TRENDLER

Pisa 2015 Sonuçları: Singapur Eğitimde Dünya Birincisi

Görüntülenme 18937

0
Pisa 2015 Sonuçları: Singapur Eğitimde Dünya Birincisi

OECD’nin düzenlediği Pisa testleri 72 ülkede, 15 yaşındaki 540 bin öğrenciye uygulandı.
OECD eğitim direktörü Andreas Schleicher, Singapur’un “sadece iyi sonuçlar almadığını, daha da ileriye gittiğini” belirtti. Matematik ve fen alanında dünyanın bir numarası olan Singapur, bu sonuçlarla birlikte Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’daki okul sistemlerini geride bırakarak yine birinciliğe yerleşti.

Pisa (The Programme for International Student Assesment –Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı), düzenlenen uluslararası testlerle, 15 yaşındaki öğrencilerin matematik, okuma ve fen dallarındaki başarı sıralamalarını ortaya çıkarıyor. Üç yılda bir yapılan ve OECD tarafından düzenlenen pisa testleri, ülkelerinin ve uyguladıkları politikaların küresel okul liginde ölçüldüğünü gören politikacılar üzerinde giderek daha da etkili oluyor.

Şanghay’ın Çin’e bağlı olarak değerlendirilmesinden sonra, Singapur’un birinciliğe geçmesiyle, en başarılı ülkeler yine Asya ülkeleri oldu. Şanghay’ın Çin okul standartlarının temsilcisi olması konusunda süregiden bir tartışma vardı ve bu yıl Şanghay ilk kez, dört eyaletteki okullara dayanarak, Çin kapsamına alındı.pisa_92840092_singapore2

Çin, bu birleştirilmiş başarı sıralamasıyla matematik ve fende ilk ona girdi ama okumada ilk yirmi arasında yer alamadı. Hong Kong ve Makau da başarılı eğitim sistemleri arasında yer aldı.

Sonuçlar, Asya eğitim sistemlerinin diğer ülkelere göre ezici bir üstünlük sağladığını gösteriyor. Matematikte Singapur’u, Hong Kong, Makau, Tayvan, Japonya, Çin ve Güney Kore izliyor.

Bu üç alanda Asya dışındaki ülkelerden sadece Finlandiya, Estonya ve İrlanda ilk beşe girmeyi başardı.

Schleicher, Singapur gibi Asya ülkelerinin zengin ve yoksul ailelerin çocukları arasında geniş uçurumlar yaşanmaksızın mükemmel bir sonuç elde etmeyi başardığını belirterek, fen dalında Almanya ve İsviçre’nin, fen ve matematik dallarında da Amerika’nın önüne geçen Vietnam’ın çok iyi bir gelişme kaydettiğini; Güney Amerika ülkeleri arasında Peru ve Kolombiya’nın ilerlediğini belirtti.pisa_92840088_singapore1

Singapur neden eğitimde bu kadar başarılı?

Singapur bağımsızlığını ancak 1965 yılında kazanabildi. O sırada İngiltere’de Beatles, “Bunu Başarabiliriz” diye şarkı söylerken yoksul, kalifiye olmayan ve büyük çoğunluğu okuma yazma bilmeyen bir iş gücüne sahip olan Singapur, başarmak için çalışıyordu. Bu küçük Asya ülkesi, ekonomisini ve yaşam standartlarını iyileştirmenin yolu olarak gördüğü eğitime tüm gücüyle odaklandı. Nanyang Teknik Üniversitesi’nden Profesör Sing Kong Lee, en önemli faktörün standart eğitimin olduğunu belirtiyor.

Profesör Lee, “Singapur, öğretmenliğin prestijini ve konumunu artırmak ve en başarılı mezunları öğretmenliğe çekerek nitelikli bir eğitmen gücü oluşturmak için ciddi bir yatırım yaptı” diyor. Singapur’da öğretmenler, büyük oranda merkezileşmiş bir sistem içindeki en başarılı yüzde beş mezun arasından seçiliyor. Öğretmenlerin hepsi Milli Eğitim Enstitüsü’nde eğitim görüyor . Profesör Lee bu şekilde öğretmen kalitesinin garantilendiğini ve bütün yeni öğretmenlerin kendilerine güvenerek sınıflarına girdiklerini söylüyor. Profesör Lee ayrıca, eğitimin bir eko sistem olduğunu ve sadece bir parçanın ayrı tutulamayacağını belirtiyor.

Pisa testi sonuçlarından bazı notlar:
Cinsiyet Uçurumu

  • Fen alanındaki cinsiyet farklılıkları okuma ve matematiğe göre daha düşük ama ortalamaya bakıldığında, 33 ülkede bilim dalında başarılı olan erkek öğrencilerin oranı kız öğrencilerin oranından daha yüksek. Sadece Finlandiya’da kız öğrenciler de erkek öğrenciler gibi üst sıralarda yer alıyor.
  • Dört erkek ya da kız öğrenciden biri bilimle ilgili bir alanda çalışmak istediğini söylüyor ama farklı konuları düşünüyorlar. Kızlar daha çok sağlık sektöründe çalışmak isterken erkek öğrenciler bilişim uzmanı, bilim insanı ya da mühendis olmak istiyor.

Eğitim Eşitliği

  • Kanada, Danimarka, Estonya, Hong Kong (Çin) ve Makau (Çin) yüksek performans ve eğitim eşitliği sergiliyor.
  • Yoksul öğrenciler, varlıklı öğrencilere göre üç kat daha düşük performans gösterirken göçmen öğrenciler, göçmen olmaya öğrencilere göre iki kat geride kalıyor.
  • Göçmen öğrenci nüfusunun görece fazla olduğu ülkelerin ortalamasına bakıldığında, bir okulda çok fazla göçmen öğrenci bulunmasıyla öğrenci başarısının düşük olması arasında bir bağlantı görülmüyor.

Öğrencilerin okuma ve matematik performansları

  • OECD ülkelerindeki öğrencilerin %20’si ortalama olarak, okumada yetkinlik düzeyinde değil. Bu oran 2009’dan bu yana değişmiyor.
  • OECD ülkelerinin genelinde ortalama olarak, kızların okumadaki performans üstünlükleri 2009 ile 2015 yılları arasında %12 oranında gerilemiş durumda. Erkek öğrencilerin performansları ise artış gösteriyor.
  • Pekin, Şanghay, Jiangsu, Guangdong, Hong Kong, Singapur ve Taipei’de öğrencilerin yüzde yirmi beşinden fazlası, matematik alanında en üst sıralarda yer alıyorlar, bu oran diğer bölgelerin çok üzerinde.

Okul Performansı

  • Öğrencilerin fen başarılarının ya da ileride bilim alanında çalışmak istemelerinin, okulun fen bölümündeki donanım ya da fen öğretmenlerinin niteliğinden ziyade öğrencilerin konu üzerinde ne kadar çalıştıkları ve fen derslerinin nasıl işlendiğiyle bağlantısı bulunuyor.
  • Büyük okullardaki öğrenciler, fen alanında küçük okullardaki öğrencilere göre başarılılar ve ileride bilim alanında çalışmayı daha fazla istiyorlar. Ancak küçük okullardaki öğrencilerin fen derslerinde daha disiplinli bir ortama sahip oldukları ve büyük okullardaki öğrencilere göre okulu daha az kırdıkları ya da okula daha az geç kaldıkları bildiriliyor.

Kaynaklar: http://www.bbc.com/news/education-38212070

https://www.oecd.org/education/singapore-tops-latest-oecd-pisa-global-education-survey.htm

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!