TRENDLER

Otizmli Çocuklara Özel Bir Oyuncak Mağazası

Görüntülenme 2710

0
Otizmli Çocuklara Özel Bir Oyuncak Mağazası

Gelişimsel problemler yaşayan çocuklara yönelik ilk oyuncak mağazası Amerika, Chicago’da açıldı. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan CARE Foundation’ın bir parçası olan mağaza, özellikle otizm spektrumundaki çocuklara yönelik oyuncaklara odaklanıyor ve hem ebeveynler hem de eğitimciler için her şeyi bir arada bulabilecekleri bir mağaza olmayı hedefliyor.

Spectrum (Spektrum) isimli oyuncak mağazasının sahibi özel eğitim konusunda yüksek eğitim görmüş bir davranış terapisti olan Jamilah Rahim, bu tür bir mağazaya duyulan ihtiyacı gördüğünü söylüyor. “Ailelerin evlerinde yaptığım davranış terapilerinde, çocukların ne tür oyuncaklarla oynadıklarını ve nelere ilgi duyduklarını kendi gözlerimle gördüm.”

Çoğu ebeveynin çocuklarının oyuncaklarını internet üzerinden aldığını, çünkü ihtiyaç duydukları özel ürünleri satın alabilecekleri hiçbir mağazanın olmadığını fark ettiğini anlatıyor Rahim. İşte, Spectrum oyuncak mağazası fikri böyle doğuyor. Mağaza, müşterilerini, en mükemmel oyuncağı satın almaya çalışırken yaşayabileceği “deneme-yanılma” sürecinden kurtarmak için bütün oyuncaklara “almadan önce dene” seçeneği getirmiş.

“Ebeveynler ya da öğretmenler buraya gelebilir, oyuncaklarla oynayabilir, onlara dokunabilir, hissedebilir, görebilir ve böylece çocukları için neyin işe yarayacağını kendileri belirleyebilir” diye anlatıyor bu uygulamayı Rahim.

Duyusal oyuncaklar, özel ürünler ve uyarlanabilir ekipmanlar satmanın yanı sıra mağaza aynı zamanda terapi programları sunuyor ve grup aktivitelerine ev sahipliği yapıyor. Tüm etkinlikler 3-13 yaş arası çocuklara odaklanıyor.

“Farklı aktivite grupları yapıyoruz. İletişim becerileri, yaşam becerileri, bilişsel beceriler, kaba ince motor becerileri ve duyusal oyun gibi farklı temel alanlara odaklanıyoruz. Bir oyuncak mazağası olduğumuz için tüm dersler oyun odaklı. Her şeyi oyun etrafından ele almaya çalışıyoruz, çocuklardaki olası beceri eksikliklerini desteklemek için farklı oyuncaklarla farklı aktiviteler yapıyoruz” diye anlatıyor mağazanın sahibi.

Benzerlerinin ülkemizde ve daha pek çok yerde açılması dileğiyle…

 

Kaynak: https://autismawareness.com/a-toy-store-for-children-on-the-autism-spectrum/?utm_content=buffer7f82c&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!