TRENDLER

Ötekileştirme Üzerine İki Önemli Nitelikli Çocuk Edebiyatı Kitabı

Görüntülenme 722

0
Ötekileştirme Üzerine İki Önemli Nitelikli Çocuk Edebiyatı Kitabı

“Ötekileştirme” insanların yaş ayrımı olmaksızın yaptığı eylemlerden/davranışlardan biridir. İnsanlar bu eylemi/davranışı zaman zaman farkında olarak yani bilerek yaparlar. Bazen de farkında olmadan yaparlar. 

Bireyin “ötekileştirdiği” gibi “ötekileştiği” de olur. Yaş ayrımı olmaksızın dedim çünkü küçük yaştan itibaren çocuklarda da bu durum görülebiliyor bazen. Bu davranışın onlarda görülmesinin iki temel nedeni bulunuyor. Birincisi insanın doğal yapısında olan farklılıklara karşı gelme, hemen içselleştirememe süreci diğeri ise ona en yakın yetişkinlerden gözlemle öğrenme süreci…

Yani doğamızda var olanı; davranışlarımızla, düşüncelerimizle ve duygularımızla destekleyerek “eylem” haline getiriyoruz. Bunun da kişisel ve toplumsal olarak birçok nedeni elbette ki vardır. Psikolojik ve sosyolojik açıdan ele alınması gereken önemli bir konu. Ancak bu yazıda, bu kadar önemli olan “ötekileştirme” sürecine yönelik nitelikli çocuk edebiyatı örneklerini yetişkinlerin ve dolaylı olarak da çocukların yaşamlarına katmak amaçlanıyor.

Gerek toplumsal gerek bireysel ilişkilerimizde çok önemli anlar (olumlu ya da olumsuz) ortaya çıkaran “ötekileştirme”, çocuklara konu olarak verilebilir mi? Ya da verilmeli mi? Yazının ve çizimin kurgusallığında yaşı kaç olursa olsun her bireyin bu konuyu ele alan sanat ürününe ihtiyacı var.

Böylesi konuların küçük yaşlardaki çocukların anlam evrenlerine uygun bir şekilde verilmeye çalışılmasını, hem birey hem de toplum için anlamlı buluyorum. Kavrama yönelik çalışmalar yapan çocuklar bu kavramı sadece kulak aşinalığıyla geçmiyorlardır. Çünkü günlük yaşantılarında “ötekileştirmiş” ve “öteki olmuş” anları çok yaşamış ve deneyimlemişlerdir.

Suspus – David Ouimet

Yetişkin olarak yapmamız gereken “çocukların deneyimledikleri bu anları” onların anlamlandırabileceği ve sorgulayıcı bir şekilde yüzleşmelerini sağlamaktır, ötekileştirmeden ve yargılamadan… Bu açıdan bakıldığında çocukla ötekileştirme sürecini sorgulamadan ya da konuşmadan önce yetişkin olarak ötekileştirme kavramına yönelik bilgilerimizi ve bakış açımızı desteklememiz ya da yeni okumalar yapmamız ya da izlenmesi gerekenleri izlememiz gerekiyor. 

Bu noktada ötekileştirmeyi ve ötekileşmenin bireye etkisini anlatan iki nitelikli kitap tanıtmak istiyorum sizlere.

Birincisi Nesin Yayınevi’nden çıkan “Safi ve Ötekiler”. Fran Pintadera’nın yazdığı, Christian Inaraja’nın çizimlediği kitabın çevirmeni Ayşe Nihal Akbulut.

İkinci kitap ise Çınar Yayınları’ndan çıkan “Suspus” adlı kitap. David Ouimet tarafından yazılan ve çizilen kitabı Seda Ersavcı Türkçeleştirmiş. 

Bu iki kitap ötekileştirmeyi, öteki olanı, öteki olmanın içsel duygusunu açık ve net bir dille fark ettirmeye çalışırken görsellerle ve bireyi sorgulatacak estetik cümlelerle okurun gözleri önüne seriyor. 

Farklı olmak, suspus olmak, bakışları başkasının üzerine toplamak, anlaşılamamak ve anlayamamak ve bu iki tarafın da zaman zaman bir parçası olmak… Kitaplar toplumun ve bireyin duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını sorgulamalarını gerektiği iletisi ile bitiyor. 

Böylesi nitelikli kitaplarla “ötekileşme” kavramı çocuklarla daha estetik süreçlerle işlenebilir. Ancak yapılması gereken yetişkin olarak böylesi kitapların varlığını fark etmektir. 

Keyifli okumalar…

Murat Moroğlu

Yaratıcı Drama Eğitmeni

@murat.moroğlu

[email protected]

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!