TRENDLER

Pandemi Ebeveynler İçin Bir Sağlığı Krizine Dönüştü

Görüntülenme 1011

0
Pandemi Ebeveynler İçin Bir Sağlığı Krizine Dönüştü

Paige Posladek hamile ve kendini stresli hissediyor. 2 ve 4 yaşlarında iki çocuğu olan ve yarı zamanlı bir metin yazarı olarak çalışan Posladek, yeni bir anne olmanın getirebileceği yalnızlık ve kimlik bunalımıyla başa çıkmasına yardımcı olması için birkaç yıldır aralıklı olarak terapiste gidiyor.

Amerika, Kansas City’de yaşayan Posladek, pandemiden önce kendi akıl ve ruh sağlığını desteklemenin çeşitli yollarını bulmuştu: Grup egzersiz derslerine katılmak ya da arkadaşlarla buluşmak ve çocuklarını dışarı çıkarmak. Ancak Mart ayında karantina başladığından itibaren bu gündelik keyiflerimiz de ortadan kayboldu. Posladek (30), “Pandemi öncesinde bile ebeveynler üzerinde çocuklarımız adına doğru seçimler yapmak konusunda çok fazla baskı vardı” diyor.

Bugün çocuklarının sağlığı ve eğitimi ile ilgili doğru seçimlerin neler olduğunu bilmediği bir durumda olmak, kaygılarının daha da artmasına sebep oldu. Posladek halen bir psikologdan online terapi seansları alıyor, ancak çocukları bir şekilde ekrana girip çıkmayı başarırken terapi pek de işe yaramıyor. “Terapi bile rahatlama sağlama kabiliyetini biraz yitirdi” diyor Posladek. “Kendimize bile iyi bakamadığımız böyle bir ortamda çocuklarımıza nasıl iyi bakacağız ve büyümelerine yardımcı olacağız?”

Pandeminin 7. ayına girerken, salgının ebeveynlerin akıl ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi belirginliğini koruyor ve hiçbir azalma belirtisi göstermiyor. Pandemi, toplumdaki tüm demografik grupların akıl sağlığını kesinlikle etkilemiş olsa da, Amerikan Psikoloji Derneği’nin yaptığı bir araştırma, Nisan ve Mayıs aylarında evde 18 yaşından küçük çocukları olan ebeveynlerin, ebeveyn olmayanlara göre belirgin şekilde daha stresli olduğunu gösterdi.

Oregon Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada Temmuz sonuna kadar 5 yaşından küçük çocukları olan 1.000 (ulusal temsili) ebeveyn her hafta yakından incelendi. Aynı ebeveynler ve kümülatif gruplar, Ağustos ayından Aralık ayına kadar araştırma kapsamında iki haftada bir anketlere katılmaya devam edecek. Mevcut veriler ise küçük çocukları olan ebeveynlerin özellikle daha fazla stres altında olduğunu gösteriyor.

Ebeveynlerin yüzde 63’ü salgın sırasında duygusal desteği kaybettiklerini hissettiğini söylüyor. Harvard Eğitim Fakültesi tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, Massachusetts’te 5, 6 ve 7 yaşında çocukları olan ebeveynlerin yüzde 61’i salgın nedeniyle “gergin, kaygılı veya sinirli” hissedip hissetmedikleri sorusuna, “katılıyor” ya da “kesinlikle katılıyor”.

“Pandemi, hayatlarımız, aileler ve ebeveynler ve çocuklar üzerinde dengeyi ve istikrarı bozan bir baskı oluşturuyor,” diyor George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri profesörü olan Pooja Lakshmin. “Bunu bir akıl ve ruh sağlığı krizi olarak ele almalıyız, üstelik görebildiğimiz bir sonu olmayan bir kriz.”

Tüm demografik gruplarda, küçük çocukları olan birçok ebeveyn stres seviyelerinde artış hissediyor olsa da, iki alt grup şu anda klinik anksiyete ve depresyon seviyeleri açısından özellikle risk altında olabilir: Hamile ya da yeni doğum yapmış kadınlar ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta finansal sıkıntılar yaşayan ebeveynler.

Pandemiden önce anksiyete ve depresyon, hamilelik döneminde ve doğumdan sonraki ilk yılda kadınların yüzde 10 ila 25’ini etkiliyordu. Kanada’dan yapılan iki araştırma, bu rakamların karantinadan bu yana adeta fırladığını gösteriyor: Yaklaşık 2.000 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırma, katılımcıların yüzde 37’sinin klinik olarak belirgin düzeyde depresyon belirtileri gösterdiğini ve yüzde 57’sinin klinik olarak belirgin düzeyde anksiyete yaşadığını ortaya çıkardı. Bazıları hamile ve bazıları da yeni doğum yapmış 900 kadın üzerinde yapılan bir başka araştırma, pandemi sırasında depresyon oranlarının yüzde 15’ten yüzde 40’a ve anksiyete oranlarının yüzde 29’dan yüzde 72’ye kadar yükseldiğini gösterdi.

Oregon Üniversitesi tarafından yapılan çalışmaya katılan araştırmacılardan Philip Fisher, pandemi süresince ebeveynler için en büyük stres faktörünün çocuklarını yeterince besleyememek, giydirememek ve barındıramamak olduğunu söylüyor. “Önceleri, hastalanma korkusunun en büyük stres kaynağı olacağını düşünmüştük, ancak zaman geçtikçe, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ebeveynlerin en büyük duygusal çalkantıyı yaşadıkları ortaya çıktı,” diyor Fisher. Aşırı büyük mali sorunlar yaşayan ebeveynlerin yüzde 60’ından fazlası duygusal sıkıntı yaşadığını bildiriyor. Mali sorun yaşamayan ebeveynlerde ise bu oran yüzde 30’dan fazla.

Peki ebeveynler bu zor zamanlarda akıl sağlıklarını korumak için ne yapabilir? Evlilik ve aile terapisti Lucy Rimalower, kendinize şu soruyu sormanızı tavsiye ediyor: “Altı ay önce değil, şu an sizin için ne tür bir kişisel bakım gerçekçi ve hayata geçirilebilir görünüyor? Sahip olduğunuz eski başa çıkma yöntemleri yakın zamanda ulaşılabilir olmayabilir, bu yüzden her gün kendiniz için küçük de olsa bir mola verebiliyorsanız, bu hiç yoktan iyidir. İster YouTube’da beş dakikalık bir yoga videosu olsun, ister eski bir arkadaşınızla beş dakika mesajlaşmak olsun, fark etmez.”

“Geleneksel terapi harika ancak herkes için yapılabilir ya da ulaşılabilir olmayabilir,” diye ekliyor Rimalower. Rimalower, zaman sıkıntısı çeken ebeveynlere 50 dakikalık bir görüntülü terapi seansı yerine psikologlara mesaj göndermenizi sağlayan terapi uygulamaları gibi asenkron seçenekleri öneriyor.

Araştırmalar, fiziksel egzersizin (beş dakikalık yoga videosu gibi) ve duygusal iletişimin (basit bir mesajlaşma gibi) de stresi azaltmada yardımcı olduğunu gösteriyor. Oregon Üniversitesi araştırması, özellikle yerel/bölgesel kaynaklardan gelen yoğun duygusal desteğin, sosyoekonomik basamakların hem üstlerinde hem de altlarında yer alan ailelerin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırma aynı zamanda ebeveynlerin eşlerinde, kendi ebeveynlerinde ve hatta kendi çocuklarında bolca teselli bulduğunu da ortaya koyuyor.

Fisher’ın dediğine göre araştırmacılar, ebeveynler çocuklarından duygusal destek aldıklarını söylediklerinde, ilk başta 5 yaş altındaki çocuklarının bakımına yardım eden daha büyük çocuklarını kastettiklerini düşündüler. Ancak verileri daha detaylı incelediklerinde, insanların küçük çocuklarını bir “rahatlama kaynağı” olarak gördüklerini fark ettiler.

Dünyada olan biten her şeye rağmen, şu an kedi yavrularından ve kardeşiyle kavga etmekten başka hiçbir şey düşünmeyen küçük tatlı çocuğunuz ile gün içinde bir anda sarmaş dolaş olmaktan duyacağınız derin mutluluğu şahsen çok iyi anlıyorum.

Dr. Lakshmin, hastalarını ebeveyn olarak yeni anlamlar keşfetmeye teşvik ediyor. Bu, çocuklarınızla bağ kurmanın yeni yollarını (pandemi dostu) bulmak olabilir. Örneğin sabahın erken saatlerinde bisiklete binmek ya da dört gözle bekleyecekleri anlar yaratmak gibi. “Küçük aktiviteler planlamak psikolojik olarak faydalı ve besleyici olabilir. Geçen hafta sonu kızlarım için evde bir manikür salonu kurdum. Üçümüz de çok yakın ve eğlenceli vakit geçirdik.”

Rimalower, 4 yaşındaki oğlunun bir hastasıyla yaptığı seans sırasında kapısının önüne bıraktığı bir demet çiçeği bulduğunu anlattı. Rimalower bu olayın ona, küçük çocuklarımızın “salgınla ilgili olmayan temel ihtiyaçları olduğunu” hatırlattığını söylüyor. “Çocuklarımın yanında her şey yolundaymış gibi davranırken kendimi bir sahtekar gibi hissediyorum, ama birkaç dakikalığına da olsa her şeyin yolunda olmasının nesi yanlış olabilir?”

 

Yazıda bahsedilen tüm araştırmalara ulaşmak için: https://www.apa.org/news/press/releases/stress/2020/stress-in-america-covid.pdf

https://zaentz.gse.harvard.edu/wp-content/uploads/2020/08/[email protected]_-Parents_Final_2.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032720325799

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fgwh.2020.00001/full

 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2020/09/09/parenting/mental-health-parents-coronavirus.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!