TRENDLER

Online Eğitim ile Yüz Yüze Eğitim Arasında Olması Gereken 9 Fark (2. Bölüm)

Görüntülenme 15538

0
Online Eğitim ile Yüz Yüze Eğitim Arasında Olması Gereken 9 Fark (2. Bölüm)

Yazının ilk bölümü için: https://www.egitimpedia.com/online-egitim-ile-yuz-yuze-egitim-arasinda-olmasi-gereken-9-fark-1-bolum/

5. “YÜZ YÜZE” YAPILAN DERSLER AKTİF ÖĞRENME İÇİN KULLANILMALI.

Online dersler genellikle öğrencilerin istedikleri zaman ulaşabilecekleri asenkronize içeriklerden oluşur. İdeal olan da budur; her öğrencinin teknoloji erişimi, internet bağlantısı ve ev programı aynı olmadığı için eşzamanlı (senkronize) dersler bazı öğrencileri dezavantajlı duruma sokabilir.  

Ancak bir noktada “yüz yüze” ya da eşzamanlı dersler vermeniz gerekebilir, bu durumda öğrencileri küçük gruplara bölmek işinizi kolaylaştıracaktır. 30 öğrencinin aynı anda bir toplantıya katılmasını sağlamak neredeyse imkansızken, bunu 4 öğrenciyle yapmak çok daha yönetilebilir bir iştir. Kitchen, ortalama dört kişiden oluşan ve uzun süre birlikte kalan “izci grupları” oluşturmayı tavsiye ediyor. Bu düzen, öğrencilerin birbirlerini daha iyi tanımalarına ve aralarında güven oluşmasına imkan veriyor. Öğrenciler, çeşitlilik sağlanması adına farklı aktiviteler için grup değiştirebilirler, ancak “izci grupları”nın okul dönemi boyunca istikrarlı bir temele sahip olması gerekiyor.

Peki bu farklı formatlar için ne tür ders faaliyetleri kullanılmalı?

Kitchen’a göre en işe yarayan yöntem, doğrudan öğretim içeriklerini – kısa video dersler ve okumalar gibi – senkronize yapmak. 

Eşzamanlı toplantıları ise daha interaktif ve katılım gerektiren dersler için kullanabilirsiniz. “Öğrencilerin derse katılmasını, zamanlarının buna değeceğini görmelerini istiyorsak,” diye açıklıyor Kitchen, “Onlara aktif ve ilgi çekici içerikler sunmalıyız. İstedikleri zaman materyal üzerinde çalışabilir, sınıflandırabilir, düzenleyebilir, fikir belirtebilir ve tartışma açabilirler. Bunlar küçük gruplarla yapabileceğiniz harika şeyler.”

6. DERSLER BASİTLEŞTİRİLMELİ VE YAVAŞLAMALI.

Online öğretim, kapsamlı içerikleri işlemek için uygun bir ortam sağlamaz, bu nedenle konuları seçerken akıllıca davranmalı ve en önemli şeyleri işlerken yavaşlamalısınız. Kitchen’a göre, bu seçimleri yaparken kendinize sormanız gereken sorular şunlar: 

 • Öğrenciler için avantajlı olan ne? Neyin sürekliliği var? Hangi bilgiler elzem?
 • Öğrencilerin bir sonraki sınıfa ya da derse geçmeden önce sahip olmaları gereken bilgi ve beceriler neler?  
 • Birçok içerik alanına aktarılabilen uygulamalar hangileri ve nasıl ön plana çıkarılabilir? Analiz etme, argüman oluşturma, metinler aracılığıyla güçlü bir bilgi tabanı oluşturma ve konuşma becerileri birçok farklı konu üzerinden öğretilebilir.
 • Hangi araçlar birden fazla amaca hizmet edebilir? Öğrencilere Padlet gibi dijital yardımcılar kullanmayı öğretmek, onlara ses, çizim, yazma ve video kullanma fırsatı verir. Dijital olmayan araçlar da işe yarayabilir: Öğrenciler evin içinde buldukları tuvalet kağıdı rulosu gibi nesneleri kullanarak ödevlerini tamamlayabilir ve öğretmenlerine çalışmalarının fotoğrafını gönderebilirler. 

7. DERSLERİNİZ ERİŞİMİ KOLAY, NET VE ÇOK FORMATLI OLMALI.

Öğrencilerle aynı sınıfta olmadığınız için dersleriniz eskiye oranla çok daha fazla önem taşıyor.

 • Derslerinizi istikrarlı bir alan ve zamanda yapın. Ebeveynler için bu öneride bulunmuştuk, ancak ders planı oluşturma açısından da tekrar etmekte fayda var: Öğrencilerin ders anlatımlarınıza nasıl ulaşabileceklerini anlamaları için eğitimler düzenleyin. 
 • Ders anlatımlarınız net olsun. Tüm öğrencilerin anlayabileceğinden emin olmak için tekrar tekrar okuyun. Hazırladığınız içerikleri kendinize tekrar etmeyi alışkanlık haline getirin ki problemli kısımları fark edip çıkarabilesiniz. 
 • Derslerinizi birden fazla formatta hazırlayın. Ödev açıklamalarınız mümkünse hem yazılı hem de video formatında olsun, böylece öğrenciler kendilerine en uygun yöntemi seçebilirler. Haftalık veya günlük eşzamanlı toplantılar yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bu toplantıları çevrimiçi yapmanın en güzel yanı, gün içinde aynı sınıfın farklı gruplarına ders verseniz bile, öğrencilerin artık ders süresiyle sınırlanmamaları ve kendileri için en uygun toplantıya katılabilmeleri.

8. GELENEKSEL NOT VERME YÖNTEMLERİ YERİNİ GERİ BİLDİRİME BIRAKMALI.

“Uzaktan eğitim döneminde hepimizin notlar ve dersi geçme/dersten kalma konularında farklı gereksinimlere sahip olduğunu gördük,” diyor Kitchen. “Öğrencilerinizi iletişim ve bağ kurarak desteklemeniz gerekiyor. Ders notunun 95 ya da 65 olması, öğrenciye neyi doğru yaptığı ve neyi geliştirebileceğiyle ilgili bilgi vermiyor, bu nedenle sözlü ve yazılı geri bildirim çok önemli.”  

Yani online derslerde öğrencilerinizin ödevleri ve görevleri için yapıcı geri bildirimlerde bulunun, yalnızca not vermekle yetinmeyin.

 • Google Clasroom gibi öğrenme platformlarının çoğu geri bildirim vermeyi kolaylaştıran özelliklere sahip. Bunları birincil yönteminiz olarak kullanın.
 • Floop gibi araçlar yerinde geri bildirim vermeyi sağlıyor ve özellikle matematik dersleri için kullanışlı.
 • Geri bildirimleriniz sık ve spesifik olmalı.
 • Öğrencilerin ve ebeveynlerin de ödevler hakkında size geri bildirim vermesi için imkan sağlayın.

9. SON DEĞERLENDİRME YARATICILIĞA ODAKLANMALI.

Kitchen, online eğitimde “Öğrenciler kolaylıkla kopya çekebilirler. Onları geleneksel testlere ve sınavlara tabi tutarsak cevabı internetten bulmaları zor olmayacaktır,” diyor. 

Buna karşı en iyi çözüm, öğrencileri yaratıcılığa teşvik etmek. Video, podcast, dijital veya somut sanat eserleri, yazı, çizgi roman vb. hazırlayabilirler. “Bir şeyi yapmak veya yaratmak durumunda kaldığınızda kopya çekmek çok daha zordur. Ayrıca tüm alanları birleştirir ve öğrenciler öğrendiklerini ortaya çıkardıkları işe aktarabilirler.”  

 • Değerlendirme için, son ürünün yansıtacağı öğrenme hedeflerini vurgulayan ayrıntılı bir değerlendirme tablosu kullanın. Tek noktalı bir değerlendirme tablosu işinizi görecektir.
 • Öğrencilerin kullanacakları araçları keşfetmelerine yardımcı olun.
 • Ödevi geliştirmeye, son ürüne odaklanmak yerine öğrencilerin bu ürünle ne yapmasını istediğinizi netleştirerek başlayın. 

NE AYNI KALMALI? 

Online eğitim tamamiyle farklı değil. İyi öğretmenliğin bazı yönleri uzaktan eğitim sürecinde de kesinlikle aynı kalmalı. 

 • Açık ve tutarlı iletişim kurmak
 • Net ve istikrarlı ritüeller ve rutinler oluşturmak
 • Araştırmalara dayalı öğretim stratejileri kullanmak
 • Ödevler için hangi araçların – dijital ve dijital olmayan – kullanılacağına karar vermek   
 • Özgün ürünlerin ortaya çıktığı, öğrencilerin fikirlerine ve seçimlerine saygı duyulan özgün öğrenime odaklanmak 

Mevcut öğretim ortamı alışık olduğumuzdan farklı olabilir, ancak iyi öğretmenliğin hala iyi öğretmenlik olduğunu hatırlamak önemli. “Gerçekten iyi olduğuna inandığımız neredeyse tüm uygulamalar online olarak da yapılabilir,” diyor Kitchen. “Sadece biraz farklı görünecek, o kadar.”

Çeviri: Zeynep Topal

Kaynak: https://www.cultofpedagogy.com/9-ways-online-teaching/?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+CultOfPedagogy+%28Cult+of+Pedagogy%29

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!