TRENDLER

Orman Okulu: Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin "Güvenli Liman"

Görüntülenme 831

0
Orman Okulu: Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin

Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde bir yıl önce açılan The Forest School (Orman Okulu), yeşillikler içinde yer alan ve her geçen gün daha da gelişen bir okul. 14 yaş altı öğrencilere haftada bir gün alternatif bir eğitim sunan okulun müdürü ve aynı zamanda kurucusu Tennille Murdoch, orman okulunun özellikle öğrenme güçlükleri olan öğrenciler için “güvenli bir liman” haline geldiğini söylüyor.

Ormanda oynanan bir oyun sırasında kamuflaj…

“Biz yaptığımız şey çocuklara şifalı ve stressiz bir ortam yaratmak. Ana akım okullarda bocalayan çocuklar için kurtarıcı bir okul olmaya başladık,” diyor Murdoch.

17 yıl boyunca öğretmenlik yapan Murdoch, eğitim standartlara bağlı olarak yapılmaya başladığı andan itibaren geleneksel öğretmenlik konusundaki bütün hevesinin kırıldığını söylüyor.

Orman Okulunun yokuş aşağı ulaşım aracı…

“Her gün okula gidip beş ya da altı yaşındaki çocuklara yeterince iyi olmadıklarını ve standartların altında kaldıklarını söyleyemedim. Bunu bir çocuğa nasıl söyleyebilirsiniz ki?”

Murdoch, ilkokul öğrencileri arasında görülen zihinsel sağlık sorunlarında ciddi bir artış olduğunu dile getiriyor. Orman okulu ise bocalayan ve sorunlar yaşayan öğrencilerin önemli bir dönüşüm yaşamalarını sağlıyor.

“Tekrar kim olduklarının farkına varıyorlar. Tekrar çocuk olabileceklerini ve kendileri olmaktan keyif alabileceklerini hatırlıyorlar.”

Açık hava ortamı ve oyun temelli öğrenme de öğrencilerin özgüvenlerini kazanmalarını sağlıyor. “Bir dalı boyayıp ‘buradan daha yukarı gidemezsiniz’ demiyoruz. Eğer daha yukarı gidebileceklerine güveniyorlarsa, buna izin veriyoruz.”

Okulun velilerinden Jennifer Salmon, kızı bu okula gidebildiği için minettar olduğunu söylüyor.

Öğrenciler ağaç evde de bol bol zaman geçiriyorlar.

“Bu okula kendi gücü sayesinde gelebiliyor,” diyor Salmon.

“Okulda geçirdiği tek bir günün ardından bile çok daha mutlu ve zeki görünüyordu, çünkü buraya çok uygun olduğunu hissetti.”

İki çocuğuna evde eğitim veren Liz Bennett, çocuklarını haftada bir gün orman okuluna getiren velilerden biri.

Bennett, okulların “çalışan” üretmeye odaklandığını düşünüyor. “Oysa hayat amacımız, dolu ve güzel bir hayat yaşamak, dünyayı ve içinde yaşayan insanları keşfetmek olmalı.”

Okulun sunduğu yaşayarak öğrenme ortamından da çok memnun olduğunu söyleyen Bennett, “Arada biraz yaralansalar da sorun değil. Açık havada olduklarında ve fiziksel şeyler yaptıklarında koordinasyonu ve daha pek çok şeyi öğreniyorlar,” diyor.

 

Kaynak: https://www.stuff.co.nz/national/education/97283403/forest-school-a-safe-haven-for-struggling-students

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!