TRENDLER

PISA 2015 Sonuçları: Türkiye 72 Ülke Arasında 50. Oldu, "Okuma"da 2006'nın Bile Gerisine Düştü

Görüntülenme 1657

0
PISA 2015 Sonuçları: Türkiye 72 Ülke Arasında 50. Oldu,

Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) yürüttüğü uluslararası PISA 2015 testlerinin sonuçları açıklandı. 72 ülkeden, 15 yaşındaki 540 bin öğrenci fen, okuma, matematik ve işbirliğine dayalı problem çözme konularında test edildi.

Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada yer alırken, Türkiye’deki öğrenciler fen, matematik ve okumada OECD ortalamasının altında kaldı. Türkiye 2006’dan beri fen ve matematikte aynı performansı gösterirken, okumada 2006 puanının da altına düştü.

Türkiye’deki kız ve erkek öğrencilerin eşitliği 2006 yılından beri OECD ortalaması civarında. Bu yıl da sonuç aynı. Türkiye’deki öğrenciler arasındaki sosyo-kültürel altyapıya göre eşitlik oranı ise OECD ortalamasının üzerinde ve bunu 2006 yılından beri sürdürmeyi başarıyor.
İşte Türkiye’nin, her üç yılda bir gerçekleştirilen PISA testlerindeki 2015 yılı performansına detaylı bir bakış:

Ortalama Performans

Üç yılda bir gerçekleştirilen PISA testleri üç alanı kapsıyor: Fen, matematik ve okuma. Ortalama performans, gittiği okul türüne ya da kaçıncı sınıfta olduğuna bakılmaksızın bir ülkedeki tüm 15 yaşındaki öğrencilerin durumunu gösteriyor.

pisa1
   Fen                                                            Matematik                                                   Okuma

 

En İyi Performansı Gösterenlerin Payı

Fen alanında en iyi performansı gösteren öğrenciler, yabancı ya da daha karmaşık fenomenleri ya da olayları açıklamak için soyut bilimsel fikirleri ya da kavramları kullanabiliyorlar. Matematikte ise gelişmiş matematiksel düşünme ve akıl yürütme becerilerine sahipler. Okumada en iyi performansı gösterenler, bir metin ya da grafiğin derininde yatan bilginin bazı parçalarını bulacak ve organize edecek kadar bilgiyi kavrama kapasitesine sahipler.

pisa 2
     Fen                                                           Matematik                                               Okuma

 

 

En Düşük Performansı Gösterenlerin Payı

Fen alanında en düşük performansı gösterenler, verileri yorumlamak ve geçerli bir bilimsel sonuç çıkarmak için temel ya da günlük bilimsel bilgiyi kullanamıyorlar. Matematikte ise bir objenin farklı bir para birimindeki ortalama fiyatını hesaplayamıyor ya da iki alternatif güzergah arasındaki toplam mesafeyi kıyaslayamıyorlar. Okumada en düşük performansı gösterenler bir metindeki temel fikri bulma konusunda zorluk yaşıyorlar.

pisa 3
    Fen                                                             Matematik                                                 Okuma

 

Kızlar ve Erkekler Arasındaki Performans Farkı

Çoğu ülkede erkekler, fen alanında kızlardan biraz daha başarılı. Ancak pek çok ülkede en yüksek performansı gösteren erkekler, en yüksek performansı gösteren kızları büyük bir oranda geride bırakıyor. Erkekler pek çok ülkede matematik alanında kızları geride bırakırken, okumada kızlar neredeyse bütün ülkelerde erkeklerden daha başarılı.

pisa 4
   Fen                                                           Matematik                                                   Okuma

 

Sosyal Eşitlik

Okullar, ebeveynlerinin eğitimine ya da kariyerine bakmaksızın tüm öğrenciler için iyi bir eğitim sağlamak zorundadır. PISA, eğitim çıktılarındaki farklılıklarının, ebeveynlerin sosyal statüleri ve aynı zamanda avantajlı ve dezavantajlı öğrenciler arasındaki performans farkıyla ne derecede ilişkili olduğunu değerlendiriyor. PISA aynı zamanda dezavantajlı bir altyapıdan gelmelerine rağmen iyi performans gösteren öğrencilerin oranını da belirliyor.

pisa 5
    Sosyo-kültürel altyapının etkisi                     Performans farkı                                         Esneklik/Dayanıklılık

 

 

Kaynak: http://www.compareyourcountry.org/pisa/country/TUR

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!