TRENDLER
Murat Moroğlu
Murat Moroğlu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı

1982 yılında Adana'da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü eğitimini 2002-2006 yılları arasında gerçekleştirdi.

2003-2006 yılları arasında Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği programını tamamlayarak "Yaratıcı Drama Lideri/Eğitmeni" unvanını aldı. Ankara'da farklı eğitim kurumlarında (Okul öncesi), Gazi Üniversitesi Vakıf Kolejinde (2009-2013) ve Özel Doğaç Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Kursunda (2013-2018) eğitmen olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü İlköğretim Bölümü Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisansı programını (2017) bitirdi.

2012 yılından bu yana çeşitli internet sayfalarına "Çocuk Edebiyatı ve Yaratıcı Drama" ilişkisine yönelik yazılar yazıyor. Yaklaşık iki yıldır öğretmenlerle, ailelerle ve çocuklarla "Nitelikli Çocuk Edebiyatı" üzerine söyleşiler gerçekleştiriyor.

Fide Okulları'nda Yaratıcı Drama Öğretmeni olarak görev yapıyor.

@murat.moroglu

TÜM YAZILARI

Ördüğümüz Duvarlara Yazılan Nitelikli Bir Çocuk Kitabı: Duvar

Görüntülenme 1188

0
Ördüğümüz Duvarlara Yazılan Nitelikli Bir Çocuk Kitabı: Duvar

Başlangıçta sadece bir çizgiydi.

Zar zor fark ediliyordu.

Yukarıdaki cümleler, Frederic Maupome’nin yazdığı “Duvar” isimli nitelikli çocuk kitabının ilk sayfasındaki ilk cümleleri… 

Kitabın konusu hem kendimize hem de çevremize ve dünyaya karşı oluşturduğumuz duvarlar ve bu duvarlarla birlikte değişen bireyler ve ilişkileri…

Bireyler bazen farkında olarak bazen de farkında olmadan birçok duvar oluştururlar. Bu duvarlar ülkeden ülkeye; kültürden kültüre; toplumdan topluma gibi birçok değişim gösterebilir. Korkularımız, kişiler, ilişkilerimiz, yaptıklarımız, yapamadıklarımız, duyduklarımız, inandıklarımız ve yaparken de istemeden yaptığımız birçok şey yaşam boyunca duvarlarımızı oluşturur. Duvarlarımız oluşurken de fark etmeyiz bazen, gündelik yaşamın koşuşturmasından ve daha birçok şeyden… 

Sonra bir bakmışız ki gidemiyoruz, gelemiyoruz, söyleyemiyoruz, yapamıyoruz ya da yapmak istemiyoruz.  

Uçanbalık Yayınları’ndan çıkan “Duvar” isimli bir çocuk kitabındaki yazılanlar ve çizilenler bunları düşünmeme neden oldu diyebilirim. Çocuklar için yazılan bir kitabın konusu duvar. 

Kitabın temel amacı, duvar meselesini daha şimdiden çocukların yaşamlarına katmak ve fark etmelerini sağlamak… Çünkü bu durum yetişkinlik sürecindeki tüm ilişkilerini etkileyecek bir durum. Dolayısıyla şimdiden çocukların dünyasına katmak bir anlamda çocukların bu durumla yaşamasına neden olmak anlamına da geliyor. Bu da onların bu konuda yaşama daha hazırlıklı olma olasılığını artırıyor. Böylesi konuların çocuklara ulaştırılmasını bu açıdan önemsiyorum.

Gelelim kitaba…

Bahçede çizgi oynayan çocukların oyunlarının tam ortasında biz çizgi belirir. Çocuklar oyunlarına devam ederler ve çizgi önce “pek bir şey değil”e sonra da duvara dönüşmeye başlar. 

Bir bütünün üzerine yapay bir şekilde çizdiğimiz / çektiğimiz ve adına sınır dediğimiz çizgiler. Bütünlüğü ve akışkanlığı bozan, her şeyi bir kutuya hapseden, beynimize önce ben ve diğeri, daha sonra biz ve diğerleri şeklinde tohumlar ekmemize sebep olan çizgiler. 

Ayrıştırmaya yönelik çekilen ufacık çizgiler aşılmaz duvarlara dönüşebiliyor zamanla… 

Bu duvarlar bazen ülkeler arasına örülen somut duvarlar veya iki insan arasında yükselen gözle görülmeyen ama yine aşılamayan duvarlar olabilir. Ortak noktaları ayrıştırmak, uzaklaştırmak, ötekileştirmek olan duvarlar…  

Ama ne var ki inşa ederken olduğu gibi örülen duvarları yıkarken de yalnızca bir çizgi yetebilir. 

Bir başlangıç… 

Kitap diyor ki duvarlar birlikte örülür ve birlikte yıkılır ve her şey yalnızca bir çizgiyle başlar…

Keyifli okumalar…

 

Murat Moroğlu

Yaratıcı Drama Eğitmeni

@murat.moroglu

[email protected]

 

Kitap Adı: Duvar

Yazan: Frederic Maupome

Resimleyen: Stephena Senegas

Türkçeleştiren: Damla Kellecioğlu

Yayınevi: Uçanbalık Yayınları

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!