevler, sınavlar, çocuklardan seviyeüstü davranışlar bekleyen aceleci öğretmen ve veliler”

BÖLÜM 3: Özgür Şensoy “Nitelikli öğretmen yetiştirebiliyor muyuz?”

BÖLÜM 4: Burcu Uçaray “Eğitimde aileler inisiyatifi ele alıyor…”

BÖLÜM 5: Kenan Çayır “Eğitimdeki güncel tartışmalara farklı bir gözle bakmak”

BÖLÜM 6: Ali Koç “Bugünkü sorunlarımızın kaynağı dünkü çözümlerimiz…”

BÖLÜM 7: Elif Doğan “Anne Gözüyle: Eğitim Denince Aklımıza Takılan Sorunlar…”

BÖLÜM 8: Ece Karaboncuk “Eğitimin “Çok” Konuşulanları: Okul Seçimi, Öğretmen Atamaları ve Bilişim Eğitimi…”

BÖLÜM 9: Merve Özçelik: Eğitimin Çözülemeyen Denklemi: Bedelli Matematik Çıksın İstiyoruz!

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!