TRENDLER

Övgü Nasıl Teselli Ödülüne Dönüştü?

Görüntülenme 1477

0
Övgü Nasıl Teselli Ödülüne Dönüştü?

Daha önce sitemizde araştırmalarına yer verdiğimiz, tanınmış bir eğitimci ve aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nde psikolog olan Carol Dweck, insanın zorluklar karşısındaki tavrını şekillendiren iki temel zihin yapısını tanımlamıştı; insanın yeteneklerinin doğuştan belli olduğu ve değiştirilemeyeceğine inanan sabit zihin yapısı ve insanın becerilerinin ve niteliklerinin sebat ve çalışmayla geliştirilebileceğine inanan, gelişmeye açık zihin yapısı. Dweck’in bulguları, eğitimcilerin ve ebeveynlerin dikkatini “sabit” ve “gelişmeye açık” zihin yapılarına çekerek öğretmenlere fikirlerini uygulamak için ilham verdi.

Ancak Dweck son zamanlarda bulgularının temel fikrinin yanlış anlaşıldığını gösteren bir eğilimin ortaya çıktığına dikkat çekerek bu durumu “sözde gelişmeye açık zihin yapısı” olarak adlandırıyor. Gelişmeye açık zihin yapısı kavramının popülerleşmesiyle bazı eğitimciler bunu basite alıp, gelişmeye açık bir zihin yapısını güçlendirmek için öğrencilere daha fazla çabalamasını söylemenin yeterli olduğunu düşünebiliyorlar. Fen sınavından kalan bir öğrenciyi kutlayabiliyorlar çünkü böyle yaparlarsa, sonuçtan bağımsız olarak öğrencide gelişmeye açık bir zihin yapısı oluşturabileceklerine inanıyorlar. Ancak bu içi boş övgüler, tam da gelişmeye açık zihin yapısının mücadele ettiği sorunları körüklüyor.

Dweck’le yakınlarda yapılan bir söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz:

Christine Gross-Loh: Gelişmeye açık zihin yapısından bize biraz söz eder misiniz? Bu kuram neyi düzeltmek içindi, gelişmeye açık zihin yapısının nasıl faydalı olacağını düşünmüştünüz?

Carol Dweck: Zorluklar karşısında bazı çocuklar hemen pes edip geri çekilirken bazı çocukların zorluklardan yılmaması, hatta engellerin üstüne üstüne gitmesi üniversite yıllarından beri ilgimi çekmiştir. Yani, bu aslında kırk yıldan uzun bir süredir benim temel sorum. Bir süre sonra, üniversitedeki öğrencilerimle birlikte, bir öğrencinin zihin yapısının, öğrencinin zorlukları sevip sevmemesiyle ya da başarısızlıkla yüzleşip yüzleşememesiyle belirlendiğini fark ettik.

Öğrencilerin zihin yapısı daha sabit özellikler taşıyorsa, yani yeteneklerin değişmez olduğuna ve herkeste belli bir oranda bulunduğuna inanıyorlarsa, zorlukları çok riskli buluyorlardı. Başarısızlığa uğradıklarında, en temel becerilerinin sorgulanması gerekiyordu. Engellerle karşılaştıklarında ya da eleştirildiklerinde bu sadece onların o becerilere sahip olmadığını kanıtlamış oluyordu.

Buna karşılık, gelişmeye açık zihin yapısına sahip öğrencilerin bakış açısına göre yetenekler ve beceriler geliştirilebilirdi ve zorlukların bunu sağlamanın bir yoluydu. Onlara göre engeller ve geri bildirimlerin insanın yapabildikleriyle bir ilgisi yoktu, bunlar sadece kişinin kendi kendinize öğrenmesine yardımcı olurdu. Gelişmeye açık zihin yapısına sahip çocukların mutlaka yetenek diye bir şey olmadığına ya da herkesin eşit olduğuna inanması gerekmiyor, onlar sadece herkesin çalışarak, çeşitli yöntemlerle ve başkalarından yardım alarak becerilerini geliştirebileceklerine inanıyorlar.

Gross-Loh: Sizinle birkaç yıl önce gelişmeye açık zihin yapısı üzerine röportaj yaptığımda bu fikir henüz pek bilinmiyordu. Ancak gelişmeye açık zihin yapısı artık o kadar popüler ki, eğitim kuramlarıyla çok fazla ilgili olmayan kişilerin bile, “Çabayı övün, çocuğu değil” dediğini duyuyorum. Bu fikrin bu kadar tutmasının sebebi sizce nedir ve fikri yanlış anlayan insanlar olduğunu nasıl fark ettiniz?

Dweck: Pek çok eğitimci zor sınavlara hazırlık yapmaktan yılmıştı. Bu eğitimciler, öğrenci motivasyonunun ihmal edilmiş bir alan olduğunu geç fark ettiler. Bu yüzden pek çok eğitimci ve ebeveyn, çocukları yeniden öğrenmeye odaklanacak şekilde canlandırabileceklerini düşünerek heyecanlandı. Böylece çocuklar sadece ezber ve testlerle değil, daha derin bir düzeyde, öğrenmenin zevkine vararak öğrenebilecekti.

Ancak Avustralya’da atölye çalışmaları yapan meslektaşım Susan Mackie, eğitimcilerin çoğunun gelişmeye açık zihin yapısına sahip olduklarını ve buna göre hareket ettiklerini söylerken aslında konuyu derinlemesine anlamamış olduklarını fark etti. Bana, “Çalışmalarda pek çok sözde gelişmeye açık zihin görüyorum” dedi. Başlangıçta bunu hemen tespit edemedim, gelişmeye açık zihin kavramı çok basit bir kavram çünkü. Üstelik, insanlar gerçekten gelişmeye açık bir zihin yapısına sahip olabilecekken neden sözde bir zihin yapısı geliştirsinler diye düşündüm. Yine de, insanların gelişmeye açık zihin yapısını ne şekillerde yanlış anladıklarının listesini tutmaya başladım. Liste yeterince uzayınca da bu konuda konuşup yazmaya başladım.

Gross-Loh: Sözde gelişmeye açık zihin yapısını biraz anlatabilir misiniz?

Dweck: Aslında zihin yapınız öyle olmadığı ve bunun ne anlama geldiğini bilmediğiniz halde böyle olduğunu söylemeniz anlamına geliyor bu. Öte yandan kimse her zaman, her şeyde gelişmeye açık bir zihin yapısına sahip olamayacağı için de sözde bir zihin yapısı oluyor. Herkesin zihin yapısı, sabit ve gelişmeye açıktır. Zihniniz bir alanda gelişmeye çok açıkken, hâlâ sizi sabit zihin yapısına geçmeye zorlayan şeyler bulunabilir. Bazen sizi çok zorlayan ya da konforlu alanınızdan çıkmaya zorlayan bir şey bunu tetikleyebilir ya da kendinizle gurur duyduğunuz herhangi bir konuda sizden iyi birisiyle karşılaşırsanız, “Ah, onun bunu yapma becerisi var, benim yok” diyebilirsiniz. Bu yüzden bence hepimizin, öğrenciler ve yetişkinler olarak, sabit zihin yapımızı tetikleyen şeyleri bulup, ne zaman bu zihin yapısına geçtiğimizi anlamamız gerekiyor.

Galiba, sözde gelişmeye açık zihin yapısının yayılmasında bu durum çok yaşandı. Pek çok eğitimci, bu uzun ve zorlu yolculuğa çıkıp, sabit zihin yapısına geçmelerine neden olan etkenlerin üzerinde çalışacaklarına ve böylece gelişmeye açık bir zihin yapısında daha fazla kalacaklarına, “Evet, benim gelişmeye açık bir zihnim var” demeyi tercih ediyor çünkü bunun doğru zihin yapısı olduğunu biliyorlar ya da böyle anlıyorlar.

Gross-Loh: Bu yanlış anlaşılmalar neden kaynaklanıyor sizce?

Dweck:  Gelişmeye açık zihin yapısını tam olarak anlayıp verimli bir şekilde uygulamaya geçiren pek çok eğitimci var. Ancak, bazı eğitimciler bu fikri o kadar da etkili olmayan bir hale indirgemiş ya da zaten bildikleri bir şeye dönüştürmüş durumdalar.

Çocuklar iyi öğrenemediklerinde ya da kendilerini yılgın hissettiklerinde çoğu zaman hemen savunmaya geçerek bu durumu bize yansıtırlar. Suçun bizde olmadığını söylemek çoğu zaman çok cazip görünür. Bu yüzden, aslında eğitimciler olarak gelişmeye açık bir zihnin kendisini var edebileceği bir bağlam yaratmanın sorumluğunu taşıyorken, çocuğun sabit bir zihin yapısına sahip olduğunu söyleyip geçebiliyoruz.

Gross-Loh: Öyleyse, aslında bunun ne olduğunu tam olarak anlamamalarına rağmen bazı öğretmenlerin gelişmeye açık zihin yapısına sahip olduklarını düşünüp bunu öğrencilerine aktarabileceklerine inanmaları tehlikeli görünüyor. Peki ya yeterliliklerin geliştirebileceği fikrini anlayan ama bunu öğrencilerine nasıl aktaracağını anlayamayan öğretmenler? Bu tür bir yanlış anlaşılma karşısında daha fazla zedelenebilecek belli öğrenciler bulunuyor mu?

Dweck: Evet, bu da gelişmeye açık zihin yapısı fikrinin aşırı basite indirgenerek, başarısız çocukları etkileyebiliyor. Öğretmenler etkili olmayan çabayı, “Gerçekten çok çaba harcadın!” diyerek övüyorlar. Ancak öğrenciler eğer gelişme kaydetmediklerini biliyorlarsa ve siz bu sırada onları övüyorsanız bu onlar için sadece teselli ödülü anlamına geliyor. Öğrenciler, ellerinden daha fazlasının gelmeyeceğini de biliyorlar. Çocuklar başarısız olduklarında onlara kendilerini iyi hissettirme çabasındaki bu tür bir gelişmeye açık zihin fikri hiç uygun değil.

Zihin yapısıyla ilgili fikirler, kendine güven hareketine ve hak edilsin ya da edilmesin herkesi övgüye boğmaya karşı olarak geliştirildi. Öğretmenlerin bunu tam da bu şekilde kullanıyor olduklarını görmek beni çok kaygılandırıyor. Gelişmeye açık zihin yapısındaki övgü fikri sadece öğrenme sürecine odaklıdır. Çabaya odaklandığınızda, çabanın nasıl bir öğrenme süreci ya da başarısıyla sonuçlandığını göstermek zorundasınız.

Gross-Loh: İnsanlar bu tuzağa düşmemek için neye dikkat etmeli?

Dweck: Pek çok ebeveyn ve öğretmen sonucu değil, çabayı övün diyor. Ben bunun yanlış olduğunu söylüyorum: Bir sonuç ve öğrenmeyle sonuçlanan çabayı övün, övgüyü buna bağlayın. Burada sadece çabayı değil, izlenen yolu överek öğrencinin başka bir yol bulmasını destekleyin. Sınıfları gelişmeye açık zihinlere sahip öğrencilerle dolu etkili öğretmenler her zaman çocukların izledikleri yolları destekler, başarıya bu stratejilerle ulaşıldığını gösterir.

Tıkanıp kaldıklarında öğrencilerin bunu bilmesi gerekir. Onların işe yaramayan yollar izleyerek daha fazla çaba harcamalarına seyirci kalmayın. Onların ne zaman yardım isteyip, ellerinin altındaki kaynaklara ne zaman başvurabileceklerini öğretin.

Gross-Loh: Hem çocukları övüp hem de başarılı olmalarını sağlamanın doğru bir yolu var mı?

Dweck: Kendileri gelişmeye açık zihne sahip pek çok ebeveyn ve öğretmen bunu öğrencilere geçirmiyor çünkü çocukların kendine güvenini korumaya çalışıyor, çocuğun yeteneklerine odaklanarak çocuğu başarısız olmaktan koruyor. Bu şekilde aslında onlara yeterliliklerine dair bir kaygı aktarmış oluyorlar.

Ancak yeni yapılan bir araştırma, ebeveynin çocuğun başarısızlığına verdiği tepki, çocuğa, ebeveynin zihin yapısından bağımsız bir zihin yapısı aktarıyor. Ebeveynler çocuklarının başarısızlıklarına olumsuz bir şekilde yaklaşıp, telaşlı ve kaygılı bir şekilde, “Herkes matematikte iyi olmak zorunda değil, sen de başka alanlarda iyisin” diyerek onları yatıştırmaya çalıştıklarında çocuk tam tersine, bunun önemli olduğunu anlıyor ve bu düşünce zihninde sabitleniyor. İşte bu çocuk, ebeveyni gelişmeye açık bir zihin yapısına sahip olsa bile sabit bir zihin yapısı geliştiriyor.

Öte yandan, ebeveynler başarısızlığa, daha fazla öğrenmek için bir fırsat gözüyle bakarak, “Peki, bundan ne öğrendik? Şimdi nasıl hareket edeceğiz? Öğretmeninle bu konuyu daha iyi nasıl öğrenebileceğini konuşmalı mısın?” gibi şeyler söylediklerinde çocuklar yeterliliklerinin geliştirilebileceğini anlıyorlar.

Yani, övgünün “süreç övgüsü” olması gerekiyor ve bunun doğal bir şekilde aktarılması gerekiyor, ne fazla vurgulu ne de çok pasif.

 Sabit zihin yapısına üç buçuk, dört yaşındaki çocuklarda bile rastlayabilirsiniz. Aslında zihin yapıları yeni belirmeye başlamıştır ve bazı çocuklar bir hata yaptıklarında ya da eleştirildiklerinde çaresizlikle kalakalırlar. Çünkü çocukların kendilerini değerlendirebildikleri bir dönemdir bu. Şikago Üniversitesi’nden, anne çocuk etkileşimi üzerine uzun vadeli, video çekimlerinin bulunduğu bir proje yürüten araştırmacılarla ortak bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonucunda, çocukların süreç üzerinden övgü aldıklarında gelişmeye açık bir zihin yapısı geliştirmeye açık olduklarını ve beş yıl sonra, ikinci sınıfa geldiklerinde zorluklarla yüzleşmeye daha hazır olduklarını gördük.

Gross-Loh: Bu söyledikleriniz küçük çocukları olan anne babaların çok işine yarayacak. Peki ya yıllar boyunca hep cesaretleri kırıldığı için kendilerini yeterince akıllı bulmayan ya da asla başarılı olamayacaklarını düşünen çocuklar? Bu öğrencilerde gelişmeye açık bir zihin yapısı geliştirmek için çok mu geç kalınmış durumda?

Dweck: Hayır. İnternet üzerinde ergenlere yönelik pek çok atölye çalışması düzenledik ve gördük ki, bu öğrencilere gelişmeye açık zihin yapısını öğrettiğimizde büyük bir kısmı öğrenme ve yüksek notlar alma konusundaki motivasyonlarına yeniden kavuşuyorlar. Özellikle de düşük notlar alan ya da kendi yeterlilikleriyle ilgili olarak olumsuz yargıların altında ezilen çocuklar buna açık oluyor.

Geçen yıl, eski bir öğrencim olan David Yeager’ın dokuzuncu sınıfa başlayan 18.000 öğrenci üzerinde yaptığı bir araştırma, gelişmeye açık zihin atölye çalışmalarına katılan öğrencilerin zorluklar karşısında daha fazla çaba harcadığını gösterdi.

 Ergenlere, “Biz yetişkiniz ve bu yüzden cevapları biliyoruz, size bunun ne olduğunu söyleyeceğiz” diyemezsiniz. Bu yüzden onlara, “Bizler Stanford Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılarız ve yardımınıza ihtiyacımız var” dedik. “Beyin ve öğrencilerin nasıl öğrendiği konusunda uzmanız ama sizler de liseye yeni başlamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bu yüzden sizin bize söyleyeceklerinizi, ileride liseye başlayacak öğrenciler için geliştirdiğimiz bir programda kullanmak istiyoruz.”

Daha sonra onlara ergen beyninin öğrenmeye ne kadar açık olduğunu anlattık. Onlarla zihnin bu dönemde müthiş esnek olduğunu, bundan yararlanabileceklerini ve zihinlerini okuldaki zor dersleri geçmek için geliştirebileceklerini konuştuk. Dersleri çok zayıf bir öğrenici mektup yazarak ona gelişmeye açık zihin prensibini anlatan öğrencilerimiz vardı. Ayrıca, gelişmeye açık zihin yapısının onları hayatta nereye getirdiğini anlatan tanınmış isimlerden yardım aldık.

Nihayet, insanın neden gelişmeye açık bir zihin yapısına sahip olmak isteyeceği hakkında konuştuk. Bazı çocuklar zihinsel becerilerinin geliştirilebileceğini öğrenince çok sevinirken bazılarının buna kayıtsız kaldığını fark etmiştik. Bu yüzden, insanın neden zihnini geliştirmek isteyebileceğine ayrıca bir bölüm ayırdık. Ergenler, dünyayı daha bir yer haline getirebilecekleri bir şey yapma konusunda heyecan duyarlar. Bu yüzden onlara geleceğe, ailelerine, toplumlarına nasıl bir katkıda bulunmak istediklerini sorduk ve daha sonra güçlü bir zihin yapısının bunu başarmalarına yardımcı olacağını anlattık.

Bu bizi çok heyecanlandırıyor çünkü gelecekte iyi tanımlanmamış ve çok zor iş kolları olacak. Gelecek, bu işlerde karşılaşacakları zorlukları fark edip nasıl alt edebileceklerini bilen insanların olacak. Öğrenebilen bireylerden oluşan bir toplum yaratmak istiyoruz.

Kaynak: https://www.theatlantic.com/education/archive/2016/12/how-praise-became-a-consolation-prize/510845/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!