TRENDLER

Oyun Oynamanın Gücü

Görüntülenme 2893

0
Oyun Oynamanın Gücü

Öğrencileriniz daha az tartışarak, daha çok öğrenerek ve birbirini kırmadan teneffüslerini geçirsinler, hem eğlensinler hem de öğrensinler istemez miydiniz? Eğitim-öğretim ne yazık ki sınıf sıralarında kalıyor, öğrenciler kendi aralarında oyun oynarken bazı çocuklar oyunlara dahil olamıyor hatta kendi aralarındaki tartışmalar, öğretmenlerine veya okul müdürlerine kadar giden şikayetler de çoğalıyor.

Ancak eğlenerek öğrenmek mümkün! Hem de sınıf içindeki herkesi dahil ederek.

Oyun oynamanın gücüne inanan Playworks okullarda bu değişim ve dönüşümü uzun yıllardır sağlıyor. Oyun oynayan çocukların, sosyal ve duygusal becerileri gelişirken okula hissettikleri aidiyet duyguları ve akademik başarıları da artıyor.

Playworks’ün sisteminde empati, özgüven, takım olabilme, bir arada karar verebilme gibi pek çok beceriyi geliştirmeyi hedeflediği kocaman bir oyun kütüphanesi var. Biz de öğrencilerinizle ya da çocuklarınızla kısa sürede oynayabileceğiniz, keyifli üç Playworks oyununu derledik:

Castle Ball/ Kaleni Koru!

Başlamadan Önce
Oyun başlamadan konilerle oyunun oynanacağı alan ve sınırlar belirlenir, iki takım için altışar tane hulahop ve takımdaki oyuncu sayısı kadar top gereklidir. Oyuna başlamadan önce hulahop ile nasıl kale yapılacağı oyunculara gösterilir ve onlardan takım halinde kaleyi yapmaları beklenir.

Picture1Kale yapımı öğrenildikten sonra oyuna geçilebilir.

Nasıl Oynanır?
Adım 1: Oyuncu sayısına göre oyuncular iki takıma ayrılır.
Adım 2: Ardından gruplar, takım çalışması ile hep birlikte kalelerini oluşturmaya başlarlar.
Adım 3: Kale yapıldıktan sonra karşı takım ellerindeki topla kaleyi devirmeye çalışırken bu sırada diğer takım ise karşıdan gelen topları yakalamaya çalışarak yaptıkları kaleyi korurlar.
Adım 4: Kale gelen bir top ile yıkılırsa her iki takım görevleri değiştirerek oyunu devam ederler.

Oyunun Geliştirebileceği Beceriler
Bu oyunla öğrenciler kaleyi kurarken hem bir arada takım olarak çalışma, liderlik gibi becerilerinin hem de konsantrasyon becerilerinin gelişimine katkı sağlanabilir. Bu da dolaylı olarak akademik başarılarındaki konsantre olma yetkinliklerini desteklemeye yardımcı olur. Kaleyi top ile isabet ettirip devirmeye çalışan grubun ise bu oyun sırasında fiziksel becerileri desteklenir.

Magic Tag / Abrakadabra Oyunu

Başlamadan Önce
Öncelikle ebeleme taktikleri belirlenir. Ebe oyuncuların omuzlarına ‘yumuşak bir dokunuş’ ile dokunabilir. Bunun oyun öncesi belirlenmesi önemlidir çünkü oyun içerisinde rastgele, hızlı dokunuşlar yaralanmalara sebep olabilir.

Picture 2Nasıl Oynanır? 
Oyunda oyuncu sayısına göre en az iki ebe seçilir.
Adım 1: Öncelikle oyunculara birbirlerine zarar vermeden nasıl ebeleyebilecekleri öğretilir.
Adım 2: Daha önce belirlenmiş oyun alanında oyuncular, alanın dışına çıkmadan koşmaya ve ebeden kaçmaya başlarlar.
Adım 3: Ebe herhangi bir oyuncuya dokunduğunda oyuncu olduğu yerde durur.
Adım 4:  Ebelenen oyuncu ellerini yukarı kaldırarak başka iki oyuncunun onu tekrar oyuna dahil etmesi için beklemeye başlar.
Adım 5: Bu sırada diğer oyuncular donan oyuncuları tekrar oyuna almak için bir çember içine donan oyuncuyu alırlar ve ‘abrakadabra’ derler, böylece donan kişi yeniden oyuna dahil olur.

Ebelenmeyen diğer oyuncular ise bir yandan ebeden kaçarken bir yandan da donan oyuncuları tekrar oyuna dahil etmeye çalışırlar.

Oyun sırasında ebeler değiştirilerek herkesin ebe olması sağlanır.

Oyunun Geliştirebileceği Beceriler
Oyuna başlamadan çocuklara birbirlerini nasıl ebeleyecekleri öğretileceğinden, bu hem çocuklar arasında oyun içi şiddeti azaltır hem de oyun sırasında birbirlerine zarar vermeden ebelemeye çalışmaları sonucunda kendi hareketlerini kontrol etme becerisi desteklenmiş olur. Böylelikle oyun sırasında yaşanabilecek yaralanma gibi durumların da önüne geçirilir.

Ayrıca oyun sırasında ekipte yer alan her kişinin birbirini kurtarmaya çalışması, ekipte yer alan her bireyin önemli olduğunun fark edilmesine katkı sağlar.

Switch / Değiştir!

Başlamadan Önce
Tebeşirle oyun alanınıza bir kare çizin.

Karenin köşelerini ve ortasını daha belirgin hale getirmek için dört köşesine ve ortasına olmak üzere beş adet koni koyun.

Karede herkesin rahatça koşabildiğinden emin olun.

Picture 3 Nasıl Oynanır?
Adım 1: Oyun başlarken dört oyuncu her bir köşede, oyunun başlatıcısı olan oyuncu ise ortada yerini alır.
Adım 2: Ortadaki oyuncunun “Değiştir!” demesiyle oyun başlar ve her köşedeki oyuncu başka bir köşeye gitmek, yeni yerini alabilmek için koşar ancak oyunun kuralı dahilinde hiçbir oyuncu karenin ortasına gitmez.
Adım 3: Eğer iki oyuncu aynı anda aynı köşeye varırsa ‘Taş, Kağıt, Makas’ oynar ve bu küçük oyunu kazanan, karşılaşılan köşede yerini alır.
Adım 4: Diğer oyuncu ise kendine yeni bir köşe bulmaya çalışır. Bütün köşeler dolduysa ortada durup oyun başlatıcı olur.

Oyunun Geliştirebileceği Beceriler
Oyun sırasında aynı köşeye giden öğrencilerin o köşede kimin kalacağına ‘taş, kağıt, makas’ oyunu ile karar vermesi, farklı yollarla uzlaşı yapabilme becerisini destekler. Ayrıca oyunu oynayan öğrenci hangi köşeye gideceğini düşünürken stratejik düşünme becerisinin gelişimine de katkı sağlanabilir.

Çeviri: Betül Özyılmaz (Ashoka Türkiye)

turkey.ashoka.org

@AshokaTurkiye

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!